Poštovani,

Imam par pitanja:

I. Zašto na zelenim površinama u gradu Rijeci na kojima se ne smije voditi kućne ljubimce pse nisu svugdje postavljene takve table sa obavijestima o zabrani uvođenja pasa na takvo područje?

II. Na kojim se javnim zelenim površinama mogu izvoditi kućni ljubimci psi i zašto na takvim površinama ne postoji mini spremnici/košare za kakicu od pasa?

III. Zašto nigdje u Rijeci ne postoje privezi za pse (slika 2) ispred recimo javnih ustanova grada Rijeke? Npr. u Sloveniji je to recimo normalna pojava ispred Mercatora i sličnih centara, da ne spominjem Njemačku itd.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Rijecanin / 08.03.2012.

Poštovani,

prije svega želimo konkretno odgovoriti na pitanja koja ste nam postavili, a zatim ćemo se kratko osvrnuti i generalno na odnos vlasnika pasa prema javnim površinama kao i prema nadležnostima Grada da takvo neprimjereno ponašanje sankcionira.

Što se tiče Vašeg prvog i drugog pitanja, prema Odluci o komunalnom redu Grada Rijeke pse je dozvoljeno dovoditi u parkove i slične zelene povšine pod uvjetom da se pas vodi na uzici i da se zajedno s vlasnikom kreće po parkovnim pješačkim površinama. Ukoliko je izuzetno pse zabranjeno dovoditi u park, sukladno posebnoj odluci Odjela za komunalni sustav, tada je potrebno na sve ulaze u park postaviti table s istaknutom zabranom dovođenja pasa. Grad je u nekoliko parkova postavio takve table, međutim , za krako vrijeme nepoznate osobe su ih uklonile, a što se dogodilo i nakon ponovnog postavljanja tabli. Grad nije odustao od takvog obilježavanja pojedinih parkova i poduzimaju se mjere da se utvrde osobe koje uklanjaju postavljene table. Također, Grad Rijeka je u šest ulica i jedanaest parkova postavio veći broj posuda za odlaganje i vrećica za uklanjanje psećeg izmeta. Nažalost, još uvijek veliki broj vlasnika pasa ne čisti javnu površinu koju je onečistio njihov pas.

Što se tiče Vašeg prijedloga o postavljanju stupića za privremeno vezanje psa ispred javnih zgrada na javnim površinama svakako ćemo razmotriti taj prijedlog, ali moramo upozoriti da Postavljanje takvih stupića ispred zgrada velikih marketa ovisi o ocjeni i odluci vlasnika, budući da se najčešće ne radi o javnim površinama kojima upravlja Grad Rijeka.

Budući da nam se mnogi građani obraćaju da temu držanja pasa u stanovima, obiteljskim kućama i općenito u urbanoj sredini, ovim odgovorima želimo pridodati još nekolikoopćih informacija. Naime, procjenjuje se, prema podatcima o registraciji i cijepljenju pasa da na području Grada Rijeke imamo oko pet tisuća pasa.

Grad Rijeka zbog velike gustoće izgrađenosti i specifičnog položaja, odnosno terena na kojem se nalazi, ima ograničen broj parkova i zelenih površina, pa gradska uprava kontinuirano nastoji manjim zahvatima ili planiranjem novih gradskih parkova urediti nove parkovne i zelene površine. Međutim, to su ujedno i razlozi zbog kojih nema posebne površine za istrčavanje i izvođenje pasa, osim manjeg dijela parka na Kozali. Razumljiv je stoga i pritisak na javne površine koji nastaje zbog izvođenja pasa.

Vlasnici pasa često se ponašaju neodgovorno prema djeci i drugim sugrađanima puštajući pse da se slobodno kreću po dječjim igralištima, parkovima i drugim javnim površinama. Isto tako vlasnici vrlo često ne čiste površine koje je onečistio njihov pas.

Riječ je o prekršajima koje je upravo zbog njihove brojnosti i rasprostranjenosti na cijelom području grada Rijeke objektivno teško staviti pod kontrolu i nadzor. Iz tih razloga Direkcija za komunalno redarstvo je odredila prioritetne lokacije za nadzor kao što su parkovi, javne površine oko škola i vrtića, dječja igrališta i sl. koristeći često pomoć policije.Komunalno redarstvo je ovlašteno nadzirati kretanje pasa po javnim površinama, međutim, mnogi problemi nastaju unutar višestambenih zgrada koje stanari moraju rješavati međusobno uz pomoć upravitelja zgrade sukladno međuvlasničkom ugovoru i kućnom redu.

Vjerujemo da će ovaj dio koji govori općenito o izvođenju i držanju pasa pomoći boljem razumijevanju odgovora na Vaša konkretna pitanja.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Poštovani,

kao prvo Vam se zahvaljujem na opširnom odgovoru i pojašnjenju situacije za koju vjerujem da je takva. Smatram i dalje da grad treba više truda uložiti u edukaciju i edukativne programe vezano za temu koju ste lijepo opisali. Smatram da i komunalno redarstvo slabo radi svoj posao vezano za nadzor i eventualno kažnjavanje vlasnika pasa na javnim površinama za koje to nisu predviđeni ili oni koji svoje pse ne drže na lajnama ili sa brnjicama. Edukacija građana je najbolja prevencija i tu bi se trebalo više napraviti. Što se tiče priveza za pse na javim površinama uz javne ustanove, drago mi je što ste naveli da će te i to razmotriti, a što se tiče takvih priveza ispred trgovačkih centara, to neka odlučuju vlasnici.

Još jednom se zahvaljujem na odgovoru i nadam se da neće ostati samo na tome.

Lijep pozdrav,

Riječanin

Slažem se sa vama da vlasnici pasa trebaju voditi brigu, kada sam ih znala upozoriti počeli su me veijeđati i prijetiti mi . Kod nas u Jelićevoj ulici ima male zelene povrine koje su pune psećih izmeta a vlasnici ni u snu da bi čistili. Kako tome stati na kraj?

Odgovorite