Na potezu od Korza do Principija jučer su izvedeni plesni i glazbeni performansi MILK Voices. Ovaj međunarodni projekt nastao je u koprodukciji EN-KNAP Productions i Goethe instituta, a uključuje performans suvremene plesne skupine EN-KNAP, Putokaza i pjevača Michaela Schiefela. Riječki performans koji se održao u utorak dio je mini-turneje koja obuhvaća još Ljubljanu i Berlin.

Projekt MILK Voices inspiraciju pronalazi u priči o Aleksandrinkama, slovenskim ženama uglavnom iz primorske regije koje su početkom 20. stoljeća emigrirale u Aleksandriju u Egiptu da bi kao dojilje radile za bogate francuske i engleske obitelji. To je priča o njihovoj hrabrosti prilikom napuštanja svojih obiteljskih, kulturnih i tradicijskih korijena. A s obzirom na prelaženje granica i tolikih udaljenosti, smisao njih kao dojilja nadilazi i individualno iskustvo. Pjevajući uspavanke one su djeci usadile identitet domovine (Europe) u koju se ta ista djeca desetljećima kasnije „vraćaju“ noseći u sebi sjećanja na nju iako je nikada nisu vidjela.

Suprotstavljanje dominantnoj percepciji domoljublja

Projekt pomno analizira dominantnu percepciju domoljublja u kojoj je kolektivni identitet definiran podjelom između NAS i NJIH, s posebnim naglaskom na – tko MI nismo. Tumačenje patriotizma koje je isključivo vidi domovinu temeljenu prvenstveno na etničkom, navodno prirodnom, načelu „krvi i zemlje“. Projekt MILK Voices suprotstavlja se tome s promjenjivom paradigmom, temeljenom na uzajamno priznatim i demokratski prihvaćenim društvenim normama, vladavini zakona i pripadajućim simbolima. Tako se privrženost društvu i domovini pokazuje poštivanjem pozitivnih osobina i civilizacijskih normi. To je ono što nas definira i što vjerujemo da svi posjeduju. Takva odanost uključuje sve koji su je prihvatili i žive s njom.

Produkciju performansa potpisuje Zavod EN-KNAP u koprodukciji s Goethe-Institutom (International Coproduction Fund), uz partnere Hrvatski Kulturni dom na Sušaku i Kesselhaus und Maschinenhaus – Kulturbrauerei / Consense GmbH.