Poštovani,

volonterka udruge Vis Vitalis na svom je Facebook profilu izvijestila o slučaju:

“Turisti su tri mačića našli na Pećinama, obavijestili komunalnog redara, odnijeli u Veterinarsku stanicu Rijeka, koja ima sklonište za pse.
Komunalni redar (ženski glas) je rekao da su ih trebali ostaviti gdje su ih našli.
Onda bi ih higijeničar na račun grada odljepljivao sa ceste, a to je, kao, besplatno?!?
Evidentno se ne radi o macama koje same o sebi mogu brinuti, pa ostavljanje baš i nije neka opcija za normalnog čovjeka.
Nije ovo slobodnoživuća mačka, ovo je mlado od mačke koju grad nije sterilizirao.
Iz veterinarske stanice su turiste zvali da dođu po mačiće ili ih oni moraju pustiti. Danas.
E, sad, ako oni nemaju ugovor za mačiće, razumijem da nemaju gdje sa njima.
Prošlih su godina očito imali, jer su imali ugovor. No, ako sada nemaju, nisu u obavezi zbrinuti ih.
Danas će, dakle, po uputi komunalnog redarstva Grada Rijeka, ove tri mace biti puštene na cestu.
Zakon se kod nas provodi se kome * digne. Uzmu šta im treba od zakona.
Ima tu i neka kazna za nepoštovanje zakona, do nekih 30.000 kn za odgovornu osobu nadređenu tom komunalnom redaru.”

Zanima me koje je postupanje ispravno, što treba napraviti građanin kad nađe:
– živu napuštenu životinju?
– živu, ali ozlijeđenu životinju?
– leš?

Koje je radno vrijeme komunalnog redara i koje su njegove ovlasti i obaveze?

Koja stanica ima ugovor s Gradom vezano uz napuštene životinje?

Kakvu sliku grada šaljemo turistima i je li Rijeka europski grad u čijem Poglavarstvu čak i živi mačak.

Tu je naravno i pitanje neizgrađenog azila, kao loptice kojom se nabacuju PGŽ i Grad već godinama, no otom potom.

Hvala.

site / 05.07.2023.

Poštovani,
način postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama, što uključuje i mačke, propisan je Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te načinu postupanja s divljim životinjama pronađenim izvan prirodnog staništa. Tom Odlukom, vezano za konkretan problem zbrinjavanja napuštenih životinja, propisana je obveza i način postupanja skloništa za životinje, koje je nadležno obavljati poslove skupljanja, prevoženja i smještaja životinja, veterinarsko – zdravstvenu zaštitu životinja, njihovo udomljavanje itd. Sklonište prethodno opisane poslove obavlja, temeljem neposrednog opažanja, kao i temeljem prijava koje im podnose nalaznici napuštene životinje, u ovom konkretnom slučaju turisti, koji se spominju u prijavi ili Komunalno redarstvo, temeljem zaprimljenih prijava građana. Troškove tako obavljenih poslova dužan je podmiriti posjednik životinje, osim u slučajevima kada nije moguće utvrditi njegov identitet, kada se ti troškovi podmiruju iz sredstava proračuna Grada.
Dakle, osoba koja pronađe napuštenu mačku, je dužna, kao njezin nalaznik, o tome obavijestiti sklonište za životinje ili Komunalno redarstvo koje prosljeđuje prijavu dežurnoj higijeničarskoj službi Veterinarske stanice Rijeka, s kojom Grad Rijeka ima zaključen godišnji ugovor. Grad Rijeka sklapa ugovor sa nadležnim skloništem za životinje, u ovom slučaju Veterinarskom stanicom Rijeka, s kojim regulira međusobne odnose i visinu naknade za poslove koje to sklonište obavlja. Također, kao što je prethodno objašnjeno, ukoliko nije moguće utvrditi identitet posjednika životinje, troškovi njenog zbrinjavanja se podmiruju iz sredstava proračuna Grada.
Grad Rijeka putem svojih službi kontrolira populaciju slobodnoživućih mačaka na području cijeloga grada i provodi sterilizaciju, odnosno kastraciju slobodnoživućih mačaka koje se nalaze na javnoj površini, koje je zatim potrebno vratiti u njihovo prirodno stanište, kako je to i propisano trenutno važećim propisima. Građani često, u dobro namjeri, misleći da će pomoći životinjama, posebno mladunčadi, odnose te životinje kod veterinara, međutim, nerijetko se događa da je njihova majka negdje u blizini, u potrazi za hranom, pa je stoga preporučljivo to ne činiti, iako je cilj bio pomoći zbrinuti mačiće.
Ono što se u svakom slučaju preporuča jest da građani po uočavanju bolesne, uginule ili ozlijeđene životinje o tome obavijeste Komunalno redarstvo putem besplatnog broja telefona Dežurnog centra 0800 51 00, koje je na raspolaganju od 0-24 sata, koje će zatim o tome obavijestiti Veterinarsku stanicu Rijeka radi daljnjeg postupanja, sukladno raspoloživosti. Uz to mogu se i samostalno obratiti Veterinarskoj stanici, ali u svakom slučaju, nije preporučljivo da samostalno dovode životinje.
Grad Rijeka u ovom trenutku nema azil za mačke, već samo za pse. Međutim, upravo iz tog razloga se na godišnjoj razini dodjeljuju sredstva udrugama, čije je djelovanje usmjereno na problematiku zbrinjavanja mačaka. Također, na godišnjoj razini se osiguravaju sredstava za sterilizaciju i kastraciju slobodnoživućih mačaka, čime se nastoji preventivno djelovati u pogledu smanjenja nekontroliranog razmnožavanja mačaka.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite