Premijeru filma, koji je nastajao protekle tri godine, najavilo je redatelj Bernardin Modrić, istaknuvši kako “Povijest jedne iluzije” otkriva i jednog nepoznatog Supila. Ovaj je daroviti novinar i osnivač riječkog “Novog lista” kao političar doživio potpuni slom svojih ideja i izgubio sve svoje političke bitke.
 
Snimanje filma prošle je godine, osim u Rijeci, obavljeno u Cavtatu, Dubrovniku i Londonu, na autentičnim lokacijama Supilova života i tragične smrti. Film počinje u londonskom ratnom muzeju, nekadašnjoj ludnici, u kojoj je Supilo skončao svoj život, a završava u krematoriju u kojem je spaljen.
 
U ulozi Supila je riječki glumac Denis Brižić, koji je, ističe Modrić, vrlo dojmljivo ostvario lik ovoga hrvatskoga novinara i političara čiji je dramatični životni put bio isprepleten brojnim političkim smicalicama i zabludama.

“Kad sam pročitao scenarij i počeo razmišljati o liku Frana Supila, otkrio sam tamnu stranu svoje podsvijesti – politiku. Politika se kao čudna paukova mreža provlačila kroz čitav Supilov lik, i nisam siguran da u onom pepelu iz londonskog krematorija nema još te čudne paučine koja mu i dalje ne da da se smiri,” kazao je Brižić.

Film traje 32 minute, a scenarij, pored Modrića, potpisuje pokojni Srećko Lipovčan, jedan od stručnjaka za život i djelo Frana Supila. Direktor fotografije je Robert Kalčić, montažer je Igor Modrić, a skladatelj Igor Karlić.
 
Frano Supilo – povijest jedne iluzije” jedanaesti je film iz serijala “Istra filma” o znamenitim Riječanima pod nazivom “Patristika fluminensia”. Modrić se zahvalio Gradu Rijeci na financijskoj potpori za snimanje filma. Ostvarenje filma omogućili su i Hrvatski audiovizualni centar, Novi list, Grad Dubrovnik i Primorsko-goranska županija.
 
Voditelj posebnih projekata Novog lista Bruno Lončarić zahvalio se “Istra filmu” što je jedan od svojih dokumentaraca posvetio upravo Franu Supilu, osnivaču Novog lista. Držeći u rukama reprint prvog broja Supilovog lista, Lončarić je istaknuo kako se u ono vrijeme zbog razgranate distribucije Novi list mogao čitati čak i u Beču, a posebno je zanimljivo što je od četiri stranice lista, čitava stranica bila ispunjena reklamama.
 
Film se može pogledati u Art-kinu Croatia još i 17. i 21. siječnja.
(S.R.)

Kalendar događanja