U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke 11. listopada, u 12 sati, predstavlja se Zbornik 8. međunarodne konferencije o industrijskoj baštini.
Riječ je o posljednjoj iz niza međunarodnih skupova te vrste u organizaciji udruge Pro Torpedo, koji se održavaju dvogodišnjim ritmom od 2003. godine. Glavna tema 8. konferencije, održane u svibnju 2018. na Građevinskom fakultetu u Rijeci, bila je obnova industrijskog naslijeđa, što će reći građevina i struktura koje su činile, a i danas nastavljaju činiti važan dio urbanog tkiva brojnih svjetskih gradova.
Rijeka je u tomu tipičan, po mnogo čemu štoviše idealan primjer, pa se dio konferencijskih izlaganja usmjerio upravo njenim situacijama. Konferencija u tomu slijedi praksu prethodnih riječkih skupova te vrste, uvažavajući činjenicu kako je industrijsko naslijeđe postalo jedan od ključnih elemenata riječkog identiteta, dakle njegova trajna vrijednost. To je vrijednost koja ujedno trajno obvezuje, kao bogatstvo koje treba čuvati te kao potencijal koji može poslužiti kao osnova budućega gospodarskog i urbanog napretka grada.
Zbornik na tom tragu donosi radove koji tematski obrađuju: riječka lučka skladišta izgrađena poslije Drugog svjetskog rata, riječki obalni pojas („waterfront“), mogućnosti turističkog vrednovanja riječke industrijske baštine, prijedlog mirovnog centra Whitehead von Trapp u Rijeci, Mornaričku akademiju, studentske prijedloge prenamjene Energane, preoblikovanje industrijskog kvarta Benčić itd. Na to se nadovezuju prilozi o opatijskom gucu kao brodograđevnoj baštini, radničkom naselju brodogradilišta u Kraljevici, prijedlogu regionalne mreže Rijeka – Kvarner o industrijskoj baštini, o prijedlogu mreže pomorske baštine Jadrana itd.
Nit vodilja 8. konferencije bila je pokazati domaća i inozemna iskustva u zaštiti, obnovi i prenamjeni objekata industrijske baštine. Skup je donio 53 rada, velikim dijelom s potpisima autora iz europskih država.
Zbornik je, kako je to već uobičajeno među zbornicima udruge Pro Torpedo, prilično opsežan i ima šest stotina stranica. Objavljen je kao zajedničko izdanje udruge za očuvanje i promicanje riječke industrijske baštine Pro torpedo i Građevinskog fakulteta sveučilišta u Rijeci. Urednice Zbornika su Iva Mrak i Nana Palinić.