Rijeka psihologije provodi se u okviru 17. Tjedna psihologije koji se obilježava na nacionalnoj razini s ciljem prikaza različitih mogućnosti pomoću kojih psiholozi i psihologinje mogu pridonijeti poboljšanju kvalitete života pojedinca i zajednice. Kako su u ime organizatora istaknuli Nada Kegalj i Hrvoje Gligora, s ciljem popularizacije psihologije i promicanja njenog položaja u društvu u Rijeci i okolici organizirana su brojna predavanja, radionice, okrugli stolovi, paneli, debate, tribine, izložbe i znanstveni kafići.

Manifestaciju je službeno otvorio riječki gradonačelnik Marko Filipović, istaknuvši kako od početka Rijeka psihologije ima podršku Grada Rijeke.

„Grad Rijeka se trudi u proces implementacije svojih politika, od građanskog odgoja preko natječaja za stipendije do uvođenja zdravstvenog odgoja, uključiti psihologinje i psihologe“, kazao je gradonačelnik Filipović, izrazivši zadovoljstvo što i 13. godinu svog održavanja interes za Rijeku psihologije ne jenjava.

Program namijenjen različitim ciljnim skupinama građana

Pročelnik Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci Zoran Sušanj kazao je kako je Rijeka psihologije pokrenuta sa željom da akademski psiholozi i psiholozi u praksi zajednički pokažu što znaju i mogu, pripremajući program prije svega namijenjen različitim ciljnim skupinama građana. Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija naglasila je kako psihologija ne treba popularizaciju i promociju, a jedan od dokaza za veliko zanimanje za psihologiju u društvu je i činjenica da je psihologija jedan od najpopularnijih studija na riječkom sveučilištu.

Nakon svečanosti otvaranja, u kojem su sudjelovali i učenici Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Rijeka, predavanje na temu “Doživljaj slušanja glazbe: osjećaji, mašta, sjećanja” održala je doc. dr. sc. Valnea Žauhar s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci.

Zbog školskih praznika, neke programske aktivnosti započele su već 16. veljače, a završavaju 29. veljače. U sklopu Rijeke psihologije, u utorak 20. veljače u 9 sati u Znanstveno-tehnologijskom parku StepRi bit će održana i konferencija “Psihologija za poslodavce” sa središnjom temom “Novi odnosi na tržištu rada – kriza kao prilika”.

Organizatori Rijeke psihologije 2024. su Sveučilišni savjetovališni centar Sveučilišta u Rijeci, Odsjek za psihologiju Filozofskoga fakulteta u Rijeci, Grad Rijeka, Udruženje studenata psihologije „Psirius“, Ri psi Alumni klub, Društvo psihologa Primorsko-goranske županije te SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava.

Promocija psihologije, volonterstva i humanosti

Tjedan psihologije u Hrvatskoj pokrenulo je Hrvatsko psihološko društvo 2008. godine povodom 55. obljetnice svog djelovanja. Svake naredne godine Tjedan psihologije se odvija u tjednu koji uključuje datum osnivanja HPD-a, odnosno 20. veljače. Psiholozi i psihologinje tih sedam dana održavaju brojne edukativne i druge uobičajene aktivnosti iz svoje prakse diljem Hrvatske.

Ove godine prikupljaju se sredstva za Udrugu Rijeka 21

Ove godine prikupljaju se sredstva za Udrugu Rijeka 21

Godine 2012. na riječkom je području Odsjek za psihologiju Filozofskoga fakulteta u Rijeci pokrenuo Rijeku psihologije, manifestaciju zanimljivog i znakovitog imena. Rijeka psihologije zamišljena je kao projekt suradnje sveučilišne zajednice, lokalne i regionalne samouprave, neprofitnog i profitnog sektora koji promiče psihologiju i volonterstvo, a pri tome ima i humanitarni karakter. Tako se ove godine prikupljaju sredstva a Udrugu Rijeka 21, koja brine o osobama sa sindromom Down.

S godinama se Rijeka psihologije prelila i izvan granica Grada, pa se tako aktivnosti sada održavaju i u petnaestak gradova u Primorsko-goranskoj županiji, a od 2021. godine i u „bezgraničnom“ virtualnom prostoru.

Više informacija o organizatorima i manifestaciji dostupno je na mrežnim stranicama Rijeke psihologije.