SP 2010

Strijelac jedinog gola bio je Gelson Fernandes u 52. minuti.

Pred 62.000 gledatelja sudio je Webb iz Engleske.

Španjolci su dominirali čitavim tijekom susreta, ali protiv dobro organizirane obrane Švicaraca teško su dolazili u priliku za pogodak. Najbolji priliku u prvom poluvremenu imao je Pique u 24. minuti kada se odlično ubacio iza švicarske obrane, prevario svog čuvara, ali njegov udarac obranio je Benaglio.

Početkom drugog poluvremena Švicarska je povela iz prvog svog pravog protunapada. Derdiyok se uspio ubaciti u prazan prostor i izbiti sam pred Casillasa, španjolski vratar uspio je blokirati njegov udarac, ali lopta se odbila do Gelsona Fernandesa koji je uspio pogoditi praznu mrežu.

Pola sata prije kraja španjolski izbornik Vicente del Bosque uveo je Torresa i Navasa umjesto Busquetsa i Silve, te krenuo s tri napadača po preokret. Do kraja utakmice igralo se gotovo isključivo u kaznenom prostoru Švicarske, ali Španjolci nisu uspjeli pronaći put do mreže. Najbolje priliku za izjednačenje imali su Iniesta u 63. minuti, ali njegov je udarac sa 18 metara otišao metar od vratnice, u 70. minuti svoj udarac isprobao je i Xabi Alonso, ali njega je zaustavila greda, dok je prodor Navasa u 72. minuti blokirao Benaglio.

Švicarci su mogli povesti i 2-0, ali prodor Derdiyoka i udarac sa 10-ak metara u 74. minuti zaustavila je vratnica.

Ovo je prva pobjeda Švicarske protiv Španjolske u njihovom 19. međusobnom susretu, a Švicarskoj je ovo bila peta uzastopna utakmica na svijetskim prvenstvima u kojoj nije primila pogodak. Prije četiri godine u Njemačkoj Švicarska je ispala u osmini finala od Ukrajine nakon izvođenja 11-eraca.

U prvom dvoboju ove skupine Čile je pobijedio Honduras sa 1-0, tako da su na vrhu ljestvice s po tri boda Švicarska i Čile, dok su Španjolska i Honduras bez bodova.

U susretima drugog kola 21. lipnja sastaju se Čile – Švicarska, te Španjolska – Honduras.

ŠPANJOLSKA – ŠVICARSKA 0-1 (0-0)