Uz Matiju Solcea, konferenciji za medije prisustvovali su i ravnateljica Gradskog kazališta lutaka Rijeka Magdalena Lupi Alvir, koja je u ovoj predstavi i dramaturška suradnica, kreator objekata i lutaka, scenograf i kostimograf i oblikovatelj svjetla Tomaš Žižka te glumci Kazališta i koautori izvedbenog materijala Petra Šarac, Andrea Špindel, Tilen Kožamelj, Damir Orlić i David Petrović.

Sjećanje na početak lutkarstva u Rijeci

„Koristeći u naslovu nekadašnji stari naziv današnjeg kazališta lutaka, ovaj čudnovati lutkarski varijete u svome ludom putovanju kroz prostor i vrijeme inspiriran je gradom Rijekom i njegovim ljudima te sjećanjima lutkarskog kazališta s početaka lutkarstva u Rijeci, od marionetnog teatra Lukezića iz Fiume do lutka legendarnog Jurića sa Sušaka“, kazala je Magdalena Lupi Alvir.

Predstava nema namjeru rekonstruirati povijesno-dokumentarne činjenice o našem gradu, već ispisati vlastiti imaginativni svijet u kojemu se isprepliću prizori sjećanja i želja iz djetinjstva glumaca s izmišljenim ili stvarnim događajima i ljudima, spajajući tako prošlost i sadašnjost, fikciju i zbilju. Točnije, ranije navedeni glumci-lutkari svoja su sjećanja iz djetinjstva isprepreli s poviješću Rijeke, njezinih ljudi, ulica, kulturnih i jezičnih posebnosti. U igri „kola sreće“ pred gledateljima se vrte dinamični prizori u raznolikim lutkarskim formama – od teatra sjena, ručnih, plošnih lutaka, do uzbudljivog teatra objekata kojega čine obični uporabni ili pak odbačeni predmeti, a sve uz glazbu i zvukove izvođene uživo. Scena i gledalište Kazališta ovdje su svojevrsna kutija bomboniere različitih okusa, s kojom možemo usporediti život, sladak, gorak, papren…

Glazbeno-kazališna kompozicija

Kako je poručio Matija Solce, ova glazbeno-kazališna kompozicija obraća se i mladom i odraslom gledatelju koji je u potpunosti uključen u igru. Glumci-lutkari ove neobične predstave upravo su to i istaknuli – lutkarstvo nije, odnosno ne mora biti, samo za malu i malo veću djecu već i za mlade i odrasle gledatelje koji kroz lutkarsku umjetnost mogu upoznavati i istraživati svijet oko sebe, od kazališta do pa na dalje. I zato su na ovu predstavu pozvani svi stariji od 8 godina!

U svome radu Matija Solce, glasoviti lutkar i redatelj, ali prije svega glazbenik, istražuje intrigantan odnos između lutke, glumca, teatra objekata i same glazbe, na čemu zasniva i ovaj cabaret u suradnji s profesorom Tomašem Žižkom koji je od naizgled nepotrebnih predmeta, možda i starih i odbačenih, stvorio objekte i lutke za predstavu te cjelokupnu scenu koja već na prvi pogled otkriva začudnost ovoga projekta. Specifični su i kostimi u kojima će glumci-lutkari iznijeti cijelu predstavu, kao i svjetlosne izmjene oblikovane zajedno s majstorom rasvjete Kazališta Sanjinom Seršićem.

Ovo je druga premijerna predstava riječkih lutkara u sezoni 2023./2024., a kao što je već rečeno, premijerna izvedba planirana je za četvrtak, 8. veljače u 18 sati, a premijera II za petak, 9. veljače u 18 sati. Predstava će dalje igrati u standardnim terminima za građanstvo – slobodnu prodaju, a ulaznice se mogu kupiti putem webshopa Kazališta, portala Mojekarte.hr ili na blagajni Kazališta uz prethodnu rezervaciju.

Više informacija dostupno je na www.gkl-rijeka.hr