Pitanje: zasto Grad Rijeka nikada ne slijedi ostale gradove po pitanju sufinanciranja skolovanja djece? Konkretno, mnogi su gradovi pronasli u proracunu novce za kupnju udzbenika svima (znaci ne pitam za socijalne kategorije!)… A mi, rijecki roditelji sasvim prosjecnih primanja placamo cjelodnevne, produzene, udzbenike, informatike itd.

pupa / 01.07.2014.

Poštovani,

besplatni udžbenici bi trebali biti pravo svakog učenika osnovnih škola u našoj državi, a nikako tek povlastica koju ostvaruju djeca iz gradova i općina koji mogu financirati nabavku udžbenika za sve svoje učenike. No, to je, nažalost, u situaciji u kakvoj se trenutno svi nalazimo, zaista teško očekivati.

Grad Rijeka je stoga odavno donio odluku da pomogne onima kojima je ta pomoć najviše treba i godinama pomaže učenicima slabijeg imovinskog stanja pri kupnji udžbenika, odnosno financira nabavu školskih knjiga za tu skupinu đaka. Riječ je o oko 1500 učenika, za što je u proračunu osigurano oko 900 tisuća kuna.

Međutim, Grad provodi i financira i druge značajne programe, iako za to ne postoji zakonska obveza. Tako je nedavno je donesena odluka o uvođenju stipendija sa socijalnim kriterijima, prema kojoj će stipendije, uz darovite, dobivati i učenici nepovoljnijeg socioekonomskog statusa. Isto tako, raznim programima, Grad Rijeka već niz godina prati i potiče napredovanje darovitih učenika i mladeži. Stipendiramo 150 darovitih učenika i studenata, te sufinanciramo razne programe i projekte (“LIADO”, “E-matematička učionica”, sudjelovanje darovitih učenika u Školi dječjeg stvaralaštva “Novigradsko proljeće”, godišnje nagrađivanje učenika i njihovih mentora, koji su najuspješniji na državnoj ili međunarodnoj razini natjecanja, susreta i smotri, gradsku razinu natjecanja i smotri za literarno-dramsko-novinarsko (“LIDRANO”) učenika osnovnih i srednjih škola. Samo u prošloj godini za te namjene utrošeno je oko 1,4 milijuna kuna.
Tu su i programi produženog boravka i cjelodnevne nastave, koji su besplatni za prvašiće, za koje je u prošloj godini iz gradskog proračuna izdvojeno oko 7 milijuna kn.

Isto tako, Grad Rijeka financira i programe poput pomoćnika u nastavi, kao podršku integraciji učenika s teškoćama, rad Odjela za defektološku pomoć učenicima, ili pak program ranog učenja informatike od prvog do četvrtog razreda. Tu je i program “Moja Rijeka” koji se provodi s ciljem povećanja znanja o gradu i jačanja riječkog identiteta, a za navedene i slične programe, Grad je u prošloj godini utrošio 1,6 milijuna kuna. U ovoj godini planira se i nabava knjiga za poboljšanje standarda školskih knjižnica te opreme za sve osnovne škole.

Stoga vjerujemo da ćete se složiti s nama kako se zaista radi puno na tome da našim najmlađim sugrađanima i njihovim roditeljima osiguramo što je moguće više pomoći kada se radi o osnovnoškolskom obrazovanju, a svakako ćemo i nastaviti s tim aktivnostima. Nažalost, u ovome trenutku ne možemo iz proračuna proširiti financiranje i na sve osnovnoškolske udžbenike.

Odgovorite

Kalendar događanja