Tribina "Brodogradnja – pojas za spašavanje hrvatskog gospodarstva?"

Istaknuvši iznimnu važnost brodogradnje kao jedne od važnijih gospodarskih grana u Hrvatskoj, gradonačelnik Obersnel podsjetio je kako je Grad Rijeka proveo brojne aktivnosti vezane uz brodogradnju te raspravljao o toj temi, posebice na sjednici Gradskog vijeća u studenom 2008. godine i na zajedničkoj sjednici skupštine Primorsko-goranske županije, gradskih vijeća Rijeke i Kraljevice te Općinskog vijeće Kostrene.
 
“Ovih smo dana svjedoci da se rade razne analize, kojima se želi uvjeriti da je brodogradnja trošak za državu, a zbog moje inicijative, mene se osobno proziva za mogući neulazak Hrvatske u Europsku uniju. No, valja reći da u ovom trenutku nema ozbiljnijeg izvoznog proizvoda u RH od broda proizvedenog u hrvatskom brodogradilištu, a brodogradilišta su generator razvoja lokalnog i hrvatskog gospodarstva te djelatnost s visokim udjelom intelektualnog kapitala,” istaknuo je gradonačelnik Obersnel, nastavljajući:
 
“Obmanjuje nas se s podacima o troškovima brodogradnje – točno je da postoji trošak, ali se zaboravlja da brodogradnja ima multiplikativni efekt. Samo u Brodogradilištu 3. maj zaposleno je 3.000 ljudi, a 1.000 do 1.500 ljudi vezano je uz njega putem kooperantskih tvrtki. Svi oni ostvaruju dohodak iz kojeg se slijevaju prihodi u državni i lokalni proračun te fondove mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Iz sredstava lokalnog i državnog proračuna plaćaju se radovi, a sve je još opterećeno i PDV-om, koji je prihod državnog proračuna. Još nitko nije napravio ozbiljniju analizu tog novčanog tijeka i suprotstavio ga subvencijama, kako bi se mogla procijeniti ukupna dobit za cijelo društvo,” kazao je Obersnel.
 
Sudionike skupa pozdravio je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina naglasio je kako naši pregovarači s Europskom unijom moraju ispregovarati dulji proces prilagodne za brododogradnju, posebice u situaciji kad su zbog recesije zapadnoeuropske zemlje snažno štitile svoju industriju.
 
Predstavnik radnika u Nadzornom odboru Brodogradilišta 3. maj Roland Sušanj istaknuo je kako krah brodogradnje i kompletni gospodarstveni krah Hrvatske kao države, budući da je brodogradnja najveći izvoznik koji s oko 15% sudjeluje u ukupnom izvozu Hrvatske.
 
Na tribini sudjeluju i nezavisni ekonomski stručnjak dr.sc. Slavko Sekulić, Nenad Miškulin iz Sindikata Brodogradilišta Kraljevica, Zvonko Šegvić, Pavle Matošić iz Nezavisnog sindikata Brodosplita, predsjednica Radničkog vijeća Brodogradilišta 3. maj Nada Jelinić-Starčević, Željko Maričić iz Sindikata 3. maja, povjerenik sindikata Istre i Kvarnera u 3. maju Vadran Sabljak, Alesssandro Lucanich iz Sindikata Istre i Kvarnera u 3. maju – TIBO, predstavnik radnika u Nadzornom odboru Brodograđevne industrije 3. maj Nikša Moreti te Milan Medić, aktivist civilnog društva.

Izvor: Rijeka.hr.

Kalendar događanja