zanima me kako jedna ozbiljna ustanova kao što je dječji vrtić Rijeka i koja se na svojim stranicama poziva na “sprečavanje sukoba interesa” i “etički kodeks” može organizirati ovakve upise. Ako zaista želite da sve u javnosti izgleda transparentno kako je moguće izvjesiti listu djece na kojima nije naveden broj bodova? Zar nemamo svi pravo na uvid u vaše kriterije na temelju kojih ste napravili odabir? Također lista “privremeno neupisane djece” – djeca su na listi poredane prema abecednom poretku (nema broja bodova, godišta djece… ničega, kako bi roditelj na temelju te liste trebao znati koliko je njegovo dijete ostalo “ispod crte”). Zar ne postoji nekakav pravilnik o upisima koji regulira i objavu rezultata? Kako je moguće da ostane neupisano dijete čiji su roditelji zaposleni i živi pokraj vrtića? Gdje su sva ta upisana djeca skupila dodatne bodove (samo mi nemojte prodavati priče da su sve djeca branitelja). Meni ne treba uvid u bodove gdje će mi netko reći samo naš broj bodova, ja se želim uvjeriti da su djeca koja su upisana zaista imala više bodova od nas. Stvarno sramota što se ponavlja svake godine.

lily81 / 19.06.2012.

Ja bih se nadovezala na ovu tužibabu….da ne otvaram novu istu temu….
Osim ovih pitanja, koja i mene zanimaju, zanima me i tko ima prednost pri upisu, npr:
– dijete s prebivalištem na Kantridi želi u vrtić na Kantridu, i dijete sa Zameta isto želi u vrtić na Kantridu – da li prednost ima dijete koje stanuje na Kantridi, ili je dovoljno samo da je prebivalište u Rijeci?
– dijete postojeći korisnik vrtića Rijeka, koje je iz drugog grada/općine u odnosu na dijete iz Rijeke, iz kvarta gdje se nalazi vrtić, ali se prvi puta upisuje? Dakle, da li se treba dijete iz drugog grada/općine preusmjeriti u drugi vrtić u Rijeci, bez obzira što je već prošle godine bio u tom vrtiću, ili se treba preusmjeriti dijete iz Rijeke u drugi nekvartovski vrtić na području Rijeke?

Bodovna lista djece za upis u vrtic? Zar i to postoji? 😀 Kako izgleda prijemni ispit za vrtic? 😀

Hoćemo li dobiti odgovor danas, jer je rok za podnošenje Prigovora čak dva dana!? Pa da se možemo pozvati i na odgovor ovdje, ako bude potrebno….

Hvala, bila sam na stranici, međutim u vrtiću dobivam različite informacije pa sam mislila da ima netko nadležan i u gradskoj upravi za ta pitanja. A da li će biti objavljen odgovor za lily81, budući i mene zanimaju isti odgovori, ili trebam posebno postaviti pitanje?

Poštovana,

žao nam je što niste uspjeli upisati dijete u željeni vrtić te ste zbog toga s pravom ljuti i ogorčeni. Slažemo se s Vama da ovakav način objavljivanja rezultata nije transparentan, a transparentnosti se težilo. Svaki roditelj ima pravo prigovora i žalbe kao i uvid u „bodovnu listu“ koju je izradilo upisno povjerenstvo svakog Centra. Primjenom bodovanja željelo se osigurati transparentan upis koji će se temeljiti na jasno definiranim kriterijima. Do propusta je došlo kada je povjerenstvo objavilo listu privremeno neupisane djece poredane po abecednom redu umjesto po broju bodova što je, naravno, vas roditelje moglo samo zbuniti te je iz takvih lista nemoguće saznati koje su mogućnosti da se upis ipak ostvari ukoliko netko odustane. Roditelji imaju pravo na informaciju zašto je njihovo dijete na listi “privremeno neupisane djece” i u kojem vremenskom razdoblju je moguće da bude upisano u vrtić. Tijekom dana sve liste privremeno neraspoređene djece će biti ispravljene i djeca će biti navedena prema broju bodova, odnosno redu prvenstva upisa. U Dječjem vrtiću Rijeka ne postoji Pravilnik o upisima već Odluka za upis djece u Dječji vrtić Rijeka, koja je objavljena i na web stranicama Ustanove, a pod kojom je utvrđen način ostvarivanja prednosti pri upisu djece u Dječji vrtić.

