Poštovani, ove godine smo trebali smijeniti “već uhodanu postavu lokalnog mjesnog odbora” Škurinjska Draga …

Po svemu sudeći lokalni mjesni odbori bar po našem području pretežno se bave nekakvom vrstom “politike”, a malo manje dobrobiti većine svojih građana …

Iz tog razloga, kao i koje ljude obavezati da budu “lokalni samaritanci” to smo izbjegli, ali i više no ikad prije odlučili “djelovati sa strane” i boriti se za svoje naselje – usmjerit ljude iz mjesnih odbora – kad već žele vladati na mjestima koja su predviđena za sluge, kako da to čine dobro …

Ovim putem Vas pozivamo i da prisustvujete našim lokalnim izborima 15.10.2014 – kao promatrači, tek da vidite o čemu Vam se to ovdje radi … Bit će organizirano i snimanje za jednu televiziju …

Pitanja za urednika su sljedeća ;

1. koliko novaca je koštao park u porečkoj ulici, tko je naručitelj radova, tko su izvođači i koja je konačna namjena tog parka – komu je on namjenjen i zašto …

2. koliko novaca su koštala mjerenja oko kučnog broja 1 u Jelićevoj Ulici kroz proteklih nekoliko godina … tko je naručitelj tih projekata i zašto …

3. tko vrši sanaciju parka u Jelićevoj Ulici – oko kućnog broja 11, tko je naručitelj, koliko je to koštalo sveukupno … tko je bio zadužen za nadzor tih radova …

4. zašto se nešto neriješi iznad Porečke Ulice – isprano tlo i šuma koja se svakom burom sve više naginje na privatne kućice – inače služi kao lokalno smetlište okolnih žitelja i kako bi je raznim zapaljivim sredstvima stanari Rastočina mogli pretvarati u prijetnje …

5. koja to prava i zašto u našem mijesnom odboru uživa direktor auto kuće Renault Škurinje i zašto … tko bi drugi svjetlećom reklamom mogao uznemiravati i treću godinu pola našeg naselja bez ikakvih posljedica …

6. što je lokalni MO učinio po pitanju prijedloga kojeg sam im osobno iznio – da postignu nekakav dogovor sa lokalnom “OŠ” – ulože i prenamjene već desetlječima prazno i propalo dječije igralište … Jedna od ideja je bila i montaža umjetne trave te iznakmljivanje – novac koji bi se vraćao i mogao dalje ulagati, a najviše iz “primjer razloga” jer se onda našim curama – državnim prvakinjam usprkos uspjesima ne bi otimali “službeni pobjednički dresovi” da se daju sljedećim generacijama … sram Vas bilo …

7. Zašto su po našem kvartu u vrijeme dok se cijela slavonija “gušila pod vodom” na ulaznim vratima bili plakati – KARTAŠKI TURNIR PUL MOME – zaljepljeni neostikom a ne selotejpom, umjesto recimo – lokalni “MO” ima tijedan organizirane pomoći i prikuplja u svojim prostorijama bla, bla, bla …

8. Što je učinjeno po pitanju koje sam im također osobno otvorio – da se starim i nemoćnima po naselju organiziraju nekakve jednom tjedne – razne pomoći oko nabavka hrane i bitnog …

Molim Vas za što preciznije odgovore i u što je moguće kraćem roku jer “igre za odgovorne” tek počinju …

S poštovanjem, Miroslav Deković

DrMiro / 22.09.2014.

Poštovani gospodine Deković,
na Vaša pitanja donosimo sljedeće odgovore.

1. Na zahtjev građana, u Plan prioriteta u održavanju objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području MO Škurinjska Draga, za 2011. godinu odobrena su sredstva za projekt za uređenje površine u Porečkoj ulici od k.br. 34-94 koji je iznosio 25.000,00 kn, a izradila ga je tvrtka “Prag”. Tijekom 2012., 2013. i 2014. godine uređenje je obavilo KD “Čistoća” d.o.o., a utrošeno je cca 430.000,00 kn. Park je namijenjen za odmor prvenstveno stanarima okolnih objekata.

2. Također na zahtjev građana, u Plan prioriteta održavanju objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području MO Škurinjska Draga za 2012. godinu izdvojena su sredstva za izradu projekta za uređenje površine u Jelićevoj 1 u iznosu od 47.500,00 kn, a izvođač je tvrtka “Randić i suradnici” d.o.o.. S obzirom da je projektiranje u tijeku, račun još nije ispostavljen.

3. Na zahtjev građana, u Plan prioriteta u održavanju objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području MO Škurinjska Draga za 2014. odobrena su sredstva za zamjenu sprave na dječjem igralištu u Jelićevoj ulici sjeverno od kućnog broja 11 i ugradnja antistresne podloge. Za radove još nije ispostavljen račun, a očekuje se da bi vrijednost sprave i popratnih radova mogla biti oko 58.000,00 kn. Nadzor nad radovima povjeren je Komunalnom društvu Čistoća d.o.o.

