RIJEKA – ZDRAVI GRAD

1. Da li Grad Rijeka (Zdravi grad) ima u planu potaknuti svoje zaposlenike i ostale zaposlenike u državnim organima da se aktivnije bave sportom i rekreacijom?

2.Može li dobra fizička kondicija biti uvjet za zaposlenje?

3. Koji je postotak zaposlenika Grada koji su bili na bolovanju uzrokovanim kardiovaskularnim smetnjama i bolovima u leđima? Koliko je to radnih dana?

4.Može li Grad putem neke kompenzacije omogućiti svim zaposlenicima besplatno ili povoljnije bavljenje sportskim aktivnostima? Bazen, aerobic, planinarenje, teretana, mali nogomet itd.

Zabrinut sam brojkom pretilih osoba na raznim šalterima i uredima u našem Gradu. Radnicima je potrebna obvezna rekreacija jer kako pokrenuti ljude da se kreću a prije toga rade šalter poslove cijeli dan?

Mogu i manageri našeg grada krenuti u aktivnije bavljenje sportom pa svojim primjerom potaknuti svoje zaposlenike a onda i ostale građane, smanjit ćemo bolesti i bolovanja i više novaca će ostati u poreznom sustavu koje možemo iskoristi za druge prioritete a imati ćemo vedre i sportskim duhom pozitivne zaposlenike na zadovoljstvo svih nas.

zimko / 30.03.2012.

Pitanje broj 3 mi je u najmanju ruku cudno, jer bi taj podatak trebala imati neka od ustanova koja se bavi tom vrstom statistike, a imajuci na umu da postoji nesto sto se zove tajnost podataka u zdravstvenom kartonu.

meni je zanimljivije pitanje broj 4. Zašto bi Grad zaposlenicima omogućio besplatnu rekreaciju? S koje osnove? Kako se puni proračun i na temelju čega bi se zasnivala kompenzacija? To znači da se građani odriču naplate potraživanja Grada da bi pretili zaposlenici vježbali?

meni je zanimljivo pitanje broj 2. Ako se ne radi o nekom radnom mjestu za koje je baš neophodna dobra kondicija, ne bi li to onda bila diskriminacija?

iskreno, meni su sva pitanja cudna i ne razumijem “sto je pjesnik htio reci”.

Ako govorimo o problemu debljine – treba poceti u vrticu i osnovnoj skoli.
“Natjerati” ljude od 50-60 god da se bave tjelovjezbom je u najmanju ruku nerealno.

Meni su sva pitanja neobična ali zanimljiva..mogu samo reći da ne postoje glupa pitanja, postoje glupi odgovori!!!

Poštovani,

Grad Rijeka putem projekta “Zdravi grad” svakako promiče važnost bavljenja sportom, bez obzira na starosnu dob, spol, zaposlenost odnosno nezaposlenost. Potičemo sve svoje građane (pa samim time i svoje djelatnike) na kontinuirano bavljenje rekreativnim i sportskim aktivnostima, a osnovne metode koje pri tome koristimo, kako bismo pridonijeli poboljšanju tjelesne aktivnosti naših građana, su adekvatno informiranje te povećanje dostupnosti prostora za sport i rekreaciju.

Prema odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj samoupravi) jedan od uvjeta za prijam u službu je i zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se osoba prima. Temeljem navedenog, prije zasnivanja radnog odnosa, osoba koja se prima u službu obvezno se upućuje na zdravstveni pregled specijalisti medicine rada putem tzv. uputnice za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti radnika. U uputnici se navode uvjeti radnog mjesta te zdravstvena sposobnost koju radnik mora imati za obavljanje određenog posla (npr. dobar vid, raspoznavanje boja, mogućnost rada na terenu , dobar sluh i sl.). Radnik nakon obavljenog zdravstvenog pregleda dobiva “uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti” koje se ulaže u osobni dosje radnika. Grad Rijeka ima i procjenu opasnosti za rad na određenim poslovima temeljem koje, dređene kategorije radnika, moraju obnavljati zdravstveni pregled svake dvije godine i sl.

Podatke o bolovanju i vrstama oboljenja moguće je potražiti u statističkom pregledu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ. Svi ostali podaci čine privatnost pacijenata, odnosno zaposlenika.

Što se tiče četvrtog pitanja, ukoliko se ono odnosi na zaposlenike Gradske uprave, Sindikat Grada Rijeke organizira i nudi mogućnost rekreacije i bavljenja sportom svojim zaposlenicima dva puta tjedno. Troškove rekreacije snose zaposlenici, bez mogućnosti nadoknade i kompenzacije.

Svima nam je poznata važnost zdrave prehrane. Navike o zdravoj prehrani stičemo u ranom djetinjstvu, stoga Dječji vrtić Rijeka provodi program zdrave prehrane uz sportske aktivnosti kako bi u budućnosti budući radnici i menageri grada uz zdravu prehranu redovno sudjelovali i u sportskim aktivnostima i rekreaciji. Postoji Zakon o radu koji nameće stanovita pravila, međutim, sport i rekreacija ne mogu biti obveza zaposlenika u državnim organima, već osobni izbor svakog od njih.

Cilj “Zdravog grada” je što manje bolesti i bolesnih, što veći broj sportski aktivnih i zadovoljnih zaposlenika koji u pozitivnom ozračju doprinose zadovoljstvu svih nas.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Ovako “Gradska upravo”…
“Zdravi grad” je samo naziv koji, kao i većina naziva kod nas, samo izgleda kao nešto lijepo i da se tobože radi na nakakvim velikim i studioznim projektima. To su gluposti i svaka takva studija plaća se masno i iz novčanika građana.
Evo vam jedan primjer.
Naime, pred više od 10 godina, upoznao sam gradonačelnika Basela, čovjeka koji se također bori da tak lijepi grad (nešto veći od Rijeke) bude čist i da se u njemu lijepo i zdravo živi. Također pokušava isposlovati da se zabrani promet centrom grada (osim dostave i javnog gradskog prijevoza)…ali, kako to čini?
Pa svojim primjerom, kako drgačije. A upoznao sam ga tako, što se zajedno sa suprugom, sinom i kćeri vozio biciklom pored kuće mog prijatelja i u razgovoru ni je napomenuo da se nikad ne koristi autom za dolazak i odlazak na posao kao ni ostali iz njegove familije i da, kad god je to moguće, koristi biciklu kao osnovno prometno sredstvo.
E pa sad me zanima, kad ćemo mi vidjeti gospodina Obersnela i cijelu njegovu svitu u takvoj situaciji jer, osim što je to primjer ostalima da ne moraju do centra grada “na kavu” s autom to je i dobro za zdravlje a u “našem” slučaju i kilažu pa molim da se ovo pismo dostavi na “pravu adresu” a ne da ga samo pročita neki činovnik koji ćče nakon toga izaći iz kancelarije da popuši par cigareta jer ga je ovo jako uzrujalo. Ili nasmijalo, šta god!

Odgovorite