Poštovani,
Nastavno na tužibabu https://www.mojarijeka.hr/korisnik/mikimiso/tuzibaba/cistoca-doo-i-postavljanje-kontejnera/

Pokušao sam dobiti odgovor od Čistoće i komunalnog redarstva ali ne ogovaraju na mailove.
Pitanje za komunalno redarstvo.
Dakle zanima me da li postoji neka komunalna odluka po kojoj je Čistoći dopušteno postavljanje spremika za otpad na nogostup tako da ometaju prolaz pješaka. Ako postoji neka službena odluka molim Vas da nas uputite na nju ako ne postoji zašto se to dopušta. Ovo nije izolirani slučaj dosta spremnika je postavljeno uz glavne prometnice da bi Čistoći bilo olakšan odvoz otpada ali s time ugrožavaju sigurnost pješaka a i nagrđuju grad. U prilogu šaljem još kontejnera koje ometaju prolaz pješaka ovaj put 200m nogostupa an Zametu.

Album slika
https://ibb.co/album/eUtSJv

Priloženi dokumenti

mikimiso / 27.01.2020.

Poštovani,
u Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem navode kako Komunalno društvo Čistoća raspolaže i vodi brigu o cca 6.560 spremnika za komunalni otpad te cca 4.650 spremnika za selekciju otpada.
Čistoća je kao pružatelj usluge zbrinjavanja i odvoza otpada obvezna otpad prikupljati na što bližoj lokaciji, najviše 200 metara od mjesta nastajanja otpada.
U određenim slučajevima to je moguće uz određena kompromisna rješenja, jer su lokacije određene zatečenom organizacijom prometa i općenito formiranjem i ograđivanjem građevnih čestica te je nedostatak slobodnog javnog prostora prepreka iznalaženju kvalitetnijih rješenja. U sveukupnom broju površina, one namijenjene spremnicima komunalnog otpada predstavljaju malen postotak slučajeva i lokacija na kojima u sadašnjem trenutku nije moguće iznaći bolja rješenja. U cilju očuvanja javnih površina kao što su zelene površine, parkirališta i igrališta, spremnike je moguće smjestiti samo na pješačkim komunikacijama i pločnicima. Prilikom razmještaja spremnika i na nepovoljnim lokacijama, gdje se ne može postići valjana širina pješačkih prolaza, nastoji se osigurati nesmetana prohodnost u širini od 0,80 m.
Uredbom o načinu pružanja javne usluge prikupljanja komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada te usluga povezanih s javnom uslugom na području grada Rijeke utvrđen je, između ostalog, način pružanja javne usluge.
Sukladno navedenoj Uredbi, krajnji korisnici trebat će pronaći adekvatna mjesta za smještaj spremnika unutar vlastite građevne čestice ili na rubu ulaza u vlastite zgrade, čime će se u velikoj mjeri osloboditi trenutačno spremnicima zauzete javne površine.
Grad Rijeka i KD Čistoća d.o.o. trenutno provode pripremne radnje za uvođenje novog sustava zbrinjavanja otpada. Mjere se provode upoznavanjem, kako Mjesnih odbora, tako i individualnih korisnika, s potrebnim predradnjama koje je nužno provesti kako bi bilo moguće reorganizirati poslovanja davatelja usluge.
Proces reorganizacije zbrinjavanja otpada moći će se provesti jedino uz suglasnost krajnjih korisnika, stanara i poslovnih subjekata te će uspješnost ostvarenog prvenstveno ovisiti o kooperativnosti samih građana.
S namjerom sanacije stanja u prostoru i prikupljanja otpada koji se ne može pohraniti u predviđene spremnike oformljena su dva stacionarna reciklažna dvorišta. U stalnoj su funkciji i dva mobilna reciklažna dvorišta. Dodatno prikupljanje organizirano je sustavom razmještaja spremnika za glomazni otpad, čiji se razmještaj organizira putem Mjesnih odbora, a mogu se i individualno naručiti u željenim terminima.
O svim uslugama građani se redovito obavještavaju pismenim putem, pošiljkama na njihove adrese, a potrebne informacije mogu se dobiti i na mrežnim stranicama K.D. Čistoća d.o.o., telefonom ili putem Mjesnih odbora.
Iz svega navedenog vidljivo je da je organiziran niz mjera kako bi se krajnjim korisnicima omogućilo adekvatno zbrinjavanje otpada.
Pored stalnih aktivnosti, opsega posla i složenosti postupaka koje je nužno provesti da bi se preustrojio način gospodarenja otpadom, iziskuje adekvatno vrijeme. U navedenom Odjelu svjesni su i da reorganizacija sustava zbrinjavanja otpada nije izdvojen niz postupaka, već zajednički proces te se stoga pozivaju građani na suradnju i da se zajedničkim nastojanjima iznađu što kvalitetnija rješenja.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Dakle ovo nije odgovor na postavljeno pitanje koje glasi:
“Dakle zanima me da li postoji neka komunalna odluka po kojoj je Čistoći dopušteno postavljanje spremika za otpad na nogostup tako da ometaju prolaz pješaka. Ako postoji neka službena odluka molim Vas da nas uputite na nju ako ne postoji zašto se to dopušta.”
Iz fotografija je vidljivo da ne postoji tih 0,80 metara za siguran prolaz pješaka te da je to krajnje neodgovorno takvo ponašanje i od Čistoće i od komunalnog redarstva. I takva je situacija već dugo godina i to ne samo u ovim slučajevima. Dovoljno je malo prošetati gradom pa primijetite te stvari.

Odgovorite