Poštovani,
kako grad Rijeka može iznajmljivati poslovne prostore koje druga osoba posjeduje putem pravomoćnih rješenja?
Riječ je o slučaju Šota koji je ovih dana aktualan u gradu.
Naime, iako država naplaćuje porez za istu nekretninu, grad je izanjmljuje drugoj osobi.

EKSKLUZIVNO: Država Šoti naplatila porez na imovini na kojoj joj ne priznaje vlasništvo!

Kako je sve ovo neobično, može li osvrt gradske uprave na ovaj slučaj, kako mogu iznajmljivati nešto što nije njihovo vlasništvo, gdje se vode procesi na sudu.
Navodno je susjedni prostor Zg Banke u sličnoj situaciji, no grad to isto iznajmljuje.
Isto tako, kako je moguće da na gradskom trgu, slobodnom prolazu zaštitari Protecta brane da se donosi hrana i deke obitelji ali su čak dozvolili citat

” Iz prostora Šota i dalje ne želi izaći kako ga ne bi zaposjeli bivši zakupnici iz Rijekatekstil-Domusa. Vlasnik te tvrtke je angažirao zaštitare koji rodbini dopuštaju da joj dostave samo jedan obrok dnevno.”

Također, nije li neobično da Uskok vodi nekoliko istraga vezano uz iznajmljivanje ostalih prostora, a u nedavnoj kada se iznajmljuje bivši prostor VIPa, grad je ustanovio da u cilju grada se tu može prodavati samo posuđe.
To sliči kao kada u legalnom natječaju za neke skupe aute se navodi svakakvi detalji koje auto ima te se na natječaj prema tim specifikacijama može javiti samo jedan proizvođač auta.

Također, kako grad komentira da velik dio gradskih prostora imaju tzv “kraljevi korza”. Da li su Maržić i Pavičić do sada platili sve svoje prostore, plaćaju li redovito?

Kako se otkrilo da npr. Magma godinama nije plaćala svoj prostor, te da je dužna oko 3 milijuna kuna tek kada se zatvorila. Kako je dopušteno da toliko boravi neplaćajući, zašto taj podatak nije iznijet javnosti. Je li taj novac naplaćen na kraju?
Što je trenutno s prostorom Magme?

Zašto grad stalno brani navedene osobe? U jednom intervjuu se događa da se daje navod da iste osobe ne duguju nikakav novac, nakon toga stiže naslov
“Zoran Maržić duguje Gradu Rijeci više od milijun kuna”
http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Zoran-Marzic-duguje-Gradu-Rijeci-vise-od-milijun-kuna

Kako to da grad istim osobama daje zakup pa one podzakup. Nije li logičnije da grad iznajmi osobama bez podzakupa.

Zašto grad stalno navodi i brani npr. Magmu?
Citat iz NL iz 2011:
“Da se s tim poslovnim prostorima nešto čudno događa, a riječ je o dva kata u kojima je nekada bila smještena knjižara Mladosti nasuprot Gradske ure, bilo je jasno već prije tri-četiri tjedna jer se iz njih praznio robni asortiman Magme koja je bila u podzakupu.

Tada nam je iz Direkcije poslovnih objekata poručeno da se najvjerojatnije uređuju izlozi. No, pokazalo se da ta informacija nije točna, već da je Magma u potpunosti izašla iz Korza 11”

U istim člancima se navodi da je dug oko 1 milijun kuna, dok je kasnije utvrđeno da se prostor puno duže nije plaćao i da je dug oko 3 milijuna kuna.

Također, ima li još tvrtki koje gradu duguju novac i koje su to tvrtke te koliko duguju.
Zašto grad male iznajmljivače kada ne plate 2-3 mjeseca odmah izbaci a velikima dopušta godinama neplaćanje?

dorina / 06.12.2012.

Poštovani,

poslovni prostor na adresi Ante Starčevića 2/B, kojeg vezujete uz, kako navodite, “slučaj Šota”, nije u vlasništvu Grada Rijeke i Grad ne iznajmljuje taj poslovni prostor.

