Prirodoslovni muzej Rijeka

Europska noć šišmiša
03. rujna 2016., subota, Muzej
Europska noć šišmiša obilježava se svake godine u više od 30 zemalja potpisnica  Sporazuma o zaštiti populacija šišmiša. (UNEP/EUROBATS). Prirodoslovni muzej Rijeka, kao i svake godine, priprema večernji program namijenjen svim dobnim uzrastima s naglaskom na obitelji s djecom.
Muzej će pripremiti prirodoslovno-likovne i edukativne radionice za djecu, predavanje o šišmišima, potragu za šišmišima ultrazvučnim detektorima i još poneko šiš-iznenađenje!
Sve aktivnosti u sklopu Europske noći šišmiša su besplatne.
Napomena: uz djecu je nužna prisutnost roditelja tijekom cijelog programa.

Edukativni program Mala škola prirodoslovlja – za učenike 4. razreda OŠ
Mala škola prirodoslovlja edukativni je projekt Prirodoslovnog muzeja Rijeka, namijenjen
učenicima 4. razreda osnovnih škola. Provodi se već 13 godina i verificiran je od Ministarstva
znanosti i obrazovanja te preporučen od Zavoda za školstvo Republike Hrvatske.
Radionice se odvijaju jednom tjedno od 18:00 do 20:00 u prostorima Muzeja ili na terenu, u vremenskom razdoblju od listopada 2016. godine do svibnja 2017. godine. Projekt je namijenjen nadarenim  i posebno zainteresiranim  učenicima za područje prirodoslovlja. Polaznici projekta upoznaju svijet prirode te uče istraživati i raditi u timu kroz seriju prirodoslovnih spoznajno-istraživačkih radionica, kroz praktičan i kreativan rad, igru i zabavu.

Prijaviti se mogu učenici/ce 4. razreda osnovne škole. Nakon pismene prijave slijedi motivacijski razgovor.
U prijavnicama je obavezan e-mail roditelja jer ćemo informacije o vremenu motivacijskog razgovora i primljenim polaznicima poslati e-mailom roditeljima, ali i objaviti na našim web stranicama.

Rok pismenih prijava je do petka 30. rujna 2016. godine, a motivacijski razgovor sa svim prijavljenim kandidatima odvijati će se u srijedu 05. listopada 2016. godine od 16:30 do 19:00 u prostoru Muzeja (Lorenzov prolaz 1).
Nakon toga izabrati će se 12 učenika/ca koji će biti polaznici Male škole prirodoslovlja u školskoj godini 2016./2017.

Prijavnicu za Malu školu prirodoslovlja, generacija 2016./2017.. možete skinuti sa web stranice www.prirodoslovni.com ili poslati upit na e-mail anita@prirodoslovni.com.
Ispunjenu prijavnicu možete dostaviti osobno u Prirodoslovni muzej Rijeka (Lorenzov prolaz 1), faksom na 051/553-669, poštom ili e-mailom na anita@prirodoslovni.com.
Za sve dodatne upite slobodno kontaktirajte muzejsku pedagoginju Anitu Hodak.

Edukativne proslave rođendana
tijekom cijelog mjeseca
Proslave rođendana u Prirodoslovnom muzeju Rijeka osmišljene su kako bi djeca od 5 do 11 godina svoj najdraži dan provela na poseban, drugačiji i kreativan način. Nudimo šest različitih, veselih i zanimljivih tema u kojima ne nedostaje učenja, igre, veselja, pjesme i plesa: Jurski park, Šašavi znanstvenici, Divlji Kvarner i 3 nove teme Mrak rođendan, Morske mudrolije i Ledeno doba.

Napomena:
Proslave rođendana održavaju se prema dogovoru, radnim danima i vikendom te pod stalnim vodstvom dviju animatorica pedagoške struke. Više o rođendanima možete doznati na linku.