4. Generalnim urbanističkim planom grada Rijeke sistematizirani su svi veći postojeći i planirani parkovi u mrežu javnih gradskih parkova, koja je dio jedinstvenog sustava zelenih površina grada, međusobno povezanih postojećim i planiranim drvoredima, alejama, šetalištima, te se nadovezuju na zelene površine izvan građevinskog područja. Javni parkovi planirani su prema teritorijalnom principu, što znači da se u svakom gradskom području, odnosno prostornoj zoni, koja ima prostorne uvjete, planira barem jedna, odnosno više jedinstvenih parkovnih površina.
Na području Mjesnog odbora Škurinjska draga, Generalnim urbanističkim planom planirana su dva nova javna gradska parka, a oba se nalaze iznad Porečke ulice. Jedan od novoplaniranih javnih gradskih parkova predviđen je na području postojećeg dječjeg vrtića „Rastočine“, a drugi je predviđen iznad stambenih građevina u nizu „Centocella“. Za uređenje tog javnog gradskog parka, MO Škurinjska draga treba dati inicijativu za uređenje, a Grad Rijeka, će onda, prema mogućnostima Proračuna, osigurati financijska sredstva za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, izradu projektne dokumentacije, uređenje i održavanje parka.
Napominjemo, primjerice, da je u tijeku izrada projektne dokumentacije za uređenje javnog gradskog parka Šparići, na području MO Kantride te javnog gradskog parka Pomerio, na području MO Brajda-Dolac, kao i projektne dokumentacije za uređenje još jednog javnog gradskog parka, na području sveučilišnog kampusa.

5. U Mjesnom odboru opovrgavaju bilo kakve navode o privilegiranju bilo koje osobe, a što se tiče reklame o kojoj pišete, molimo da precizirate gdje se ona nalazi, kako bi naše službe mogle provjeriti o čemu se radi i eventualno reagirati, ukoliko se radi o bilo kakvom kršenju propisa.

6. Mjesni odbor radio je po prioritetima koje je usvojio za prošli mandat, i za svaku godinu pojedinačno, a te su informacije uvijek bile dostupne u Mjesnom odboru. Jednako tako, zapisnici rada Vijeća Mjesnog odbora i njihovi akti dostupni su na stranicama Grada Rijeke, a Vijeće Mjesnog odbora je tijelo koje je izabrano od strane građana. To, kao što vjerujemo, znate, znači da samostalno raspravljaju o prispjelim prijedlozima i samostalno odlučuju o tome koje će prijedloge uvrstiti u plan realizacije, odnosno prioriteta.
Kao što ste upoznati, u tijeku je izbor novog saziva Vijeća Mjesnog odbora, a izbori će se održati 19. listopada. Nakon konstituiranja Vijeća, konkretnim prijedlogom možete im se obratiti, budući da će zasigurno upravo sada prikupljati prijedloge prioriteta i pripremati plan realizacije usvojenih prijedloga. No, neovisno o tome, konkretne prijedloge uvijek možete dostaviti i izravno Gradu Rijeci, kako bi ih nadležni odjeli i razmotrili.

7. Da bi se pomoglo ugroženima od poplava, Mjesni odbor je u suradnji s Crvenim križem osigurao dežurstva za one građane koji su donacijama željeli pomoći ugroženima. O tome svjedoče članci postavljeni na web 21. i 26. svibnja 2014.( http://www.rijeka.hr/D103 i http://www.rijeka.hr/MjesniOdboriPomocni ), pa se ne možemo složiti s Vašom tvrdnjom.
Pretpostavljamo da je na vratima Mjesnog odbora bio postavljen zaostali plakat o sportskim turnirima u čast dana Svetog Vida koji su se koncem svibnja održali na Zametu.

8. Za provedbu socijalne skrbi u Gradu Rijeci zadužen je Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke. Dakle, gradski socijalni program i socijalna pitanja rješavaju se glavninom na razini Grada. Istaknut ćemo samo neke oblike pomoći. Naime, građanima u nepovoljnim životnim prilikama pružamo pomoć u podmirenju troškova stanovanja (električna energija, voda i odvodnja, odvoz smeća, centralnog grijanja, plina i dr.) , najamnine stana, ukoliko su podstanari, određenih zdravstvenih i socijalnih usluga i javnoga gradskog prijevoza. Pučka kuhinja na raspolaganju je svakodnevno na više gradskih lokacija u organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Rijeka, a uz potporu iz Gradskog Proračuna. Uz to, umirovljenicima se nastoji osigurati dostojanstven životni standard mjesečnom novčanom potporom. Zaštita socijalno ugroženih građana Rijeke na znatno je višoj razini od državnog standarda, što je svakako posljedica iznimne socijalne osjetljivosti i solidarnosti naše lokalne zajednice.
Također, dio naših građana lošeg zdravstvenog stanja može koristiti potpuno podmirenje troškova usluge pomoći i njege u kući. Usluga pomoći i njege podrazumijeva pomoć pri organiziranju prehrane (nabava živežnih namirnica, pomoć u pripremanju obroka, nabava i dostava gotovih obroka, pranje posuđa i sl.), održavanju osobne higijene (pomoć u oblačenju i svlačenju, kupanju i obavljanju drugih higijenskih potreba i sl.), obavljanju kućanskih poslova (pospremanje stana, organiziranje pranja i glačanja rublja, donošenje drva i sl.) i podmirivanju drugih svakodnevnih potreba (nabava lijekova i drugih potrepština i sl.). Pružaju je Služba za pomoć i njegu u kući koja djeluje pri Domu za starije i nemoćne osobe PGŽ Kantrida Rijeka i Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka.

Pozivamo Vas da detaljne informacije o tome kako sve pomažemo našim građanima potražite na stranici http://www.rijeka.hr. Ovdje ćemo samo istaknuti da je samo u prvom polugodištu za sve ove pomoći socijalnog programa iz gradskog Proračuna izdvojeno više od 15 milijuna kuna.

Nije moguće ostaviti poruku.

Kalendar događanja