Međunarodna izložba „Damnatio Memoriae“ koja se bavi metodama brisanja sjećanja i mijenjanja povijesti, otvorena je sinoć u Zavičajnom muzeju Drenova kao dio programa 27 susjedstava projekta Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.

Izložbu postavlja udruga „Bez granica u suradnji“ s belgijskim Institutom Mondeanum, a otvorila ju je predstavnica Rijeke 2020 Branka Cvjetičanin.

“Damnatio memoriae” latinska je fraza koja u prijevodu znači “osuda sjećanja”, a kroz povijest je označavala formalnu osudu na javni zaborav, najčešće iz ideoloških pobuda.

Brisanje čitave povijesti naroda

Izložba „Damnatio Memoriae“, kako govori i sam naslov, pred posjetitelje postavlja temu sjećanja i pamćenja ili preciznije temu osude sjećanja i metode postupnog brisanja sjećanja, kao i načine na koje se ispisuju ili koji se koriste pri upravljanju kolektivnim sjećanjima.

Međunarodna izložba Damnatio Memoriae

Branka Cvjetičanin i Damir Medved na otvorenju izložbe „Damnatio Memoriae“

Kako se kroz vrijeme gubi istinitost, tako nastaje neki novi narativ i on se oblikuje prema potrebi onih koji ga ispisuju i upravljaju njime. Ova važna tema provlačila se kroz povijest, ali je i suvremena i važno ju je otvoriti“, navode organizatori.

Damnatio koristi različite metode lako prepoznatljive – od uništavanja obilježja, slika, simbola, spomenika, uklanjanje imena do velikih zamašnih ispisivanja novih povijesnih činjenica ili čak čitavih povijesti naroda.

90-ih izbrisano 45 godina naše povijesti

Izložba “Damnatio memoriae” progovara i o budućnosti pojma pacifizma koji se priziva iz zaborava potaknut pitanjem – što bi se dogodilo da se mirotvorstvo izbriše iz naših sjećanja?! Ova izložba ujedno predstavlja europskog partnera susjedstva Drenova, institut Mundaneum kao jedan od najznačajnijih arhiva Europe s početka 20. stoljeća. Mundaneum predstavlja reprezentni uzorak evolucije pacifizma kroz vrijeme u Belgiji s obzirom na to da je njen položaj između dvaju velikih sila dvaput rezultirao strašnim razaranjima. Kultura sjećanja bila je tada, kao i danas, ključna za razvoj belgijskog društva kao uključivog i multikulturalnog.

Izložbu postavlja udruga „Bez granica u suradnji“ s belgijskim Institutom Mondeanum

Izložbu postavlja udruga „Bez granica u suradnji“ s belgijskim Institutom Mondeanum

Društvo “Bez granica”, nositelj programa susjedstva Drenova uz pomoć Filozofskog fakulteta u Rijeci bavi se procesom eliminacije gotovo 2,8 milijuna knjiga iz RH tijekom 90-ih godina te sistematskim brisanjem razdoblja od 1945. do 1990. iz naše kolektivne svijesti. Kako navode, “otpisivano” je sve – od udžbenika za TIPSS, partizanskih monografija, do stručne literature na ekavici i brojnih knjiga za djecu. Pritom ističu da, kao i kod pretjerane primjene sredstava za čišćenje u higijeni, posljedice mogu biti pogubne – razvoj još jačih sojeva virusa ili u ovom slučaju pogubnih i retrogradnih društvenih koncepata.

Kalendar događanja