Odbojka

Riječanke su bolje otvorile set i povele 0:2 i 1:3 no nakon toga domaći sastav vezuje tri poena i dolazi do prve prednosti od 4:3. Riječke odbojkašice vratile su prednost do 9:10 no onda je uslijedila serija domaćega sastava od tri poena za 12:10. Pri vodstvu Rijeke 14:15 trener Igor Lovrinov iz igre izvodi Bernardu Ćutuk, a uvodi Tamaru Sušić, ali na drugom tehničkom time outu bilo je 16:15 za OrPo. Prvi time out riječka je klupa pozvala kod 18:16, a ona finska kod poravnanja 21:21. Drugu minutu odmora Lovrinov je pozvao na prvoj set lopti za Finkinje (24:23) koja je realizirana i nakon 26 minuta igre na semaforu je stajalo 1:0 za OrPo.

Puno sigurnije i aktivnije zaigrale su hrvatske prvakinje u drugoj dionici ovoga susreta, pa je konačnih 18:25 nakon 23 minute igre donijelo posve zasluženo poravnanje u setovima. Već u ranoj fazi drugog seta (kod 0:4 i 6:12) Rijeka je prisilila gostujućeg trenera da iskoristi minute odmora, no one mu nisu donijele neku posebnu korist. Iako je Rijeka imala i deset poena viška (11:21) do kraja seta OrPo je „malo ublažio štetu“.

Treći set je, u malo „ublaženoj“ varijanti bio preslika drugog. Do prvog tehničkog time outa Rijeka je stvorila solidnu zalihu od četiri poena (4:8) koju je nastavila povećavati (4:10 odnosno 6:14). I onda se desio neobjašnjivi pad u njihovoj igri, „crna rupa“ od pet uzastopnih poena domaćega sastava koji hvata priključak i komplicira set stigavši na 11:14 odnosno 14:15. Na drugi tehnički time out ipak se odlazi sa plus dva za Rijeku (14:16), ali serija domaćih od 8:2 bila je poziv na oprez. Riječanke se ipak uspijevaju odvojiti na 17:20 i kada se činilo da će se ući u mirniju završnicu seta OrPo je stigao do poravnanja (20:20). Bio je to znak za uzbunu na riječkoj klupi, Lovrinov je pozvao minutu predaha nakon koje je domaći sastav ipak stigao do vodstva 21:20. Rijeka je povela 21:22 a onda su se nizala poravnanja uz napomenu da su pri rezultatu 24:23 Finkinje propustile set loptu. Riječanke to uspijevaju kazniti sa tri poena u nizu i nakon seta koji je trajao punih 29 minuta vode 2:1.

Odbojkašicama OrPa predavanje nije bilo niti na kraj pameti pa su četvrtu dionicu otvorile vodstvom 5:2. Povele su i sa 7:3, a na prvom tehničkom time outu na semaforu je svjetlilo 8:5 u njihovu korist. Nakon malog odmora sa dodatnih pet poena Finkinje su praktično riješile set jer kod 13:5 šanse za preokret gotovo su teoretske. Na drugi tehnički time out otišlo se pri rezultatu 16:7 i rulet petoga seta bio je sve bliže, a i „zlatni set“ postao je opcija.Gubila je Rijeka i 17:8 pa se vratila na 17:13 i unijela malo živosti u četvrti set. No bio je to „labuđi pjev“ jer OrPo je odjurio na 20:13. Rijeka se opet približila na pristojnih 23:20 ali je sa dva vezana poena OrPo nakon 27 minuta osvojio set i ušlo se u peti.

Peti set bio je jednosmjerna ulica za domaće odbojkašice koje su povele sa 5:0, na tehničkom time outu bilo je 8:2 a nakon samo 11 minuta na semaforu je stajalo 15:4 pa je o ukupnom pobjedniku ovoga dvomeča odlučivao „zlatni set“.

Rijeka je u njemu povela od starta a na tehnički time out otišlo se pri 6:8. Držale su izabranice Igora Lovrinova prednost do 10:10 a onda je prvi puta u setu odluke povela finska ekipa sa 12:10 uz četiri poena u nizu i pobjednik ovoga uzbudljivog maratona mogao se nazrijeti. Riječanke su se pribrale i poravnale na 12:12. OrPo je sa dva vezana poena stigao do dvije meč lopte, no i to su spasile hrvatske prvakinje poravnale na 14:14 a odmah potom i same stigle do meč lopte kod 14:15. Drugu prigodu za pobjedu imale su kod 15:16, treću kod 16:17, a četvrtu kod 17:18. Peta kod 18:19 bila je odlučujuća i Rijeka je izborila osminu finala.
ORIVESI – Uzvratna utakmica šesnaestine finala Eurochallenge Cupa odbojkašica OrPo Orivesi – Rijeka 3:2 (zlatni set Rijeka) (25:23, 18:25, 24:26, 25:20, 15:4; 18:20. Dvorana „Oriveden Liikuntahalli“. Gledatelja: 471 Suci:Arnis Kelle (Latvija) i Alexander Rybatsov (Rusija).

OrPo ORIVESI: Kymalainen, Hurskainen, Perkio, Hakkinen (L), Puukka, Glomazić, Makinen, Hietala (L), Fusieger, Koljonen, Petajajarvi, Mattos.
RIJEKA:  Došen (L), Pilepić, Zdrilić, Savić, Ćutuk, Magdić, Fabris, Brčić, Sušić.