Obveza donošenja odluke je proizašla iz novog Zakona o gospodarenju otpadom te, između ostaloga, sadržava iznos cijene obvezne minimalne javne usluge.

Ukupna cijena javne usluge plaća se radi pokrića troškova pružanja javne usluge sakupljanja otpada, a čini je cijena za količinu predanog miješanog komunalnog otpada i cijena obvezne minimalne javne usluge (OMJU). Obvezna minimalna javna usluga je iznos koji se osigurava radi ekonomski održivog poslovanja te sigurnosti, redovitosti i kvalitete pružanja javne usluge.

Vijećnici drugu sjednicu za redom raspravljali o cijeni sakupljanja otpada

Vijećnici drugu sjednicu zaredom raspravljali o cijeni sakupljanja otpada

Dvije kategorije korisnika

Za razliku od dosadašnjeg zakonskog rješenja, koje je razvrstavalo cijene u kategorije i potkategorije, novi zakon je propisao da OMJU ima samo dvije kategorije: korisnike kućanstva i korisnike koji nisu kućanstva. Odlukom gradskog vijeća cijena obvezne minimalne javne usluge za sve Korisnike razvrstane u kategoriju kućanstva u obračunskom razdoblju iznosi 54,91 kunu bez PDV-a, a za korisnike koji nisu kućanstvo u obračunskom razdoblju iznosi 154,53 kune bez PDV-a.

Omjer cijene za količinu predanog miješanog otpada (51,42%) i cijene obvezne minimalne javne usluge (48,58%) u cijeni javne usluge je odmjeren na način koji će osigurati obavljanje javne usluge na kvalitetan, postojan i ekonomski učinkovit način, izbjegavajući neopravdano visoke troškove, u skladu s načelima održivog razvoja, zaštite okoliša, javnost rada i onečišćivač plaća, kako bi se osiguralo i poticalo odvojeno sakupljanje otpada.

Gradonačelnik Marko Filipović sa zamjenicima Sandrom Krpan i Goranom Palčevskim

Gradonačelnik Marko Filipović sa zamjenicima Sandrom Krpan i Goranom Palčevskim

Slabost zakona: samo dvije kategorije korisnika

Kako je pojasnila pročelnica Odjela za komunalni sustav Grada Rijeke Maja Malnar, neće doći do povećanja ukupnih iznosa OMJU u odnosu na proteklu godinu.

„Međutim, s obzirom na zakonsko rješenje, koje predviđa isključivo dvije kategorije korisnika usluge, oni korisnici koji imaju najmanji dio članova kućanstva, kao i manji gospodarstvenici, bit će više pogođeni tom cijenom,“ kazala je pročelnica Malnar.

Prijedlog odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke bio je dio dnevnog reda na sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke održanoj  24. veljače 2022. godine. Na navedeni Prijedlog odluke poneseno je petnaest amandmana Kluba vijećnika Možemo!, Akcije mladih i Unije Kvarnera, jedanaest amandmana Kluba MOSTA, dva amandmana Kluba HDZ-a te jedan amandman Kluba PGS-LABURISTI. Nakon rasprave na predmetnoj sjednici, gradonačelnik Marko Filipović je povukao Prijedlog odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke.

Nakon sjednice Gradskog vijeća Grada Rijeke, izmijenjen je dio odredbi prethodnog Prijedloga odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke na način da su uvaženi određeni amandmani kubova vijećnika te je dodan dio obrazloženja kojim je detaljnije pojašnjen način izračuna cijene obvezne minimalne javne usluge, a na što su tijekom rasprave ukazali određeni gradski vijećnici.

„Zahvaljujem svim vijećnicima, nas građani nisu birali da donosimo popularne odluke. Svjestan sam da će odluka utjecati na cijenu prikupljanja otpada, no u pitanju je budućnost poslovanja KD-a Čistoća, ali i uvođenje individualnog sustava gospodarenja komunalnim otpadom. Tijekom konzultacija pojedini klubovi vijećnika su računali predloženu cijenu i došli do sličnih brojeva“, kazao je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, istaknuvši kao je kalkulacija rađena u listopadu protekle godine te ne uključuje povećane cijene energenata, no izrazio je nadu da će cijena energenata ipak pasti.

I na jučer predloženu odluku podneseno je nekoliko amandmana, s time da je gradonačelnik prihvatio četiri amandmana Kluba vijećnika Možemo!-Akcija mladih-Unija Kvarnera te jedan amandman Kluba PGS-LABURISTI, a nije prihvatio zajedničke amandmane vijećnika Vedrana Vivode (Akcija mladih) te Roberta Salečića (Unija Kvarnera), kao ni amandman Mosta. Most te vijećnici Vivoda i Salečić predložili su smanjenje cijene OMJU, a dva vijećnika i izgradnju kompostane.

„Amandmane smo odbili, jer se ne s njima ne možemo konceptualno složiti, jer se razilazimo oko načina poslovanja KD-a Čistoća te organizacije prikupljanja otpada“, kazao je gradonačelnik Filipović, istaknuvši kako se razmatra mogućnost da se kompostana sagradi na području nekog od gradova i općina gdje gospodari komunalno društvo „Komunalac“ iz Opatije, dok bi zauzvrat ti stanovnici mogli koristiti usluge upravo sagrađene riječke sortirnice odvojenog otpada, prve takve izgrađene u Hrvatskoj.

Odluka o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke usvojena je većinom glasova za, odnosno sa 16 glasova za i 15 protiv.

Za su glasovali vijećnici SDP-a, PGS-a, platforme Možemo!, HSU-a, IDS-a i SDSS-a, a protiv vijećnici HDZ-a, Nezavisne liste Davora Štimca, Mosta, Akcije mladih i Unije Kvarnera bili su protiv.

Više s jučerašnje rasprave Gradskog vijeća dostupno je na portalu Grada Rijeke.

Kalendar događanja