Ono što Vam možemo ukratko reći je da su prednost pri upisu imala djeca koja u kontinuitetu koriste usluge vrtića, a ne samo djeca branitelja. Prazna mjesta se nadopunjuju novo upisanom djecom, a sukladno odredbama Odluke o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u dječji vrtić koje je donijelo Upravno vijeće Dječjeg vrtića Rijeka. Kapaciteti su još uvijek premali za prihvat sve djece grada Rijeke, stoga se iz godine u godinu ulaže u izgradnju i nadogradnju vrtića te vjerujemo da će izgradnjom vrtića na Pehlinu, Gornjem Zametu i Rastočinama biti veće mogućnosti za upis sve djece u dječji vrtić.

Uvid u privremenu listu rezultata prijava upisa s brojem bodova imate pravo zatražiti, ali svi ostali podaci o roditeljima upisane djece iz Prijava za upis, zaštićeni su Zakonom o zaštiti osobnih podataka te se ne smiju dati na uvid. Dječji vrtić Rijeka je uvidio pogrešku koju spominjete i ona će biti odmah ispravljena. Temeljem dobivenih bodova svaki roditelj će ostvariti prvenstveni red upisivanja tijekom godine.

S poštovanjem,
Gradska uprava

A na koji način možemo sigurno saznati da nisu upisana djeca iz drugih gradova/općina prije djece stanovnika grada Rijeke, s obzirom da možemo dobiti samo uvid u broj bodova? Isto tako smatram da je greška neobjavljivanja broja bodova ne samo za neprimljenu djecu, već i za primljenu. Može li se objaviti i lista novoupisane djece sa brojem bodova? Tek tada se može govoriti eventualno o nekoj transparentnosti.

marysim odgovor na Vase prvo pitanje se nalazi u odluci Gradskog vijeca iz 1998.:
Članak 4.
U slučaju da prilikom upisa u određeni podcentar, više
djece u pojedinoj skupini iz članka 2. ove Odluke ostvaruje
pravo prvenstva, prednost pri upisu ima dijete čija je adresa
stanovanja najbliža tom podcentru.

Ja bi se takodjer nadovezala na ovu tuzibabu. Mene zanima kako je moguce da su temeljem ovog netransparentnog i diskriminirajuceg sustava bodovanja izvanbracna djeca, djeca samohranih roditelja i djeca koja zive u jednoroditeljskim obiteljima, stavljena u startu u nepovoljniji polozaj u odnosu na djecu koja zive u bracnoj zajednici s dva zaposlena roditelja?
Naime, za neupucene, dijete koje zivi s dva zaposlena roditelja po navedenom kriteriju zaposlenja, dobija po 2 boda za svakog zaposlenog roditelja, te ih ima 4, dok primjerice, dijete koje zivi samo s jednim zaposlenim roditeljem, po istom tom kriteriju moze dobiti maksimalno 2 boda.
Konkretno, moje je dijete na temelju cinjenice da nisam nikad bila u bracnoj zajednici, svrstano u kategoriju djece samohranih roditelja (iako ja to po Zakonu o socijalnoj skrbi 57/11. clanak 2. stavak 4. zapravo nisam, vec smo dijete i ja jednoroditeljska obitelj), temeljem tog kriterija, dodijeljen nam je 1 “utjesni” bod, a zakinuti smo za 2 boda koja je mogao dobiti kao dijete s 2 zaposlena roditelja, a za sta nam nije bilo ni omoguceno da dostavimo dokumentaciju koja bi to potvrdila (jer moje dijete je dijete cija su oba roditelja u radnom odnosu).

Kako je moguce da sustav bodovanja vrsi diskriminaciju djece samohranih roditelja i djece koja zive u jednoroditeljskim obiteljima, i zasto navedene kategorije nisu stavljene, ako vec ne u povoljniji, onda bar u ravnopravan polozaj s djecom koja zive u bracnoj zajednici?

Hvala iwchy….ako je tako, onda se definitivno nisu držali te odluke……mi stanujemo toliko blizu vrtić, znam da nema toliko djece koja stanuju bliže nas…baš krasno….a i baš krasno da ni ovdje nitko ne odgovara na ta moja pitanja…..mah! sve je to…..bolje da šutim…..

marysim i iwchy, da biste dobile odgovor na svoja pitanja morate postaviti novu tuzibabu, ne moze se u ovoj postojecoj jer je tu sluzbeni odgovor samo na prvo postavljeno pitanje od lily

Odgovorite