primorje jugFoto: Lucio Vidotto

Mogle su obije momčadi i ranije osigurati prolazak, no sudbina je htjela da na kraju slave Jugaši. Dio krivnje za konačni neuspjeh riječkih vaterpolista bez sumnje mora ići na dušu Zorana Roje koji je iz samo njemu znanih razloga nakon tri serije peteraca iz igre izvukao Davora Cara i u vodu vratio indisponiranog Zdravka Radića. Crnogorac sa hrvatskom putovnicom obranio je u nešto manje od dvije i pol četvrtine samo tri lopte. Car je imao gotovo nestvarnih 75 posto šest obrana od osam udaraca i fantastično je odreagirao kada mu je Roje ukazao povjerenje, koje mu je u presudnim trenucima uskratio i tako produžio čekanje na trofej koje traje već 16 godina.

Prvi pogodak na utakmici djelo je Mara Jukovića iz kontre nakon minute igre. Xavi Garcia i Fran Paškvalin realiziraju igrača više i Primorje na kraju prve četvrtine vodi sa 2.1 uz sjajnu igru, posebno u obrani sa igračem manje (Jug je realizirao tek jednu od 10 prigoda).

primorje jugOdmah na početku druge četvrtine, u 43 sekundi Joković poravnava rezultat na 2:2. Drugo vodstvo Gosparima donio je sa dva metra Tihomil Vranješ nakon dvije minute druge četvrtine. U trećoj minuti ovoga dijela igre desilo se nešto prilično bespotrebno. Crveni karton zaradio je Marko Jelača (isključenje do kraja utakmice sa pravom zamjene) zbog prigovora sucu Perišu. Na ulazu u šestu minutu Denes Varga koristi igrača više i sa lijevog krila pogađa za 3:3. Tada je uslijedilo najlošije razdoblje u igri Primorjaša, što su Dubrovčani iskoristili i sa dva vezana pogotka Andra Bušlje na veliki odmor otišli sa dva pogotka prednosti (3:5).

U 54 sekundi trećega djela Paulo Obradović je „iz druge općine“ matirao Radića i povisio na 3:6. No Primorjašima nije bilo na kraj pameti predavati se. Najprije je Buljubašić nakon pola minute smanjio na 6:4 a potom je Daniel Varga realizirao jedinu pravu kontru na susretu za 6:5 kada je na semaforu stajalo dvije minute i 47 sekundi igre u trećoj dionici. Nakon točno polovine igre u pretposljednjoj četvrtini Bušlje je pogodio za 7:5 za Jug. Tada Roje vuče potez utakmice, vadi Radića i na gol šalje Davora Cara. Već u narednom napadu Ivan Buljubašić sjajnim udarcem iznad glave Frana Vićana pogađa za 7:6. Još je ljepši pogodak Frana Paškvalina koji je šraubom poravnao na 7:7 točno 90 sekundi prije kraja treće četvrtine. Ipak Paulo Obradović još jednom bombom „ iz druge općine“ vraća prednost Jugu 66 sekundi prije kraja trećega dijela.

primorje jugKada je u ovom susretu „nevidljivi“ Nikola Janović realizirao peterac za 9:7 poslije dvije minute i 24 sekunde u posljednjoj četvrtini malo je tko vjerovao u još jedan povratak Primorjaša. No on se dogodio. U minuti (od 4:08 do 5:08) precizni su bili Petar Muslim i Denes Varga. Tada je postalo jasno da će pobjednika odlučiti jedan potez. Tada je na scenu stupila „crikvenička hobotnica“ Davor Car. Najprije je skinuo zicer Bušlji, koji se našao u prilici da poentira samo s metra udaljenosti, a zatim i Jokoviću, čiji je udarac zaustavio sa zvukom sirene.

Riječani su djelovali kao bolja momčad, osobito u defanzivnim zadacima no rezultat se niti nakon dodatnih šest minuta nije mijenjao jer su i Car i Vićan „zaključali vrata“. Imalo je Primorje igrača više minutu prije kraja četvrte četvrtine i minutu prije kraja prvoga produžetka, no to je nešto za čime će se još dosta dugo žaliti, baš kao što će se Nikola Franković sjećati devete serije peteraca.

Posljednji ovogodišnji ispit Primorjaši imaju na svome bazenu ove srijede od 20.15 kada u sklopu 4. kola skupine A Lige prvaka dočekuju Olympiacos.

Primorje EB – Jug CO 17: 18
ZADAR –  Polufinale Kupa hrvatske za vaterpoliste Primorje EB – Jug CO 17: 18 (2:1, 1:4, 4:3, 2:1, 8:9). Plivalište Višnjik. Gledatelja: 900. Suci: Periš (Split) i Vlašić (Zagreb).
PRIMORJE EB : Car (6 obrana), Glavan, Paškvalin 2, Krapić, De. Varga 2, Franković, Muslim 1, Jelača, Da. Varga 1, Barać, Šetka, Garcia 1, Radić (3 obrane), Buljubašić 2.
JUG CO : Vićan (9 obrana), Vranješ 1, Sutić, Janović 1, Joković 2, Pavlović, Marković, Bušlje 3, Karač, Dobud, Macan, Obradović 2, Perčinić, Goreta.
Peterci: Primorje –, Jug CO 1 (1).
Peterci nakon produžetaka: Janović 9:10, Muslim 10:10, Obradović 10:11, De. Varga 11:11, Joković 11:12, Garcia 12:12, Karač 12:13, Franković 13:13, Dobud 13:14, Barać 14:14, Janović 14:15, Muslim 15:15, Obradović 15:16, De. Varga 16:16, Joković 16:17, Da. Varga 17:17, Karač 17:18, Franković (Perčinić brani).
Igrač više: Primorje 14 (3), Jug CO 10 (1).