Europska noć istraživača – edicija 2022. zbog najave vremenskih neprilika bit će održana u subotu, 1. listopada, od 17 do 22 sata u prostorima bivšeg Exportdrva na Delti, a ne u petak, 30. rujna, kako je ranije bilo najavljeno.

Cilj manifestacije jest na jednostavan i razigrani način približiti znanost posjetiteljima te omogućiti svima da na jednu večer postanu znanstvenici i istraživači, što je izraženo i projektnim sloganom: Ja istražujem!

Istraživači Sveučilišta u Rijeci pripremili su bogat i zanimljiv program koji uključuje edukativne i kreativne radionice, eksperimente, predavanja, izložbe, igre i kvizove. Tako će se posjetitelji, između ostalog, moći upoznati s važnosti vinske mušice u istraživanjima, izmjeriti svoj ugljikov otisak, mikroskopirati tumorske stanice i još mnogo toga. ”Čudesni svijet vode”, ”Pogled u nanosvijet”, ”Kemija boje i svjetlosti”, samo su neke od edukativnih i zanimljivih radionica koje su riječki istraživači pripremili za posjetitelje.

Zadržavanje dječje radoznalosti i u odrasloj dobi, potreba za istraživanjem svijeta oko sebe, čovjeku je potpuno prirodna, a često se u obrazovnom sustavu suspendira. Želimo pokazati da ne mora biti tako Sveučilište u Rijeci konstantno radi na popularizaciji znanosti pa smo tako čak i tijekom pandemije održavali online Festival znanosti u Rijeci. Noć istraživača odmah smo prihvatili te se i ona svake godine održavala do pandemije. Želimo približiti znanost i istraživački rad svima onima koji nisu znanstvenici; primarno mlađim generacijama. Posjetitelji Noći istraživača moći će sudjelovati u tzv. hands on pokusima, odnosno sami na trenutak ući u kožu znanstvenika. Ovogodišnja manifestacija, kao i ona iduće godine, bit će održana u sklopu projekta Blue Connect, konzorcija ‘jadranskih hrvatskih sveučilišta i instituta. Također STEPRI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci, predstavit će se kao partner. Pozivam građanstvo Rijeke i okolice da se u petak pridruži Noći istraživača u bivšem Exportdrvu, rekla je prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete prof. dr. sc. Marta Žuvić na najavanoj konferenciji za medije jučer održanoj u Rektoratu Sveučilišta u Rijeci.

Za znanstvenike je ova manifestacija važna prilika da pokažu značaj znanosti i da predstave svoj posao i utjecaj znanstvenih istraživanja na društvo. Posao znanstvenika nije nipošto dosadan; naprotiv, on je zanimljiv kreativan nepredvidljiv i većina znanstvenika uživa u svojem poslu. Vjerujem da je to nešto što treba pokazati i prenijeti, prije svega mladima. matematika, kojom se bavim, često je percipirana kao nešto teško i dosadno, čak i nepotrebno; dakako, potpuno je suprotno – pokazat ćemo da je matematika zabavna! Pozivam roditelje da dovedu svoju djecu na Noć istraživača u petak, istaknula je izv. prof. dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković s Fakulteta za matematiku, voditeljica jedne od postaja, koje će biti izložene na Noći istraživača te dodala kako će u listopad, u sklopu programa koji Sveučilište provodi u Sveučilišnom edukacijskom centru – Palači Moise u Cresu biti održana Mini Noć istraživača, kojima se se i građanima Cresko-lošinjskog arhipelaga približiti znanstvena istraživanja i rad znanstvenika.

Konferenciju je zaključila Lea Perinić, voditeljica Centra za inovacijske inicijative Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije te podsjetila javnost na bogat program koji svih očekuje u petak.

Svi sadržaji su besplatni i otvoreni svim zainteresiranima.

Cjelokupni program manifestacije dostupan je na mrežnoj stranici projekta jaistrazujem.hr, a informacije o događanjima moguće je pronaći i na „ja istražujem“ profilima na društvenim mrežama (FacebookInstagramTikTok).

Organizacija Europske noći istraživača glavna je aktivnost projekta Blue-connect, punog naziva ”Reconnect science with the blue society”, koji je jedan od 48 projekata odobrenih za financiranje putem Marie Skłodowska – Curie poziva u okviru programa Horizon Europe (broj ugovora: 101061595), čime se Europska noć istraživača vratila u Hrvatsku po prvi put nakon 2019. godine. Blue-connect okuplja partnere iz pet glavnih obalnih gradova sredozemnog dijela Hrvatske, čija istraživanja uvelike karakteriziraju prirodni, biomedicinski, ekološki, društveni i gospodarski aspekti mora.

Projekt provode koordinator Sveučilište u Splitu te partneri: Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje mora, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Zadru, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilište u Rijeci i STEPRI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.