Na međunarodnoj konferenciji “Kriza mentalnog zdravlja – Djeca i mladi 2030.?!”, što se nedavno održala u Opatiji, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, predstavio je novu web aplikaciju „OnMyMind“ kao odgovor na potrebu unapređenja i očuvanja mentalnog zdravlja mladih.

Aplikaciju je izradio Odsjek za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja, koji je dio Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Čine ga stručnjaci više pomagačkih struka koji rade s djecom i mladima.

Web aplikacija OnMyMind nastala je kao odgovor na potrebe mladih koje su prepoznate u individualnom radu s njima te kroz niz razgovora i fokus grupa u kojima su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda osnovne škole te srednjoškolci. Sadržaji aplikacije odraz su njihovog zanimanja da doznaju više o komunikaciji, socijalnim  vještinama, rješavanju sukoba, zauzimanju za sebe, učenju i organizaciji vremena, suočavanju sa stresom, tehnikama samopomoći, odnosima s roditeljima i vršnjacima te o poteškoćama mentalnog zdravlja.

S međunarodne konferencije u Opatiji

Predstavljanje aplikacije na međunarodnoj konferenciji u Opatiji

Kanal komunikacije s mladom populacijom

„Aplikacija OnMyMind postat će važan kanal komunikacije s mladom populacijom o temama koje se tiču mentalnog zdravlja. Platforma je razvijena u suradnji s mladima koji su izrazili svoju želju za razgovorom o komunikaciji, socijalnim vještinama, stresu, i mnogim drugim važnim temama“, navode iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a.

Portal je podijeljen na nekoliko rubrika. Rubrika “Riješi situaciju” nudi tekstove koji se bave rješavanjem životnih izazova pomoću komunikacijskih i socijalnih vještina, rubrika „Kako se osjećaš?“ uči mlade kako prepoznati i nositi se s mislima, reakcijama i emocijama, “Alati i tehnike za tebe” donosi učinkovite tehnike i vježbe mentalne higijene, a “Dobro je znati” pokriva zanimljive teme i članke iz područja mentalnog zdravlja.

Osim toga, mladima kojima treba stručna psihološka pomoć, aplikacija nudi mogućnost pretrage dostupnih psiholoških savjetovališta ili privatnih psiholoških praksi u njihovom gradu. Zanimljivo je da pritom, osim vrste usluge psihijatra ili psihologa, mogu odabrati da im se u rezultatima pretrage prikažu samo besplatni oblici pomoći.

Razvoj aplikacije i pripremu sadržaja podržao je i Sveučilišni savjetovališni centar Sveučilišta u Rijeci.

Više informacija o NZJZ PGŽ te Odsjeku za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja možete potražiti na web stranici. Za upite o radu Odsjeka možete se javiti na broj 051/335 920, a komentare i prijedloge o aplikaciji možete nam slati na onmymind@zzjzpgz.hr.

Epidemija mentalnih bolesti i poteškoća među mladima

Dvodnevna stručna konferencija “Kriza mentalnog zdravlja – Djeca i mladi 2030.?!” okupila je 500-tinjak stručnjaka iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, uživo i online, s ciljem definiranja uzorka porazne statistike među djecom i mladima u području mentalnog zdravlja, ali i pronalasku rješenja ovom gorućem javnozdravstvenom problemu.

Naime, kako je najavljujući konferenciju naglasio voditelj Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja NZZJZ-a PGŽ-a i voditelj programa izv. prof. dr. sc. Darko Roviš, „stručnjaci su i prije pandemije bolesti COVID-19 upozoravali na rastući problem mentalnog zdravlja djece i mladih, a po završetku pandemije bilježimo pravu epidemiju mentalnih bolesti i poteškoća među mlađom populacijom. Podaci su zaista alarmantni, danas bilježimo 100%tni porast depresivne i anksiozne djece u tinejdžerskoj dobi, 300%tni porast hospitalizacija i pokušaja suicida te između 30 % i 100 % porasta dolazaka u naše Savjetovalište za mlade pa slobodno možemo govoriti o pravoj krizi mentalnog zdravlja u ovoj specifičnoj populaciji.“

Kako je rečeno na konferenciji u Opatiji, rješenje za ovu pravu epidemiju mentalnih oboljenja među mlađom populacijom leži u jačanju otpornosti osobnih emotivnih i intelektualnih kapaciteta djece i mladih. Novi portal za mlade svakako je izvrstan korak prema ostvarenju tog cilja.

Kalendar događanja