U Noći muzeja, u petak 31. siječnja, Prirodoslovni muzej Rijeka – u Rijeci, Lorenzov prolaz 1 te u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi, Kralja Tomislava 1 – pripremio je bogat program.

Muzeji – vidljivi i nevidljivi ovogodišnja je tema Noći muzeja kojom se želi ukazati na važnost muzejskih institucija i svih drugih baštinskih ustanova koje prikupljaju, istražuju, čuvaju i prezentiraju vrijednu građu i kulturnu baštinu najširoj javnosti.

Važno i iznimno zanimljivo je i sve ono što se događa „iza kulisa muzeja“, ono što nije vidljivo posjetiteljima, a od velikog je doprinosa i značaja za konačni postav muzeja.

PROGRAM MUZEJA U RIJECI:

  • 18.00 – 01.00 sati: besplatan ulaz u Muzej za sve posjetitelje, druženje uz toplo piće i kroštule
  • 18.00 – 19.00 sati: Stalni postavi  – pogled iznutra

– drukčije stručno vodstvo stalnim postavima Muzeja uz razgovor o tome kako su stalni postavi nastajali, zanimljivosti o pojedinim predmetima i izazovima na koje smo nailazili i još uvijek nailazimo (iz kustoske, komunikacijske, edukacijske, tehnološke i financijske perspektive)
– vodstvo se održava uz prijevod na hrvatski znakovni jezik, dostupno je gluhim i nagluhim osobama, a otvoreno svima
– voditelji: dr. sc. Željka Modrić Surina, Borut Kružić, Anita Hodak te Damir Herega, prevoditelj hrvatskog znakovnog jezika
– program se provodi u suradnji s Udrugom Kultura svima uz koordinaciju Maje Ogrizović, voditeljice inkluzivnih programa

  • 19.00 – 22.00 sata: Raznolikost pod prijetnjom – poziv na akciju

– premijerno stručno tumačenje izložbe “Raznolikost pod prijetnjom – poziv na akciju” i razgovor s autorima.
Budućnost Jadrana ovisi o našim aktivnostima koje poduzimamo, danas. Izložbom nastojimo podići svijest o gorućim problemima i potaknuti sveopću javnost da  prepozna ključnu ulogu koju svi mi imamo u očuvanju i zaštiti biološke raznolikosti našeg mora i života u njemu i oko njega za buduće generacije. Ispitivanjem međudjelovanja između ljudske aktivnosti i prirodnih sustava, nadamo se da ćemo potaknuti bolje razumijevanje koraka koje možemo poduzeti kako bismo smanjili negativan utjecaj i pokrenuli pozitivne trendove. Pridružite nam se u otkrivanju izazova i pronalaženju načina na koje svi možemo pridonijeti očuvanju posrnulog ali jos uvijek vitalnog morskog ekosustava Jadrana.
– voditelji: Marin Kirinčić i prof. dr. sc. Petar Kružić, autori izložbe

  • 19.00 – 22.00 sata: Studenti preuzimaju muzej – izložba geološke tematike

– premijerno predstavljanje izložbe, edukativne i promotivne kampanje nastalih kroz radionicu i razgovor s autorskim studentskim timom. Kroz ovaj projekt studenti postaju muzelaci – kreatori i organizatori izložbe, a zajedničkom suradnjom će posjetiteljima otkriti poneke tajne u stvaranju izložbe geološke tematike kroz njihove oči.
Za vrijeme snažnog zahlađenja klime, u geološkom razdoblju pleistocena, led se proširio Europom, a naše područje služilo je različitim životinjama kao utočište. Zbog širenja i povlačenja leda u prošlosti je dolazilo do velikih promjena morske razine. Na vrhuncu zahlađenja klime, tokom posljednjeg ledenog doba, razina mora bila je i do 130 m niža, a otoci sjevernog Jadrana bili su tek vrhovi planinskih lanaca. Studenti će proizvesti izložbu koja će se baviti uvijek intrigantnom tematikom ledenog doba, uvjetima života tokom oledbi, širenju i povlačenju leda, ledenodobnim životinjama i njihovim migracijama, načinima prilagodbe na hladne životne uvjete ali i  životom u špilji, kao i fosilnim ostacima pronađenima na području šire riječke regije.
– voditelji radionice: djelatnice muzeja Nadia Dunato Pejnović, Anita Hodak, dr. sc. Željka Modrić Surina i studentica Emina Buljubašić
– autori izložbe: studentski muzejski tim – Dorotea Anić, Noela Baća, Bruno Dorkić, Lara Grdinić, Blanka Jurić, Leticija Tea Rojc, Hrvoje Šokota, Antonio Vranjić

