Europska liga: Rijeka – Aberdeen 0:3

17.07.2015.

Razbijen europski san Rijeke, Aberdeen „tricom“ slavio na Kantridi

Autor: Ivan Dorian Molnar

Rasplinuo se riječki europski san, nakon što su Bijeli s visokih 3:0 poraženi od škotskog Aberdeena, u prvoj utakmici drugog pretkola Europske lige.

Rijeka Aberdeen

Šokantan poraz Rijeke na Kantridi! Škotski Aberdeen s tri je pogotka praktički riješio pitanje putnika u treće pretkolo Europske lige. Bio je to ujedno i prvi domaći poraz Bijelih u Europi pod vodstvom Matjaža Keka, a u europskim natjecanjima zadnji je pod stijenama slavio ukrajinski Metalist još 2009. godine. Teško je opisati nemoć koju su Riječani prikazali ponajviše u drugom poluvremenu, a posebice drastičan pad nakon svakog primljenog pogotka. Nedostajalo je trke, protočnosti lopte, bržeg tempa kako bi se razvukao gust defenzivni blok Škota, koji su svoju priliku čekali iz kontre ili prekida.

Upravo se to i dogodilo nakon početnog naleta Bijelih i vratnice Tomasova, Aberdeen je šokirao Kantridu. U 38. minuti loša procjena Vargića nakon kornera omogućila je Considineu vodeći pogodak, a domaće su u nastavku dokrajčili Pawlett i McLean. Rijekine šanse za prolaz dalje svedene su tako na minimum, pa bi ovo tako mogla biti i posljednja europska utakmica na „staroj“ Kantridi.

Matjaž Kek napravio je tri promjene u odnosu na sastav koji je počeo ogled u Zaprešiću prošlog petka. Radošević i Bradarić činili su par zadnjih veznih umjesto Močinića i Mišića, dok je na desnom krilu umjesto Jugovića osvanuo Marin Tomasov. Upravo je Tomasov bio glavni akter prve dvije sjajne prilike Riječana. Najprije je u četvrtoj minuti Moises prebacio škotsku obranu, a zadarski veznjak volejem s ruba peterca na desnoj strani poslao loptu pokraj suprotne vratnice. Tresao se pet minuta kasnije okvir gostujućih vrata. Sharbini je proigrao Leovca na lijevom boku, ovaj dao oštru prizemnu loptu na peterac, a Tomasov desnom nogom pogodio stativu, izmamivši uzdahe odlično popunjene Kantride na europskoj premijeri Bijelih ove sezone.

Rijeka je imala premoć u posjedu lopte, stezala obruč oko škotskih vrata u prvoj polovici prvog poluvremena, ali bez uspjeha. Vratar Aberdeena Daniel Hayes lako je uhvatio pokušaje Sharbinija i Radoševića iz daljine, ukrotivši i udarac Moisesa poslije kornera u 19. minuti. Škoti nisu ozbiljnije prešli na polovicu Bijelih, no to se uskoro promijenilo. Dočekali su Donsi s veseljem „cooling break“ kojeg je pozvao glavni sudac Amaury Delerue. Zbog zaista nesnosnih vrućina neophodno je bilo osvježenje. Nakon toga, protočnost lopte Bijelih je opala, a usporeniji tempo više je odgovarao Aberdeenu.

I onda, iz svojeg prvog udarca u okvir gola gosti su poveli. U 38. minuti Nial McGinn izveo je korner s desne strane, Vargić zaplivao zrakom, a stoper Škota Andrew Considine glavom poslao loptu u mrežu – 0:1. Hladan tuš za domaću publiku. Tresla se mreža i u 44. minuti, ali pogodak Pawletta glavom opravdano je poništen zbog zaleđa. Nogomet je u prvih 45 minuta još jednom pokazao svoju nepredvidljivost. Rijeka premoćna, s puno više prilika, ali na odmor je otišla s golom zaostatka.

Pokušao je Matjaž Kek nešto promijeniti izmjenama. Ušao je početkom nastavka Kvržić umjesto Tomasova, ali Bijeli su i dalje djelovali sterilno. Škoti su se razigrali i u 52. minuti ponovno šokirali Kantridu. Jedan bezazlen ubačaj Logana s desne strane pronašao je Pawletta, koji je na 12 metara ušao iza leđa Tomečaka (dvojbena situacija, možda i zaleđe) i glavom prevario Vargića – 0:2. Rijekin posjed lopte nije urodio ničim dobrim, nemoć je bila sve vidljivija, a potpuni kolaps dogodio se u 75. minuti. Lešković je pogriješio i izgubio loptu u svojem kaznenom prostoru, Logan je proslijedio do Goodwillieja, koji pronalazi usamljenog McLeana na petercu, a ovaj ljevicom matira nemoćnog Vargića za konačnih 3:0 i težak udarac Bijelima uoči  uzvrata na Pittodrieju za sedam dana.

Europska liga, 2. pretkolo – 1. utakmica: RIJEKA – ABERDEEN 0:3 (0:1)

Rijeka, Stadion Kantrida. Gledatelja: 8500.

Sudac: Amaury Delerue (Francuska)

Strijelci: 0:1 Considine 38', 0:2 Pawlett 53', 0:3 McLean 75'

Žuti kartoni: Leovac, Lešković (RJK)

RIJEKA: Vargić – Tomečak, Samardžić, Lešković, Leovac – Bradarić (od 74' Močinić), Radošević (od 56' Bezjak) – Tomasov (od 46' Kvržić), Moises, Sharbini – Balaj.

ABERDEEN: Ward – Taylor, Quinn, Considine – Logan, Jack, Shinnie – McGinn (od 70' McLean), Pawlett (od 64' Flood), Hayes – Goodwillie (od 83' Rooney).