Pitanje za Grad Rijeku:

Kakav je plan za odlagaliste otpada?
Da li ste obavijestili gradjane Rijeke da postoji mogucnost da pitka voda sa izvora Rjecine moze bit zagadjena sa prvom kisom jer bale pucaju i smece nije suseno prije baliranja? Ako niste, na osnovi koje studije tvrdite da nema utjecaja odlagalista na izvor Rjecinu i okolna mjesta, i tko su potpisnici te studije.
Koji je plan u slucaju zatvaranje odlagalista otpada zbog negativnog utjecaja na okolis?

Hvala na detaljnim odgovorima.

LP

zimko / 15.07.2012.

Studija je napravljena prije vise od 10godina. Nije podrzavala zaljevanje bala sredstvima koja ce prirodnim putem zavrsiti u izvorima pitke vode.
Ako grijesim, ispricavam se na greski i molim Vas da date javnosti na uvid Studiju utjecaja na okolis u punom obliku i da putem nekog medija posaljete poruku javnosti o kemijskim svojstvima sredstva za sprjecavanje neugodnih mirisa koji se sada primjenjuju na odlagalistu Visevac i Mariscina, kolicini koja je upotrebljena i nacinu primjene.
Odlagaliste otpada se nalazi na rubu vodozastitne zone i izrazito je vazno za zdravlje stanovnistva.
Molim Vas, moze li stici odgovor, proslo je vec 5 dana.
Hvala.

zimko upit je zaprimljen u ponedjeljak, nadam se odgovoru početkom tjedna.

Ne zelim vise sudjelovati ni koristiti portal mojarijeka.hr Molim Urednika tj.Administratora da me izbrise iz sistema. Nisam zadovoljan sa transparetnoscu financiranja portala i predugim cekanjem na odgovor koji nije po gustu gradske vlasti.
Hvala
LP

@zimko kad god se duže čekalo na odgovore uzrok je bio složenost pitanja tj. odgovor se tražio s više strana da bi objedinjen bio objavljen u rubrici.

Poštovani,

lokacija Marišćina odabrana je kao optimalna lokacija za izgradnju Županijskog centra za gospodarenje otpadom na osnovu Prethodne studije o utjecaju na okoliš građevine za skladištenje, obradu i odlaganje komunalnog i neopasnog otpada s područja PGŽ kojom je obrađeno nekoliko lokacija, a koju je po narudžbi Primorsko-goranske županije izradila tvrtka Ekonerg Holding d.o.o. Zagreb.
Lokacija Marišćina potvrđena je Studijom utjecaja na okoliš izgradnje i korištenja ŽCGO Marišćina izrađenom 2001. godine od strane iste tvrtke.
Na osnovu izrađene Studije, Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja izdalo je Rješenje da je namjeravani zahvat prihvatljiv za okoliš.
Temeljem navedene dokumentacije, 2010. godine izrađen je i prihvaćen Elaborat zaštite okoliša o usklađenosti izgradnje Faze «0-1» ŽCGO Marišćina sa Studijom utjecaja na okoliš izgradnje i korištenja ŽCGO Marišćina (IPZ Uniprojekt Terra d.o.o. Zagreb).
Dakle, sva dokumentacija izrađena je i prihvaćena od strane stručnjaka za ta područja tako da ne bismo smjeli sumnjati u njihovu procjenu i profesionalnost.
Ukoliko su potrebni detaljniji podaci, morat ćete se obratiti Primorsko goranskoj županiji i/ili TD Ekoplus d.o.o.

Od 1. siječnja 2012. godine odlagalište Viševac je zatvoreno za odlaganje te se otpad počeo balirati i baliran privremeno skladištiti u sklopu samog odlagališta.
Kao prijelazna faza od zatvaranja odlagališta Viševac do otvaranja Županijskog centra za gospodarenje otpadom (ŽCGO) Marišćina planirana je izgradnja Faze «0-1» ŽCGO Marišćina. S obzirom da je predviđeni rok njezine izgradnje bila polovina 2012. godine, kao premosnica uvedeno je baliranje i privremeno skladištenje baliranog otpada, najprije u sklopu odlagališta Viševac, a zatim od svibnja 2012. godine na platou u obuhvatu ŽCGO Marišćina.
Za takav način zbrinjavanja otpada Komunalnom društvu Čistoća izdana je Privremena dozvola na vremenski rok do 31. srpnja 2012. godine.
Prva etapa Faze «0-1» ŽCGO Marišćina izgrađena je krajem lipnja 2012. godine.
Nakon obavljenog tehničkog pregleda i ishodovanja uporabne dozvole koju uskoro očekujemo, prestat će se s baliranjem otpada na odlagalištu Viševac i početi s odlaganjem na odlagalištu Faze «0-1» ŽCGO Marišćina.
A odlaganje na odlagalištu Faze «0-1» ŽCGO Marišćina trajat će do izgradnje kompletnog ŽCGO Marišćina koja je planirana u 2014. godini.

S obzirom da se skladištenje baliranog otpada na platou u obuhvatu ŽCGO Marišćina izvodi na način koji omogućuje visok omjer kompaktiranja otpada kako bi se maksimirao kapacitet skladišta, jednostavano manipuliranje i transport otpada te sprječavanje pojave štetočina i raznošenje otpada vjetrom, a provode se i sve potrebne mjere zaštite okoliša, zdravlja i sigurnosti ljudi te mjere zaštite od požara, KD Čistoća poduzima i sve potrebno da se suzbiju neugodni mirisi.
Od kraja lipnja 2012. godine svakodnevno se provode tretmani neutraliziranja neugodnih mirisa koji se šire s lokacije platoa u obuhvatu ŽCGO Marišćina, te lokacije odlagališta Viševac.
Tretmani se izvode s dva specijalna vozila koja rasprskuju preparat potpuno neškodljiv za okoliš i ljude a koji sadrži selekcionirane enzime.
Obzirom da je to preparat koji predstavlja biološki proizvod za ubrzanu razgradnju organskog materijala te suzbijanje neugodnih mirisa, zbog nemogućnosti prodora enzima u same bale, rezultat tretiranja nije suzbijanje neugodnih mirisa, već samo njihov smanjeni intezitet.
Zbog toga su potražena i druga rješenja.
Dana 24. srpnja 2012. godine na platou u obuhvatu ŽCGO Marišćina instalirana je i puštena u pogon tehnologija deodoracije koja se primjenjuje na odlagalištu otpada Barje u Ljubljani, koju čini postavljanje tzv. protusmradne zavjese s određenim brojem mlaznica. Pomoću posebnih dozatora u posebno odmjerenim koncentracijama obavlja se emisija u atmosferu iznad izvora nastanka neugodnih mirisa.
Neutralizacija neugodnih mirisa je u osnovi jednostavna. Sredstvo koje se primjenjuje sadrži biljna ulja koja u kontaktu s molekulama smrada u kontroliranim uvjetima stimuliraju i ubrzavaju prirodni postupak organskog raspadanja, koje kao rezultat proizvodi stabilne elemente kao što su voda, ugljični dioksid, dušik i sumpor.

Dakle, smrad se ne pokriva već se ubrzava njegova razgradnja i to primjenom biološkog, za okoliš i ljude potpuno neškodljivog sredstva.

S poštovanjem,

KD Čistoća d.o.o. Rijeka

Ha …bas to sam mislio…postizu visoku kompaktivnost smeca, i onda ga razgradjuju….rezultat bi ocito bio bolji da su ga najprije razgradjivali , pa onda balirali….biolo kako bilo, mora se priznati da se jako trudimo…okjo smeca

Odgovorite