Manifestaciju organiziraju studenti Medicinskog fakulteta Rijeka pod djelovanjem FOSS-MedRi te profesorice s Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu. Temeljni cilj je približiti neuroznanost svim skupinama ljudi u društvu, a posebice kod onih mlađih pobuditi želju prema istraživanju fascinantnih tajni mozga.

“Uz to, naš vrlo bitan zadatak jest govoriti o češćim neuropsihijatrijskim bolestima, koje su vrlo često u društvu nepoznanica, još češće stigmatizirane, a naposljetku te osobe uz pravilnu podršku mogu imati odličan ishod. Stoga, naš cilj je podići svijest javnosti o takvim bolestima, razbiti mitove i destigmatizirati, educirati javnost kako rano prepoznati takve bolesti i potaknuti društvo da pomogne tim osobama”, dodaju organizatori.

Tema ovogodišnjeg Tjedna mozga Rijeka krije se iza naziva „Iza kulisa našeg uma“ jer će se ove godine govoriti o bolestima i tajnama mozga koje naizgled ne moraju biti tako očite niti fizički dokazive, ali postoje.

Tako će se tijekom sedam dana razgovarati o modernim tehnologijama i dostignućima u neurologiji, tajnama mozga i umjetnoj inteligenciji, lumboishialgiji, poremećajima ličnosti i psihodelicima te o mentalnom zdravlju mladih. Uz to, održat će se brojne radionice, među kojima se ističu radionice „Opušteni mozak“, zatim „Mindfulness i yoga za overthinking“ te „Znakovni jezik-trening za naš mozak“. 

Svečano otvorenje manifestacije je u ponedjeljak, 11. ožujka, u 14 sati, u Gradskoj knjižnici Rijeka gdje će biti održana tribina „Moderne tehnologije i dostignuća u neurologiji“, a tema se dotiče duboke mozgovne stimulacije (DBS-a), mehaničke trombektomije i migrene.  Panelisti su izv. prof. prim. dr.sc. Vladimira Vuletić, dr. med., doc. dr. sc. Slavica Kovačić, dr. med. i mr. sc. Zoran Tomić, dr. med.

Cjelokupni program dostupan je ovdje. Kao i svake godine, ulaz na sva događanja u sklopu Tjedna mozga Rijeka je besplatan, a pridružiti se mogu svi zainteresirani studenti i građani.

Tjedan mozga globalni je događaj poznat pod nazivom Brain Awareness Week koji se održava u velikom broju zemalja pa tako i u našoj državi. Inicijativa se održava u suradnji s Hrvatskim institutom za istraživanje mozga (HIIM) Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskim društvom za neuroznanost (HDN), kao pridruženi članovi i partneri European Dana Alliance for the Brain (EDAB-a) uz suorganizaciju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.