Poluoblačno proljetno jutro, budiš se i izlaziš na balkon a pogled ti puca na predivna zelena stabla murvi, onih koje su još ostale od nekadašnjih plantaža koje su bile ovdje, pogled ti blokira siva bezlična zgrada studentskog doma koji je izgrađen u kako to volimo reći “mračno doba socijalizma” kad su se zgrade gradile od vrha brda prema dolje tako da se mogao svaki stan prodati sa prekrasnim pogledom na more a onda ti za koju godinu nikne novi neboder koji ti zatvori cijeli pogled i tako u nedogled, do samo obale riječkog zaljeva. No to smo prebrodili, pomoći nema. Uz nepreglednu kolonu automobila koji se spuštaju prema gradu iz prigrađa koje je divno ali se tamo ne može raditi pa ipak treba ići prema gradu i puniti nekada čisti zrak, sa smogom od kojeg po ljetu ne možeš disati. Ali eto ti iznenađenja nije to dovoljno, ima novosti, navodno je neko iz ne znam koje uprave zabranio bacati kartonske kutije u zato predviđene kontejnere, koji su gle čuda prazni, već ih treba odlagati kraj tih istih kontejnera da uljepšaju krajobraz mlade riječke inteligencije i maloljetnih školaraca. Ja mislim da bi bilo najpoštenije te kartonske kutije odnjeti pred ulaz tog istog ureda koji je donio tu uredbu, najvjerojatnije bi je sigurno poništio. Nije ni to sve, treba živjeti u ovom kraju i odmah ćete primjetiti da ta dva kontejnera nisu u paru, jedan je zeleni a drugi aluminijski, pitate se zašto. U noćnim satima da ne kažem u gluho doba noći, čujete čudnu buku. Dignete se iz kreveta ili napustite svoj PC i odete pogledati što se događa. Kad imate što vidjeti, kontejner se sam vozi po Vukovarskoj ulici ko pijani vozač, malo na sredinu ceste malo do rubnika nogostupa i sva sreća ide pogrešnom stranom i ne ošteti niti jedan parkirani automobil. Zaustavi se kod doma za odgoj mladeži i tamo ostane jer niko ne zna od kuda je došao. Nije to sve, za par noći opet ista slika ali ovaj puta se taj kontejner zaustavi točno na mijestu gdje ga vidite sada. Kako došao tako ostao.

Josip Brusić Brus / 29.04.2011.

Pametno da si ovdje premjestio. Inače je u svim ulicama problem s tim kartonima i posebice kišom kada padne i sve se pretvori u kašu. Inače bi bilo ovo dobro kada bi se par puta tjedno ili makar 1 no ovo ostane predugo i samo izgleda ružno.

Svugdje je ovo problem, ili neka postave posebne kontejnere ili neka ne vade to van,
“Toric1 prije 1 dan
Neki dan sam svjedočio jednom čudu, vidim dolazi maleni kamion čistoće, uzima sve okolo kante za smeće, neke stare bojlere itd. i vrate sav karton sa strane natrag unutra u kontejner i kada ono ovo jutro, djelatnici (ispričavam se na izrazu) smetlari, vade opet te kartone iz kontejnera i vraćaju ih sa strane. Baš živimo u čudnom gradu.”

Poštovani,

Grad Rijeka zajedno s gradovima i općinama tzv. Riječkog prstena, na vodećem je mjestu u Republici Hrvatskoj po broju spremnika za komunalni otpad, tzv. kontejnera u odnosu na broj stanovnika.

Komunalno društvo Čistoća koje gospodari otpadom u ovim jedinicama lokalne samouprave, održava preko 7.000 kontejnera. Naravno da svi spremnici za otpad koji su postavljeni radi kvalitetnije usluge našim građanima, ne mogu biti pod stalnim nadzorom. Ali, čim se uoče bilo kakve neispravnosti, koje često prijavljuju upravo građani i koji su u tome velika pomoć, one se što je moguće prije i uklanjaju. Također treba reći da svi kontejneri nisu nabavljeni odjednom i da je, iako su unificirani po pitanju volumena i mehanizama za pražnjenje prikladnih voznom parku KD Čistoća, njihov dizajn mijenjan tijekom godina. Stoga oni naravno ne mogu biti identični, niti istovremeno zamijenjeni, iako nam je što ljepša slika našega grada svima cilj.

Isto je i sa odlaganjem kartona, no smatramo da je mnogo važnije sav otpad ispravno zbrinuti, pa tako i izdvojiti i reciklirati karton te time manje onečistiti okoliš. Naime, Odjel gradske uprave za komunalni sustav Grada Rijeke donio je Naputak o pravilnom zbrinjavanju kartonske ambalaže koji se odnosi na gospodarske subjekte, ali koji je donesen ne samo temeljem Pravilnika o ambalažnom otpadu, već i Zakona o otpadu koji se odnosi na sve proizvođače ambalažnog otpada, pa i građane, te na komunalna društva koja gospodare komunalnim otpadom. Dakle, svi smo obveznici pravilnog zbrinjavanja, odnosno izdvajanja i slanja na daljnju obradu svog otpada koji se može reciklirati.

Prema dosadašnjem iskustvu došlo se do zaključka da je karton kojeg u kontejnerima za kućni otpad ima u zaista velikim količinama najednostavnije, ali i najefikasnije odmah izdvojiti od ostalog miješanog komunalnog otpada, te ga privremeno odložiti kraj kontejnera.

Nekoliko specijalnih vozila svakodnevno obilaze sve lokacije kontejnera i prikupljaju tako izdvojenu i privremeno odloženu kartonsku ambalažu.

Kako smo saznali iz KD Čistoća, na taj način zaista velike količine kartonske ambalaže predane su na reciklažu.

Odgovorite