Naime, još 2008. godine, kada je postalo pravomoćno Rješenje Ureda državne uprave u Primorsko goranskoj županiji, Službe za prostorno uređenje, zaštitu okoliša, graditeljstvo i imovinsko pravne poslove od 22.10.2002. godine, prostor je, sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, predan u vlasništvo sljedećim osobama:
– Kopajtić Davorinu iz Ljubljane, Gospodska 3,
– Kopajtić Aniti iz Ljubljane, Novi trg 3 i
– Kopajtić Primožu iz Ljubljane, Pražakova 13,

Da bude jasnije, radi se o nekretnini nad kojom je provedena tzv. nacionalizacija i koja je vraćena osobama koje su na nju polagale pravo.

Grad Rijeka je prostorom upravljao od 01.01.1961. godine do 08.07.2008. godine. Dakle, Grad ne iznajmljuje poslovni prostor kojeg navodite u pitanju.

Što se tiče eventualnih istraga koje vodi USKOK, odgovore na taj dio pitanja može Vam dati isključivo USKOK.

Vezano uz prostor kojeg je koristio zakupnik Vipnet d.o.o., djelatnost specijalizirane trgovine brandiranog pribora i posuđa za jelo određena je budući da u središtu grada ne postoji trgovina takve namjene – na tom su području smještene uglavnom trgovine odjeće, ugostiteljski objekti, zlatarnice, optike, trgovine obuće, trgovine telekomunikacijskih uređaja i opreme te slično.

Određivanje djelatnosti za pojedini poslovni prostor je u skladu sa Zakonom o zakupu i kupoprodaji poslovnih prostora i kada se ne bi utvrđivala djelatnost, na Korzu bi imali samo kladionice, pekare i zlatarnice.

Dalje, što se tiče tvrtki čiji su osnivači ili ovlaštene osobe gospodin Maržić i gospodin Pavičić, one uredno plaćaju zakupninu poslovnih prostora koji su u vlasništvu Grada.

O dugu tvrtke Magma d.d možemo reći da je u poslovnim knjigama bio je evidentiran dug prema Gradu Rijeci, a Grad je pravovremeno poduzeo odgovarajuće pravne postupke. Na kraju je Magmi, upravo zbog dugovanja, otkazan ugovor o zakupu i pokrenut ovršni postupak radi predaje i ispražnjenja prostora. Također, pokrenuti su i postupci prisilne naplate duga koji su u tijeku.

Grad ne može utjecati na tijek i trajanje sudskih postupaka, pa tako ni u slučaju Magme.

Dakle, Grad ne brani Magmu već je poduzeo sve potrebne korake za naplatu dugovanja. Magma još nije podmirila dug, žiro račun tvrtke je u blokadi, a tražbine Grada evidentirane su na FINA-i, kojoj su pravomoćna rješenja o ovrhama dostavljena na provedbu.

Poslovni prostor kojeg je koristila Magma na javnom je natječaju za davanje u zakup poslovnog prostora izlicitirao novi zakupnik – TD Zbig d.o.o. iz Rijeke.

Što se tiče ostalih dugovanja, Grad ne iznosi u javnost podatke o dugovanjima zakupnika, niti bilo kojeg drugog proračunskog obveznika.

Dalje, vezano uz dio upita u kojem se pozivate na napise u Novom listu o gospodinu Maržiću, treba reći da se radilo o pogrešci pri davanju podataka Novom listu zbog koje se su se Grad i Novi list javno ispričali. Dakle, gospodin Maržić ne duguje zakupninu Gradu Rijeci.

Grad poslovne prostore daje u zakup raznim poslovnim subjektima, pa u svojim poslovnim knjigama ima evidentirano 1197 zakupnika (fizičkih osoba – obrtnika i pravnih osoba).

Što se tiče podzakupa valja napomenuti da je na temelju Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora dopušteno davanje prostora u podzakup, s time da je Grad u Odluci o davanju poslovnog prostora u zakup taksativno naveo slučajeve kada je to dopušteno.

