Ovo su svakodnevni prizori na tržnici Brajda. Slikano prekjučer.

Restoran Index i tržnica Brajda redovito najviše ostavljaju smeće, ostatke hrane, koje galebovi i riječki klošari rastežu i razbacuju okolo.

Najveći problem su ambalaže, koje zatrpavaju kontejnere. Može li se nekako povećat broj kontejnera i pojačat komunalna inspekcija i upozorit dotične, da pripaze kako i gdje odlažu svoj otpad ? Odlagat svojh otpad doslovno na cesti nije rješenje nikako. I da ovo svima bude normalna situacija.

Tu zaista vlada nered. Lp

LPRI / 06.07.2023.

Poštovani,
iako djelatnici Komunalnog društva Čistoća d.o.o. s ove lokacije otpad odvoze dva puta dnevno i svakodnevno saniraju komunalni nered, prizori o kakvima ste nas obavijestili i dalje su učestali; ne samo zato što je riječ o izuzetno frekventnom lokalitetu, već zbog nesavjesnih pojedinaca i poslovnih subjekata koji neprestano taj nered stvaraju. Svom očitovanju KD Čistoća dostavila nam je fotografiju snimljenu u jutarnjim satima, kada je otpad već bio uklonjen. Nažalost, ovakve neželjene pojave i ružna slika grada može se spriječiti isključivo prijavama komunalnom redarstvu i otkrivanjem, odnosno kažnjavanjem neodgovornih pojedinaca. Dodavanje spremnika je također moguće, no treba uzeti u obzir činjenicu već postojećeg intenziteta njihovog pražnjenja i svakodnevnog uklanjanja nereda, a i to da bi dio poslovnih subjekata na lokalitetu mogao imati prigovore na to.
U Upravnom odjelu za komunalni sustav i promet ističu da odlaganje otpada u Rijeci predstavlja veliki problem, jer neodgovorni pojedinci, unatoč znakovima zabrane i kontrolama od strane komunalnog redarstva, neprestano bacaju krupni i drugi otpad na razne lokacije i tako onečišćuju grad. Podsjećamo kako su nadležne gradske službe u suradnji s Čistoćom odavno organizirale reciklažna dvorišta gdje građani potpuno besplatno mogu dovoziti glomazni otpad. Unatoč tomu, problem divljih deponija i komunalnog nereda uz spremnike za otpad i dalje je prisutan. Lokacija koju navodite je jedna od problematičnih i upravo stoga pod svakodnevnom je kontrolom komunalnih redara tijekom radnoga vremena. No, tada prekršitelji nisu uočeni, jer otpad deponiraju najčešće u kasnim večernjim satima radnim danom i tijekom vikenda te je skoro nemoguće spriječiti ovakve pojave, utvrditi počinitelje i poduzeti, Odlukom o komunalnom redu, propisane mjere. Naravno, otpad se očito odlaže i tijekom radnog vremena, ali nije za očekivati da komunalni redar cijeli radni dan može provesti isključivo na jednoj lokaciji, s obzirom da pokriva područje cijelog mjesnog odbora, ali i šire te da ovo nije jedina lokacija na kojoj se događaju ovakve situacije. Nažalost, sve ih je više na području cijeloga grada te nadležne gradske službe ulažu maksimalne napore kako bi zajedničkom suradnjom problem nepropisnog odlaganja otpada sveli na najmanju moguću mjeru.
Svakako napominjemo da je do sada komunalno redarstvo u više navrata sankcioniralo prekršitelje kada su izvidom bili zatečeni u pogledu počinjenja prekršaja, međutim, ponavljamo, svjesni smo da je puno više situacija u kojima se počinitelji ne mogu utvrditi. U tom, kao i ovom konkretnom slučaju, izdaje se nalog za izvanredno uklanjanje otpada.
U Upravnom odjelu za komunalni sustav i promet ističu da je za uklanjanje komunalnog nereda kojega neodgovorni građani stvaraju na području cijeloga grada, potrebno određeno vrijeme. U svakom slučaju, ukoliko Vi ili drugi građani uočite osobe koje čine ovaj prekršaj, ljubazno molimo da o tome izvijestite Direkciju za komunalno redarstvo putem besplatnog telefonskog broja 0800 5100 kako bi mogli poduzeti mjere, sukladno Odluci o komunalnom redu i kazniti počinitelje. Komunalno redarstvo će i nadalje pojačano nadzirati ovu lokaciju te po potrebi poduzeti mjere u okviru svoje nadležnosti.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite