Povodom eSavjetovanja o novom Zakonu o savjetima mladih čijim se dopunama i izmjenama nastoji potaknuti mlade od 15 do 30 godina da se više uključe u savjete mladih, ali i potakne članove Savjeta na aktivniji rad, u Domu mladih održana je Koordinacija savjeta mladih s područja Primorsko-goranske županije.

Poticanje većeg interesa mladih za uključivanje

Središnji državni ured za demografiju i mlade poslao je na e-savjetovanje Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Zakona o savjetima mladih, koje je otvoreno do 31. siječnja. Zakon o savjetima mladih trenutno je jedini zakon u Republici Hrvatskoj koji se eksplicitno odnosi na mlade, a uređuje osnivanje savjeta mladih, djelokrug, postupak izbora te druga pitanja od značaja za rad savjeta mladih. Cilj Zakona je sudjelovanje mladih u odlučivanju o upravljanju javnim poslovima od interesa i značaja za mlade, aktivno uključivanje mladih u javni život te informiranje i savjetovanje u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Domaćin Koordinacije bio je Savjet mladih Grada Rijeke, a sudjelovali su članovi i članice Savjeta mladih Grada Opatije i Savjeta mladih Grada Kastva. Susretu se pridružio i Enea Dessardo, zamjenik mladog hrvatskog delegata pri Ujedinjenim narodima, a rad su facilitirale članice Udruge „Delta“.

Rasprava o predloženim izmjenama zakona

Iako jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju obavezu osnivanja savjeta mladih kao savjetodavnih tijela svojih vijeća, prema podacima koje prikuplja Središnji državni ured za demografiju i mlade, u 2021. godini zabilježeno je samo 12,6% aktivnih savjeta mladih. Izmjenama i dopunama Zakona očekuje se poboljšanje statusa savjeta mladih kod predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kvalitetnija suradnja s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te poticanje većeg interesa mladih na sudjelovanje u savjetima mladih.

Predstavnici i predstavnice Savjeta mladih Grada Rijeke, savjeta mladih Grada Kastva i Grada Opatije uključili su se u raspravu oko najvažnijih izmjena Zakona. Od glavnih izmjena predloženo je ukidanje zamjenika članova savjeta mladih čime se zapravo smanjuje broj potreban za formiranje savjeta mladih, omogućava se isplata naknada za rad članova savjeta mladih te se mandat savjeta mladih usklađuje s mandatom predstavničkog tijela. Također, umjesto svakih 3 mjeseca, predlaže se održavanje sastanaka s predsjednikom predstavničkog tijela i izvršnim tijelom najmanje jednom u 6 mjeseci. Svoje zaključke, članovi i članice Koordinacije savjeta mladih s područja Primorsko-goranske županije uputit će na javno savjetovanje, a pozivaju i svoje kolege iz ostalih savjeta mladih da se uključe u javno savjetovanje i daju svoje prijedloge kako bi nove odredbe Zakona savjetima mladih olakšale rad i omogućile kvalitetnu participaciju mladih na lokalnoj razini te u konačnici povoljno utjecale na poboljšanje kvalitete života mladih.

Sudjelovanje u istraživanju „Savjeti mladih – kako dalje?“

Iz Udruge „Delta“ navode kako je od rujna 2022. do sredine siječnja ove godine bilo provedeno istraživanje iskustava, stanja i potreba članova i članica savjeta mladih u Hrvatskoj i zaposlenika i zaposlenica javnih uprava koji s njima rade. Cilj istraživanja bio je prikupiti informacije koje će poslužiti za analizu stanja i procjenu potreba savjeta mladih kako bi se usavršile postojeće edukacije za savjete mladih i izradile smjernice i preporuke za osiguranje kvalitetnog rada savjeta mladih i participacije mladih u donošenju odluka. Dio zaključaka istraživanja iskoristit će za javno savjetovanje. Upitnik je ispunilo 118 članova i članica savjeta mladih i 146 predstavnika i predstavnica jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istraživanje se provelo u sklopu projekta „Savjeti mladih – kako dalje?“ kojeg Udruga „Delta“ provodi s Info zonom iz Splita, Udrugom gradova u Republici Hrvatskoj i norveškom općinom Lindesnes.