Abeceda kapitala

Osiguranje kuće ili stana po nekim pokazateljima u Hrvatskoj ukupno plaća oko 8 posto stanovništva. Ako znamo da je ogroman broj nekretnina pod hipotekom neke Banke, zbog kredita ili pozajmica, a Banka obavezno traži policu za isplatu kredita, onda je očito svijest o potrebi osiguranja stana ili kuće na vrlo niskim granama. Na žalost svijest o potrebi za osiguranjem u Hrvatskoj postoji samo kad se nešto desi. Sjećam se prijatelja kojem sam nudio osiguranje kioska. I tako jedno jutro zove on mene i plačnim glasom kaže: „Sinoć sam imao provalu u kiosk. Jesam li osiguran od provale ?“ Ja odgovorih: „ A jesi li uplatio ponudu koju sam ti dao pred tri mjeseca ?“ – „Nisam.“ – „Uf, koja sreća“, rekoh ja. „Kako sreća, misliš nesreća ?“ – „ Ma ne, meni je to sreća, neću ti morati platiti troškove provale.“ Naravno da se prijatelj naljutio, no na sreću ljutnja mu nije dugo trajala. Već nakon tri dana od provale donio je uplatnicu i rekao: „Imaš pravo, mogao sam tih 850 kuna godišnje premije uplatiti i ranije.“

Banke u pravilu kod isplate kredita traže tzv. „osnovnu policu osiguranja“. Najčešće je to polica koja se odnosi samo na slučaj požara nekretnine, dok rizici kao npr. provala, puknuće cijevi, potresa, loma stakla nisu pokriveni po ovoj polici. Zbog neznanja, za razliku cijene od par stotina kuna godišnje imamo nepotpuno osiguranje. I ovdje se postavlja pitanje, želimo li biti osigurani ili dobro osigurani ? Odgovor znamo. Uputimo se u neke detalje koji nam mogu uštedjeti novac.

1.    Ugradite u stan požarni ili anti-provalni alarm. Alarm koji je spojen na Centralu može vam uštedjeti kod nekih osiguravajućih društava značajan postotak godišnje premije. No, što je još važnije, u slučaju požara može vam spasiti život. Obično se za dobivanje ovog popusta treba priložiti dokaz o nadzoru požara ili provale.

2.    Uključite u policu franšizu. Što je veća franšiza niža je godišnja premija. No problem sa visokom franšizom je što će vlasnik u slučaju manjih šteta sam morati pokriti trošak. Pitajte svog savjetnika o mogućnostima franšize. I neka vam dobro pojasni razliku između odbitne, agregatne ili integralne franšize.

3.    Zatražite popust na količinu. Mnoga osiguranja dati će vam popust ako već kod njih imate osiguran auto, dječju štednju, barku i slično. Razmislite o prelasku kod Društva koje vam nudi ovakav oblik štednje, jer kroz dvije ili tri godine možete uštedjeti znatan iznos.

4.    Planirajte gradnju unaprijed. Ako gradite kuću sa potpuno drvenim krovom platiti ćete osiguranje značajno više nego da ispod drvenog krova imate betonsku ploču. Svaki element koji je lako zapaljiv a ugrađujemo ga u kuću kod osiguranja podiže premiju. No, to ne znači da zbog toga u Gorskom kotaru trebate graditi kuću sa ravnim betonskim krovom.

5.    Redovito radite usporedbu i recenziju. Makar jednom godišnje usporedite cijenu svoje police osiguranja sa konkurencijom. Lako je moguće da konkurencija nudi neki benefit koji ne možete dobiti kod trenutnog osiguravatelja. Za ovo koristite pouzdane zastupnike osiguranja koje će vam dati uvid u više programa na tržištu

6.    Pripazite da li potpisujete policu na više godina. Ovo može biti trenutno dobro zbog popusta, no to znači da ste vezani za isto osiguranje idućih deset godina. A to vas može skuplje koštati nego da potpisujete godišnju policu sa svim navedenim popustima. Prekid višegodišnje police prije isteka roka je skup. Iako višegodišnje osiguranje ima i druge prednosti. No, svakako se posavjetujte sa zastupnikom oko ovoga.

7.    Pratite promjene u susjedstvu. Na primjer, ako ste osigurali kuću na otoku, te se nalazi u drugoj ili trećoj zoni opasnosti od požara jer je Vatrogasno društvo predaleko, plaćati ćete značajno višu premiju. No, ako je u međuvremenu u mjestu osnovano Vatrogasno društvo, ili je pored vaše kuće ugrađen hidrant cijena premije biti će značajnije niža.

8.    Pripazite na koji iznos osiguravate kuću. Postoje tržišna i građevinska cijena. Razlika je značajna, no kod osiguranja uzima se u pokriće građevinska cijena

9.    Proučite termin „karenca“. To je period u kojem ste policu ugovorili, no u slučaju štete osiguravatelj nema zakonsku obvezu isplatiti štetu, ili isplaćuje umanjeni iznos. Obično se ovo odnosi na razliku vremena u kojoj ste potpisali ponudu, uplatili ratu, ali osiguranje ne vrijedi trenutno, već od ponoći idućeg dana. Razdoblje od uplate do trenutka punopravne vrijednosti pokrića naziva se karenca.

Osiguranje kuće ili stana je nužnost. Kod osiguranja postoje načini da uštedite novac, ali postoje i neke značajke kod kojih ne bi trebali štedjeti. Pobrinite se da znate razliku. Ili rizik prepustite profesionalcu.