Grad ima evidentirano nepodmireno dugovanje za korištenje poslovnih prostora koje potražuje od 1219 dužnika – bivših i sadašnjih korisnika prostora (fizičkih osoba – obrtnika i pravnih osoba), u iznosu od oko 55.000.000 kn, za razdoblje od 1994. do 2012. godine.

Grad prema svim zakupnicima postupa na jednak način. Ugovore o zakupu otkazuje svim zakupnicima koji u roku od 15 dana od primitka opomene zbog neplaćanja zakupnine za tri mjeseca uzastopno ili za četiri mjeseca u bilo kojem razdoblju zakupnog odnosa, ne plate dugovanje te protiv zakupnika za koje ima evidentiranu nepodmirenu novčanu tražbinu pokreće i vodi, na žalost dugotrajne sudske odnosno ovršne postupke te kako je već navedeno kao stranka u sudskim postupcima nema utjecaja na duljinu trajanja tih postupaka.

S poštovanjem,

Grad Rijeka

Poštovani, zašto ne otkažete ugovor o najmu kada vam netko kao Magma ne plaća godinama. Isto tako, nije li istina da ste Maržiću iznajmili prostor bivše Mladosti, koji je Maržić dao u podzakup Magmi. Znači da Magma ima dug Maržiću a on vama. Nije li onda Maržić odgovoran za dug?
Ovdje nije riječ o pravovremenosti jer npr. u Tower centru kada Magma nije plaćala, po istom zakonu je bila izbačena za 2 mjeseca neplaćanja.
Dok se u gradu godinama dopušta neplaćanje i boravak u prostoru.

Također, zanimljivo je da je prostor Magme sada izdan ZBIG-u, koja je vezana uz Rijekatekstil a Dragutin Rukavina je direktor ZBIGA i RijekaTekstil-Domusa.
Ista tvrtka sada zabranjuje donošenje hrane u slučaju Šota.
Ovo je sve samo ne transarentno.

Isto tako nevjerojatno je da ogroman dug Magme od 3 milijuna kuna napravljen u razdoblju od oko 2g. Uspoređujući veličinu prostora, nevjerojatno je da je ukupan dug svih tvrtki gradu za iznajmljivanje od 55 MILIJUNA kuna.
Zašto ne objavite javno koje tvrtke ne plaćaju?
Također, kraljevi korza-Maržić i Pavićić drže većinu prostora, najveće i najskuplje prostore.
Tko je onda napravio 55 milijuna kuna duga, maleni prodavač satova ili netko s velikim prostorima i neplaćanjem godinama?

Nedavno je bila još jedna afera da Zoran Maržić za putnički terminal nije plaćao zakup od 2,5 milijuna kuna. On se žalio, to mu je odbijeno no ujedno nije platio taj zakup i sada se očeuje da na sudu to ode u zastaru valjda.

Zašto grad javno, kao i država ne objavi svoje dužnike umjesto da ih štiti i skriva informacije?

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Manipulacija-javnim-natjecajima-Poslovni-prostori-na-Korzu-samo-za-odabrane

Može li urednik poslati ovo pitanje:
Zašto grad javno, kao i država ne objavi svoje dužnike umjesto da ih štiti i skriva informacije?

Ajmo realno, kako to može na bilo koji način koristiti tebi Dorina, meni, ovome gradu, unaprijeđenju života u Rijeci? Mislim da to nije svrha ove rubrike.

Zašto urednik ovaj upit nije poslao?
Nedo, upit i odgovor bi mogao uvelike pomoći ostalim poduzetnicima koji uredno plaćaju svoje obveze i žele ravnopravne uvjete iznajmljivanja a ne pogodovanje drugima. Lista dužnika se skriva, a to stvara mogućnost maniuplacuje, korupcije.

Sa ovim portalom je grad Rijeka napravio veliki iskorak prema direktnoj demokraciji sa kojom se kiti (jucer u novinama)…. e pa, da nebi preko dva miliona kuna utrosenih za taj “Projekt” po volji gradjana i gradske uprave bilo samo figurativnog karaktera, skrenuo bi paznju gorkoj cokoladi na tag “gradske afere” kojega moze pazljivo koristiti na svojim tuzibabama slikama i misljenjima

Odgovorite