Izložba: Terenski dnevnik jednog paleontologa
obje izložbe otvorene su do 28. veljače 2017. godine u prostoru (bivšeg) skladišta Exportdrva na Delti, Grobnička riva b.b.
Izložba Divovi Patagonije najveća je i najsveobuhvatnija putujuća izložba o dinosaurima južne Zemljine polutke, a obuhvaća replike kostura izrađene prema autentičnim cjelovitim fosilnim primjercima pronađenim na području Patagonije, kao i modele divovskih dinosaura izrađene prema originalnim primjercima i najnovijim znanstvenim saznanjima, u prirodnoj veličini.
Izložba omogućava upoznavanje dinosaura i njihovog svijeta svim osjetilima, uz upotrebu najsuvremenijih tehnologija, multimedije i virtualne stvarnosti (Oculus Rift). Aktivnosti tijekom izložbe, kao i informacije o izlošcima, dostupni su na hrvatskom, engleskom, slovenskom i talijanskom jeziku. Dio izložaka prilagođen je i slabovidnim i slijepim osobama, a izložbu mogu posjetiti i osobe s poteškoćama u kretanju.
Izložbu Divovi Patagonije prati i autorska izložba Prirodoslovnog muzeja Rijeka Terenski dnevnik jednog paleontologa, prikaz uvjeta i života koji je postojao u našem kraju u doba kada su Zemljom vladali ovi golemi gmazovi.
•    svake subote u rujnu, u izložbenom prostoru Exportdrva, izvoditi će se edukativno-kreativne radionice Budi i ti DINOlog – istraživanje tek počinje! U cilju kvalitetnijeg rada s polaznicima, broj mjesta je ograničen, te će biti potrebno izvrišiti prijave putem elektroničke pošte dinosaur@prirodoslovni.com ili telefonom na broj 051/564-563. Kontakt osoba je ujedno i voditeljica radionica, kustosica Nadia Dunato Pejnović. Radionice će započeti u 10.00 sati, trajati će dva sata i uključivati stručno vodstvo izložbama, te edukativni i kreativni dio. Cijena radionice je 50,00 kn po djetetu.
•    u mjesecu rujnu, Prirodoslovni muzej Rijeka će započeti izvođenje bogatog edukativnog programa namijenjenog različitim dobnim skupinama – stručna vodstva i predavanja, o čemu će javnost biti pravodobno obavještena.

RADNO VRIJEME:
ponedjeljak – nedjelja; 9.00 – 21.00 sat
izložba nije otvorena praznikom

Izložba: Divovi Patagonije
Autori izložbe: International Cultural Group LTD
Autori postava / kustosi: Nadia Dunato Pejnović, Marin Kirinčić, Željka Modrić Surina
Izložba: Terenski dnevnik jednog paleontologa
Autorica izložbe: Nadia Dunato Pejnović

Ostale izložbe u Rijeci:
•    Izložba podvodnih fotografija Ta divna lebdeća stvorenja, Prirodoslovni muzej Rijeka

•    Izložba podvodnih fotografija Ta divna lebdeća stvorenja, Riječka ribarnica
Prostranstva mora nastanjuju organizmi koji su se prilagodili životu na ili u morskom dnu i u slobodnoj vodi. Ta divna morska stvorenja želatinozni su organizmi koje možemo vidjeti prostim okom i nemaju veće sposobnosti za kretanje te u svojim putovanjima morem  zavise o gibanjima mora. Neobičnih su zvonastih, trakastih ili češljastih oblika, više ili manje prozirno obojeni uz prelijevanje boja. Poznamo ih kao meduze, rebraše i plaštene tunikate. Iako su nešto teži od morske vode, ne tonu, već lebde u vodi uz pomoć mnogih prilagodbi. Kroz ambijentalnu fotografiju i korištenje prirodnog svjetla podvodni fotograf Marinko Babić upoznaje nas s jadranskim vrstama koje imaju veliku ulogu za život  u moru i mogućim prognozama promjena u morskom okolišu.
Koncepcija i postav izložbe: Milvana Arko Pijevac

Stalni postavi u Rijeci:
•    Geološka prošlost Jadrana;
•    Geologija riječke regije;
•    Akvarij – multimedijalni centar;
•    Kukci, vodozemci i gmazovi, ptice i sisavci riječkog područja;
•    Plavetnilo – raznolikost života u podmorju Kvarnera;
•    Primorski botanički vrt

Stalni postavi i izložbe u prirodoslovnom muzeju Rijeka mogu se razgledati svakim  danom, od ponedjeljka do nedjelje, od 9.00 do 20.00 sati; izložbe u prostoru Ex-Exportdrva (Divovi Patagonije, Terenski dnevnik jednog paleontologa) su dostupne svakim danom od 9.00 do 21.00 sat izuzev praznikom.

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo prilikom pregledavanja naših mrežnih stranica. Ovo prihvaćate korištenjem kolačića i daljnjim pregledavanjem stranice. Detaljne informacije o korištenju kolačića na ovoj stranici dostupne su klikom na više informacija.

Prihvati i zatvori