  • 18.00 – 22.00 sati: Muzealci na jedan dan

– kratke edukativne aktivnosti za djecu i obitelji kroz koje će najmlađi sudionici imati priliku postati muzealci na jedan dan, upoznati pojedine muzejske djelatnosti i napraviti vlastiti suvenir inspiriran izlošcima iz muzeja. Otkrit će i istražiti čime se bave kustosi, preparatori, muzejski pedagozi i voditelji marketinga u muzeju. Kroz interaktivnu radionicu imat će mogućnost vidjeti i opipati razne muzejske predmete, to jest suhe i mokre preparate. Muzejsku avanturu će obilježiti i kreativnim stvaranjem suvenira koji može postati dio njihove kućne zbirke ili poklon dragoj osobi.
– autorice i voditeljice: Anita Hodak, Božena Viduka
– ruke pomagačice: sestre Mara i Lena

  • 19.00 – 22.00 sata: Vidljivo i nevidljivo

– predstavljanje uzoraka iz muzejskih zbirki, za sve uzraste
Uzorci biljnih i životinjskih vrsta iz muzejskih zbirki otkrit će vam različite dimenzije i svjetove u kojima žive različita bića, njihova nama neobična osjetila i prilagodbe te poneku neobičnu i neočekivanu priču o borbi za opstanak. Dođite, istražite muzejske predmete, upoznajte predstavnike današnje i fosilne flore i faune te otkrijte ono što je inače nevidljivo!
– voditelji: Milvana Arko Pijevac, Nadia Dunato Pejnović, Dora Lolić, dr. sc. Marcelo Kovačić,  dr. sc. Željka Modrić Surina

  • 18.00 – 00.00 sati: (Ne)Vidljivi muzejski tragovi

– edukativna potraga za skrivenim porukama i rješenjima zadataka koji potiču na istraživanje muzejskih predmeta, proučavanje povijesti muzeja i otkrivanje skrivenih detalja. Svaki predmet u muzeju skriva priču i važnu poruku, zanimljive informacije koje možda nisu odmah očite. Posjetitelji će kroz zagonetke i izazove upoznati postav muzeja na sasvim drugačiji način obraćajući pažnju na detalje koji često ostaju nezamijećeni, istražujući sve što je vidljivo, ali i ono što je sakriveno iza vrata pojedinih prostorija muzeja.
– aktivnost je namijenjena mladima od 14 godina i odraslima
– autorice: Nadia Dunato Pejnović, Anita Hodak, dr.sc. Željka Modrić Surina

  • 22.00 – 00.00 sati: Na rubu mjeseca, nastup Lada Bartoničeka

Riječki glazbenik i djelatnik Muzeja, Lado Bartoniček, osnivač i autor grupe Atmospheric, predstavlja svoj prvi kantautorski eklektični album pod nazivom „Na rubu Mjeseca“ koji sadrži 14 žanrovski različitih pjesama, nastalih proteklih 10 godina. Kombinacijom rocka, electro popa, indie glazbe, balada i šansona stvoren je jedinstveni zvuk koji je povezan sa prepoznatljivim Ladovim vokalom i aranžmanima. Autor glazbe, stihova i aranžmana je Lado Bartoniček koji potpisuje i produkciju albuma.
Tijekom Noći muzeja će, u akustičnim aranžmanima izvesti pjesme sa svog novog albuma, koje su kombinacija down tempa i sanjivog popa, ali i neke uspješnice grupe Atmospheric te obrade dragih mu autora.

Kada?

31.01.2025. – 01.02.2025.
18:00