Sudeći prema pisanju medijima i objavljenim fotografijama požar se mogao puno prije ugasiti a grad ima očajnu hidrantsku mrežu.
Naime, ispred poslovne zone Vrtnog centra, Elgrada i Eurotona, nalazi se svega jedan hidrant.
Konzumovoj hidrantskoj mreži se ne može pristupiti crijevima s te strane radi konfiguracije terena i ograde.

Navedeni hidrant Elgrada uz to ima slabi pritisak te nije bio dostatan.

1. Zašto gradonačelnik pred televizijom govori da ima dovoljno hidranata, da li laže?

2. Zašto kod rekonstrukcije raskrižja Osječka-Škurinjska cesta nisu dodani hidranti već su vatrogasci morali ići do ceste Konzuma kako bi napunili cisterne?

3. Zašto je oko Konzuma postavljeno više od 10 hidranata, udaljeni svega 50m jedan od drugog a uz svaki se nalazi i spremnik za crijevo te su pod jakim pritiskom dok ispred Elgrada je svega jedan, dosta udaljen?

4. Može li grad komentirati fotografiju ili objaviti na karti, za sve građane Rijeke gdje se nalaze hidranti (općenito u Rijeci)?

5. Zašto su sa strane Konzuma kojemu je prijetio požar i koji je udaljen oko 50m od požara gasitelji bili u trapericama bez zaštitnih odijela?

6. Koliko često se hidranti provjeravaju, diljem grada nisu ni bojani desetljećima, a kamoli testirani da li voda iz njih teče, ima li grad dovoljno hidranata i zašto se ne održavaju?

brake / 17.02.2018.

Poštovani,
odgovore na pitanja koje ste postavili u ovoj rubrici zatraženi su od Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija i Odjela za gradsku samoupravu i upravu Grada Rijeke te Vam ih donosimo u nastavku.

1. Na cijelom području sustava javne vodoopskrbe Rijeke i okolice, u nadležnosti KD Vodovod i kanalizacija d.o.o.. ukupno je ugrađeno 6.142 podzemnih i nadzemnih hidrantskih priključaka (hidranata). Svi ovi hidranti izvedeni su i postavljeni sukladno propisima važećim za vrijeme gradnje javne vodovodne mreže. Trenutno važećim aktom – Pravilnikom o hidrantskoj mreži za gašenje požara propisana udaljenost između dva vanjska hidranta iznosi 150 metara. Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija je, sukladno zakonu, dužno osigurati hidrantsku mrežu na javnim površinama dok na privatnim zemljištima i u privatnim objektima to moraju, ovisno o namjeni tih objekata, osigurati njihovi vlasnici. Parking i dvorište uz hale Elgrad su u vlasništvu tvrtke Cvjećarstvo (podaci prema katastarskom planu). Dakle, to nije javna površina na kojoj KD ViK može graditi svoju mrežu. Svaki hidrant se jednom godišnje detaljno pregleda i ukoliko se utvrde nepravilnosti, one se ispravljaju. U slučaju većih oštećenja hidrant se zamjenjuje novim. Postoje nadzemni i podzemni hidranti. Svi hidranti označeni su jedinstvenom šifrom, a dodatno svi podzemni hidranti označeni su pločicama koje se postavljaju na vidljivo mjesto (zid, stup javne rasvjete) da bi se ih moglo lakše uočiti. Dodatna kontrola vrši se prilikom ispiranja cjevovoda koja se vrše preko hidranata. Hidrantska mreža je predmet inspekcijskog nadzora nadležne službe MUP-a jednom godišnje. Po zadnjem nalazu iz studenog 2017. godine, utvrđeno je da je hidrantska mreža ispravna. Na svaki zahtjev od strane bilo koje Vatrogasne postrojbe dostavljaju se podaci o hidrantima, dostavlja se ispis iz GIS baze sa svim podacima o hidrantima. Prilikom požara u petak ViK nije kontaktiran od strane vatrogasne postrojbe. Dežurna služba ViK-a je u pripravnosti 24 sata. U blizini mjesta požara su hidranti koji se opskrbljuju iz 3 različite vodospreme. Vjerujemo da ste ovime dobili konkretan odgovor i da smo otklonili Vaše sumnje da se u javnosti iznose neistiniti podatci o hidrantskoj mreži.

2. Hidranti na riječkom sustavu javne vodoopskrbe obilježeni su vidljivim jedinstvenim brojčanim oznakama te se ugrađuju uz opskrbni cjevovod javne vodovodne mreže, u pravilu na javnoj površini. Što se tiče područja Škurinja i lokacije „Elgrad“ (privatno vlasništvo) u neposrednoj blizini ne postoji ogranak javne vodoopskrbne mreže pa samim time nema hidranata u nadležnosti KD Vodovod i kanalizacija. U okolici Elgrada postoji pet javnih hidranta i na svima tlak uvelike prelazi propisanih minimalnih 2,5 bara.

