U čijoj su nadležnosti dimnjaci Energa po gradu, zgrade ili Energa? Naime, Energo ne plaća nikakav najam, naknadu za korištenje dimnjaka koji su postavljani uz/po neboderima te s istih padaju dijelovi, uopće se ne održavaju. Primjer su oni na Rastočinama, ali i Cavtatskoj 2. Sada vidim da radnici na špagama vise po tom neboderu, skidaju dijelove koji inače mogu sami pasti, a sve se to plaća iz pričuve, tj. sama zgrada a ne Energo.
Gdje završava stalni trošak koji je užasno skup, kojeg plaćamo i ljeti kada nema grijanja više od 250kn mjesečno, zašto Energo u svom trošku ne obnovi dimnjake?

Također, čitao sam da grad ubire od svakog korisnika Energovog grijanja 200kn mjesečno, pa i ljeti. Da je takav najam, koncesija, ugovor s Energom što već. Je li to istina, gdje taj novac ide i može li se smanjiti jer ove cijene nitko ne može idržati. Meni je u Zagrebu stalni trošak iznosio ljeti oko 80kn a ovdje 250kn što je abnormalno za topli grad.
Po zimi za stan od 60m2 dobije se 1100kn za grijanje što nema nigdje u državi, čisti lopovluk.

xerox / 30.09.2016.

Poštovani,
toplane u gradu Rijeci gradile su se u isto vrijeme kao i naselja koja su te toplane trebale zagrijavati. S obzirom da je smještaj samih toplana bio uvjetovan neposredno uz stambene zgrade, navodi se u očitovanju Energa, odvod dimnih plinova koji nastaju u tehnološkom procesu uvjetovao je i izgradnju takvih dimnjaka koji moraju nadvisiti i najviše objekte u blizini. Zbog toga su projektna rješenja odvoda dimnih plinova izvedena tako da su konstruktivni elementi zgrade poslužili kao oslonac za povezivanje sa armiranobetonskom konstrukcijom dimnjaka. Na taj način riješen je odvod dimnih plinova i na toplinskom sustavu Škurinje (Rastočine).
Održavanje svih dimnjaka redovito se provodi; od čišćenja dimovodnih površina do sanacija eventualno oštećenih vanjskih površina plašta dimnjaka.
Ove godine manje sanacije su bile na dimnjaku toplane Podmurvice , a sanacija dimnjaka Škurinje još je uvijek u tijeku . Sanacija dimnjaka Škurinje iziskuje opsežnije radove na armiranobetonskom plaštu te je u postupku izrada projektne dokumentacije. Prethodno navedeni radovi spadaju u trošak tekućeg i investicijskog održavanja koji podmiruje Energo, a ne spadaju u trošak pričuve zgrade. Toplinsko postrojenje na adresi Cavtatska 2 kao i pripadajući dimnjak nije u vlasništvu Energa.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite