Prenosim pitanje sa radija, naime, stanari uz vrtić CPO “Turnić”
Karasova 4 (nekoliko stanara) se žalilo kako po noći (posebice vikendom) ne mogu spavati i da se po igralištu navedenog vrtića pojavi jako puno omaldine koja se napije, urinira po igralištu, pješčaniku itd. gdje se u ponedjeljak igraju djeca. Žalili su se što “upravitelj” vrtića ništa ne poduzima. Dok oni pozovu policiju no opet dođu. A da im je glupo svaki dan zvati policiju. Koliko znam Grad je vlasnik svih vrtića pa bi molio da se da makar neki komentar i pokuša način kako te mlade ukloniti od tamo.

Drenovac / 10.06.2011.

Poštovani,

Grad Rijeka, kao i Dječji vrtić, upoznat je sa problemom neprimjerenog ponašanja mladih koji se noću sakupljaju oko vrtića i okolnih zgrada. U dvorištima vrtićkih objekata zaposlenici vrtića često nalaze razne predmete koji predstavljaju opasnost za djecu, stoga
i ujutro ponajprije obilaze dvorišta kako bi ih uklonili prije dolaska djece.

Brigu o čistoći i održavanju površina uz zgrade vrtića, a radi se o velikoj površini od gotovo 50.000 m² vanjskog prostora, vodi sama ustanova. Dječji vrtić u suradnji sa mjesnim odborima i KD Čistoća organizira i generalna čišćenja i uređenje prostora tijekom pedagoške godine, ali i u suradnji s roditeljima.

Vrlo često i sam Vrtić se obraćao najbližoj Policijskoj postaji te tražio pomoć u rješavanju ovih problema, dakle češće obilaske koji bi pomogli u sprečavanju sakupljanja, agresivnog ponašanja grupa mladih, kao i vandalizma na okolnim zgradama i objektima vrtića. Također, u većini vrtićkih objekata Grad Rijeka je uveo tehničku zaštitu, odnosno alarmni sustav u 20 objekata i video nadzor u jedan vanjski prostor. Nažalost, time problem nije u potpunosti riješen. Svakako je važno osigurati preventivne policijske mjere, kao i pojačanu suradnju sa Dječjim vrtićem, jer je Policija sa svojim kadrovima, opremljenošću i zakonskim okvirima nezaobilazan faktor u sprečavanju nasilnog ponašanja. Osnovano je i Vijeće za prevenciju kriminaliteta u gradu Rijeci, čiji je zadatak da se multidisciplinarnim pristupom uz najužu suradnju policije i građana, njihovim organizacijama i udrugama, javnim ustanovama, drugim organizacijama i institucijama, te državnim tijelima predlaže, prati i koordinira programe prevencije kriminaliteta u našem gradu.

Na kraju možemo dodati da se slažemo sa Vama da ovaj problem treba riješiti i vjerujemo da ćemo u daljnjoj suradnji sa policijom doprinijeti barem smanjenju, ali i rješavanju ovakvih situacija.

Nažalost i sama policija je nemoćna, što ona može napraviti, ne postoji zakon u našem gradu o ispijanju alkohola na javnim površinama, ako i uoče razbijenu infrastrukturu parka/vrtića djeca će reći “nismo mi”. Grad bi trebao ovakav zakon ili sličan izglasati. ne razumijem, što je fora u razbijanju koša, uništavanju tobogana, gađanju rasvjete…
Zašto ta mladež ne otiđe u neki disko, kafić ili nešto slično. Kako maloljetnici kupuju cigarete i alkoholna sredstva u trgovinama. Otkuda šprice u parkovima i vrtićima…
Na kraju, ako nisu pobjegli, službenici imaju volje i ako odu u vozilo policije, eventualno se zovu roditelji da dođu po njih u stanicu, prijestupnici čin opet ponavljaju i neke stvarne sankcije nema.
Da ne govorim o tome kako policiji po govoru poznanika treba dosta dugo da dođu, nikada osim na poziv ne obilaze parkove i vrtiće, tužna priča koju nažalost mi građani moramo plaćati, kako za vandalizam tako i za čišćenje.

Prema članku 20. Zakona o prekršajima protiv jadnog reda i mira (NN 5/90) kaznit će se tko se na javnom mjestu odaje pijančevanju. Kazna je od 50 do 500 dinara (zakon je iz 1990.) ili do 30 dana zatvora.

Odgovorite

Kalendar događanja