HNS

Ovom pobjedom hrvatska reprezentacija je osigurala barem drugo mjesto u skupini i plasman u dodatne kvalifikacije za europsku smotru, a stječe i odlične šanse da na kraju kvalifikacija bude najbolja drugoplasirana reprezentacija u svim skupinama i tako izravno ode na EURO. S današnja tri boda Hrvatska je ostala u igri i za direktan plasman u Poljsku i Ukrajinu, a o pobjedniku skupine po svemu sudeći odlučivat će utakmica u Grčkoj 7. listopada.

Izrael je poveo golom Hemeda u 44. minuti, no već u 47. minuti je izjednačio Modrić sjajnim udarcem sa 25 metara. Utakmicu je prelomilo isključenje Ben Haima u 51. minuti zbog oštrog prekršaj nad Eduardom. Hrvatska je iskoristila igrača više i s dva gola Eduardo razriješila je pitanje pobjednika. Eduardo je u 55. minuti doveo Hrvatsku u vodstvo od 2:1, a dvije minute kasnije je povećao na 3:1.

Večeras se još sastaju Latvija i Grčka, te Malta i Gruzija.

Na ljestvici vodi Hrvatska sa 19 bodova, Grčka ima dva boda manje, ali i utakmicu manje, dok je Izrael treći sa 13 bodova.

HRVATSKA – IZRAEL 3:1 (0:1)

ZAGREB. Stadion Maksimir – 15.000 gledatelja; Sudac: Carlos Carballo (Španjolska);

Strijelci: 0:1 Hemed (44), 1:1 Modrić (47), 2:1 Eduardo (55), 3:1 Eduardo (57)

Žuti kartoni: Srna, Strinić / Ben Harush, Zahavi

Crveni kartoni: Ben Haim (51)

HRVATSKA: Pletikosa – Ćorluka (od 46. Eduardo), Lovren, Šimunić, Strinić – Srna, Vukojević (od 46. Dujmović), Modrić, Kranjčar – Mandžukić, Jelavić (od 87. Kalinić). Izbornik: Slaven Bilić.

IZRAEL: Aouate (od 46. Haimov) – Khutaba, Ben Haim, Gershon, Ben Harush – Zahavi (od 68. Shechter), Kayal – Benayoun, Cohen )od 57. Golsa), Twata – Hemed. Izbornik: Luis Fernandez.

Hrvatska je ispunila plan. Pobijedila je Izrael čime je ‘zabetonirala’ drugo mjesto, a sada je očekuje gostovanje u Grčkoj gdje će loviti i prvo mjesto u skupini i vađenje direktne vize za EP. Hrvatska je do pobjede stigla nakon vrlo slabog prvog poluvremena kojeg su Izraelci dobili 1:0, te sjajnih 45 minuta u nastavku u kojem je sa tri gola okrenula rezultat.

Premda je gostima samo pobjeda značila nastavak nade za plasman na EP, Luis Fernandez je otvorio utakmicu u izrazito zatvorenoj formaciji s pet veznih igrača i jednim napadačem. Izraelci su se branili s dva pokretljiva bloka čime su stvarali mnogo problem hrvatskoj vrsti koja tijekom prvog poluvremena nije stvorila niti jednu izrazitu priliku. Bilo je nekoliko polu-prilika i pokušaja, no raspoloženi Aouate je lakoćom sačuvao svoja vrata.

Počelo je iznimno loše. Izrael je nakon sjajne akcije već u petoj minuti postigao pogodak, no poništen je zbog zaleđa što je izazvalo niz prosvjeda na izraelskoj klupi. Kayalin gol je poništen jer je u trenutku njegova udarca Benayoun bio najbliži našem vrataru. Minutu kasnije Lovren je opasno zaprijetio nakon Srnina ubačaja iz kornara, no Aouate je odlično obranio. U desetoj minuti izraelski vratar brani i udarac Ćorluke iz kosa, a u 25. minuti je Kranjčar pucao pokraj gola. Tijekom prvog poluvremena izgledne prilike su imali i Jelavić u 33. minuti, te Strinić četiri minute kasnije no Aouate je iz obje situacije izašao kao pobjednik. Kada se već činilo da će prvo poluvriejme završiti bez golova, Izrael je izveo brzu kontru i šokirao Maksimir. Šimunić nije dobro izbio loptu koju je dočekao Hemed i zabio pored Pletikose.

U nastavku je bilo jasno kako više nema vremena za čekanje i kako Hrvatska mora poduzeti daleko više rizika. Bilić je načinio dvije izmjene, u igru su ušli Eduardo i Damjanović, a na klupu su preselili Vukojević i Ćorluka. I već u 47. minuti stigli smo do izjednačenja. Modrić je opalio sa 25 metara i pogodio same rašlje. Utakmica je prelomljena u 51. minuti kada je Ben Haim zbog oštrog prekršaj nad Eduardom dobio crveni karton. Potpuni preokret dogodio se četiri minute kasnije kada je Eduardo nakon sjajne asistencije Modrića svladao izraelskog vratara. U 57. minuti Izrael je primio i treći gol. Srna je ubacio, a Dudu je sjajnu predstavu okrunio svojim drugim golom.

Do konca utakmice Hrvatska je rutinski sačuvala prednost.