3. Na području Elgrada i ostalih objekata (Konzum, Pet centar itd.) postoji interna hidrantska mreža, čiju ispravnost ne kontrolira niti može kontrolirati Vodovod i kanalizacija. Dakle, ti hidranti nisu na javnoj površini pa stoga i nisu u nadležnosti ViK-a. Hidrant koji se nalazi na prometnici prema vrtnom centru nije na javnoj površini i nije u nadležnosti ViK-a. Vodovodna mreža kojom se opskrbljuje Elgrad i okolno područje je u vlasništvu ViK-a samo do granice privatnih čestica, a dalje se radi o internoj mreži kojom ne upravlja ViK. Također, za točne informacije o broju hidranata i njihovim kapacitetima, odnosno bilo kakvih drugih protupožarnih sustava na području Elgrada i šire, koje je u privatnom vlasništvu, informacije može dati samo vlasniku prostora. Isto tako, vlasnik može dati informacije o eventualnoj gušćoj hidrantskoj mreži na tom području. Naime, u postupcima izdavanja lokacijske i građevinske dozvole prema Zakonu o gradnji i Zakonu o prostornom uređenju potrebno je pribaviti posebne uvjete i potvrdu na glavni projekt na temelju kojeg se odobrava gradnja. Između ostalog, obavezno je zatražiti potvrdu MUP-a Policijske uprave Rijeka, Sektora inspekcijskih poslova kojom se potvrđuje da je projektna dokumentacija usklađena sa zakonima iz područja zaštite od požara. Na tehničkom pregledu prije izdavanja uporabne dozvole, obavezno kao članovi povjerenstva sudjeluju predstavnici MUP-a te se obavlja kontrola izvedenih mjera zaštite od požara, što uključuje pitanje hidrantske mreže, vatrodojave, automatskih sustava za gašenje požara i ostale mjere. Pored toga, u tijeku eksploatacije poslovnog prostora, vlasnik je u obavezi primjenjivati adekvatne mjere zaštite od požara. Sve te suglasnosti moraju imati i vlasnici prostora na kojem je došlo do požara.

4. Postoji karta u GIS-u sa točnim oznakama svakog od 6124 hidranta na javnoj vodovodnoj mreži kojom upravlja ViK. Uz hidrante na sustavu javne vodoopskrbe, za čije je održavanje i izvedbu nadležan isporučitelj vodne usluge, a u Rijeci je to KD Vodovod i kanalizacija, postoje i hidranti na internim vodovodnim instalacijama, za čiju su izvedbu i održavanje odgovorni vlasnici internih vodovodnih instalacija. Naime, zakonskim odredbama javni, proizvodni, višestambeni objekti moraju imati vlastitu hidrantsku mrežu. Iz tog razloga i trgovački centar Konzum (ex Mercator) unutar svoje parcele ima internu hidrantsku mrežu o kojoj sam skrbi. Isporučitelj vodnih usluga nije nadležan za internu hidrantsku mrežu na privatnim parcelama te se oni ne evidentiraju u katastru sustava javne vodoopskrbe. Na ovom području poslovne zone izdane su uporabne dozvole u redovnoj proceduri prema Zakonu o gradnji za vrtni centar, trgovački centar Lidl, trgovački centar Merkator i poslovnu zgradu s autopraonicom Parkovi plus neposredno uz rotor, a za koje je ViK osigurao dostatnu količinu vode za redovnu uporabu i hidrantsku mrežu. Ostali objekti legalizirani su prema posebnom zakonu o legalizaciji građevina i nije bilo zahtjeva prema ViK-u za osiguranjem dodatnih količina vode. Rješenje za obavljanje određene djelatnosti izdaje Ured državne uprave, Služba za gospodarstvo. U katastru vodno-komunalne infrastrukture KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. evidentirani su svi hidranti na sustavu javne vodoopskrbe za koje je nadležno i odgovorno ovo Društvo. Podaci su dostupni Javnoj vatrogasnoj postrojbi. U slučajevima potrebe za korištenjem vodne iz hidranata na sustavu javne vodoopskrbe i njihova točnog lociranja, u svakom se trenutku mogu kontaktirati i stručne službe KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o. koje su u pripravnosti od 0 do 24 sata svih dana u godini.

5. Na spomenutoj intervenciji nije bilo vatrogasaca bez zaštitne opreme. Pojedinci koji su viđeni u gašenju požara nisu vatrogasci, nego zaposlenici obližnje tvrtke koji su samoinicijativno otpočeli s gašenjem, s ciljem zaštite imovine svoje tvrtke. Po uspostavljanju kontrole na požarištu vatrogasci su preuzeli sve aktivnosti oko gašenja požara.

6. Na javnoj vodovodnoj mreži ima dovoljno hidranata, ukupno 6124, odnosno po jedan na svakih 150 metara. Kao što je istaknuto na početku, redovito se kontroliraju i održavaju, a predmet su kontrole nadležne službe MUP-a, barem jednom godišnje. Po zadnjem nalazu MUP-a iz studenoga 2017. godine, utvrđeno je da je hidrantska mreža ispravna. Za hidrante oko objekata u privatnom vlasništvu, dakle onima koji nisu javni, ne može odgovarati ni ViK, ni Grad, već je to obveza vlasnika objekataSvi hidranti na sustavu javne vodoopskrbe redovito se pregledavaju, ispituju i održavaju te tijekom godine i koriste za redovito ispiranje vodoopskrbne mreže. Pregled funkcionalne ispravnosti svakog od ovih vodomjera obavlja se na godišnjoj razini prema planu ispitivanja hidrantske mreže. Hidranti na sustavu javne vodoopskrbe predmet su i jednogodišnjeg inspekcijskog nadzora, požarno preventivnog pregleda koji, sukladno zakonskim odredbama, provodi Inspekcija zaštite od požara i eksploziva pri Ministarstvo unutarnjih poslova, o čemu KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o. posjeduje urednu dokumentaciju kojom se potvrđuje ispravnost hidranata na sustavu javne vodoopskrbe.

S poštovanjem, Gradska uprava.

I kome se možemo obratiti jer opet Elgrad u novom prostoru i dalje nema prskalice, potreban broj hidranata itd?
Ni Prima u Osječkoj tj bivšem Konzumu, kamion im je pred godinu dana udario u hidrant kraj ulaza/skladišta, skinuli hidrant a novog nema.
Da je požar cijela Prima bi izgorila?

Slično i Billa, ne vidim niti jedan hidrant a gdje je web stranica taj GIS da možemo vidjeti hidrante?

Odgovorite

Kalendar događanja