Što poduzeti kada “osvane” ovako ružan grafit na novoj fasadi? Znamo da takvi grafiti nisu rijetkost u našem gradu, ali nama smetaju. Kome god da se obratimo to nije njihova nadležnost pa bismo molili mjerodavne da reagiraju.

N N / 22.02.2012.

Mislim, obratili smo se i lokalnim novinama i lokalnoj televiziji nebi li izazvali barem nekakvu reakciju javnosti koja bi potom prisilila mjerodavne i policiju da reagiraju ali bez uspjeha.

Kada sve nadležne službe budu efikasno radile svoj posao (uz dostatan broj nadzornih kamera primjerene razlučivosti!), ovakva iživljavanja će postati rijetkost.
Posebno ako krivac bude o svom trošku prisiljen obnoviti fasadu (kako se to nekim našim “nestašnim” maturantima već dogodilo u Austriji!).
Riječ je bila o obnovi (čitave!) fasade i trošku od više desetaka tisuća eura!
O sadržaju teksta i simbola da i ne govorim.
No comment!

I naravno, ovo primitivno gađenje fasade ne spada u grafite!

Slažem sa da ovo nisu grafiti već najobičniji vandalski pohod na fasade. No mene muči nešto drugo, a također je vezano za ovu temu.
U Rijeci imamo dosta kvalitetnih writera, graffiti majstora koji svojim umjetničkim djelima oslikavaju uglavnom primjerena mjesta. No također ima i dosta wannabe-writera koji svojim “tagovima” uporno nagrđuju sve moguće površine. Ako malo pomnije pogledate, naći ćete njihove tagove ne samo na fasadama i zidovima nego i po javnom gradskom prijevozu i svoj drugoj urbanoj opremi. Neki idu čak i tako daleko da se na zaobilaznici penju na platforme s LED info znakovima te i njih šaraju! Dovoljno je svega nekoliko minuta googlanja da se na temelju “taga” dođe do imena i prezimena osoba koje ih crtaju. Moje pitanje glasi; ako policija ne može stati na kraj individuama koje ostavljaju svoje potpise, kako će tek obuzdati ovakve anonimne štetočine kao iz navedenog primjera?

kad bi se ovakvim stvarima pristupalo na malo drugačiji način bilo bi toga sigurno manje, ali svi polako zakopavaju glavu u pijesak. Da su nakon što je ovo prijavljeno policiji u ulicu došla dva policajca te se počeli raspitivati o onima koji su ovo napisali bilo bi malo drugačije, ovako se sve svede na brisanje grafita odnosno kako je već Dragutin rekao “gađenje fasade” jer su grafiti jedna vrsta umjetnosti.
Kod nas postoje zakoni koji se ne provode pa tako i na zadnjoj utakmici Istre zbog rasnog vrijeđanja nije prekinuta utakmica iako je po pravilima trebala biti prekinuta. Znam da je teško prekinuti utakmicu ali jednom se mora početi pokazivati da neka ponašanja jednostavno nisu prihvatljiva i da manjina nemože više terorizirati većinu.

Pa najverovatnije čemo pozvati writera majstora da nam to ljepo oslika.A što se tiče vandala”znase tko je” jer su šarali u dvanaest i trideset.Majstor tih črčkarija je poznat ali stanari ga se boje neče reči javno njegovo ime.

Ne dolaze u obzir nadzorne kamere, nismo grad sa 20 ubojstava dnevno da nam to treba. Policija moze sve rijesiti i na nacin kako je Torped gore napisao, a i sam MariaSpilera7 kaze da se zna tko je to sarao…

Mi imamo nadzornu kameru ali taj dio ne snima , a što da i snima kad su mam 25.11.2011 razbilui vide nadzor.Cijeli događaj smo snimili na cd dali policiji gosp.Žagaru s vizitkom kome da se obrati da dozna ime dotične osobe koja je sudjelovala u razijanju video nadzora. I do dana danešnjega jedno veliko NIŠTA. Gazda stana u kojem se nalaze podstamnarke čudi se kako ga nije kontaktirala policija.Predstavnik suvlasnika stanara kad je zvao da vidi što su riješili(jer je velika šteta) odgovor je bio da je mladić u zatvoru i da će ga kontaktirati kad bude dostupan .Tako da niti od policije nema baš korist.

Kamere, dajem glas za kamere. Onaj tko se boji kamera, nema dobrih namjera.

Kamere, dajem glas za kamere. Onaj tko se boji kamera, nema dobrih namjera.

Poštovani,

Odlukom o komunalnom redu zabranjeno je crtati i šarati po vanjskim dijelovima zgrade. Za prekršitelje ove odredbe propisana je kazna u visini od 500 kuna.
Vlasnik zgrade može protiv prekršitelja, ako se utvrdi njegov identitet, pokrenuti kazneni postupak zbog namjernog oštećivanja zgrade i istovremeno zahtijevati naknadu štete putem suda. Ako se prekršitelj ne može utvrditi, što je vrlo česti slučaj, vlasnik zgrade na kojoj se nalaze grafiti obvezan je pročelje zgrade sanirati tj. ukloniti grafite.

U strogom centru grada, zbog atraktivnosti zone, bez obzira na vlasništvo, Grad Rijeka uklanja sve grafite i na to godišnje troši oko 160.000,00 kn. Grafiti neprimjerena i uvredljiva sadržaja, uklanjaju se bez obzira na lokaciju koja je u pitanju i to uz prethodno obavještavanje policije i nakon uviđaja s njima.

Za uklanjanje grafite u strogom centru grada i grafita uvredljivog sadržaja možete se obratiti Direkciji zajedničkih komunalnih djelatnosti u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav putem telefona 209 306.
Pojedine površine u gradu su raznim akcijama namjenski oslikavane, kao npr. pothodnik u Ulici Ivana Zajca, objekti na Trgu Ivana Klobučarića, okoliš Mjesnog odbora Podmurvice, zid u Vodovodnoj ulici i sl. Dozvolu za oslikavanje površina grafitima, na zahtjev stranke, izdaje komisija pri Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Odgovorite

Kalendar događanja