Krajem studenog sam postavio upit o smrtonosnom pješačkom u Osječkoj ulici, gdje je nedavno jedna osoba poginula, bi li se mogao bolje označiti.

Ovaj pješački prijelaz kao i onaj nešto niže će sada ubuduće biti puno više korišten jer će svi pješaci morati koristiti sjevernu stranu kolnika nakon izgradnje kružnog toka, a riječ je o pješačkom preko tri prometne trake.

Od strane Grada Rijeke sam dobio odgovor radi povećanja sigurnosti, razmotriti zahvati koje predlažete, odnosno zamjena postojećih znakova za pješački prijelaz onima na fluorescentnoj podlozi, radi bolje uočljivosti, postavljanje dodatne led svjetiljke izravno na rasvjetni stup, tako da bude usmjerena prema pješačkom prijelazu te površinsko frezanje asfalta, radi sprječavanja proklizavanja vozila na cesti pod nagibom u nepovoljnim vremenskim uvjetima.

Također sam dobio i odgovor od strane Hrvatskih cesta, koje su prepoznale važnost pješačkog prijelaza, njegovog većeg korištenja uslijed gradnje novog rotora gdje će svi pješaci prolaziti sjevernom stranom i puno više će koristiti ovaj prijelaz:

Poštovani,
Hrvatske ceste d.o.o. investitor su radova na rekonstrukciji postojećih raskrižja te će pješački promet biti upućen na sjeverni nogostup.
Pješački prijelazi koji se nalaze na cijelom dijelu Osječke ulice u pravilu su preko tri prometne trake.
Pješački prijelaz koji je prvi na koji se nailazi od stane Škurinja, a o kojem ste dostavili upit biti će obilježen prometnim znakovima C02 – na fluorescentnoj podlozi sa prometnom opremom – treptačem.

Po zaprimanju vašeg upita izvršeno je uklanjanje zelenila ispred postojećeg prometnog znaka C02.

Tako je Grad sada pomaknuo znak za pješački prijelaz kod kbr 67 (Doma zdravlja), postavljen je reflektor na vrh stupa koji osvjetljava pješački prijelaz, promijenjena lampa unutar znaka i sada u potpunosti svijetli po noći kao i danu.

Hrvatske ceste su orezali zelenilo i prije par dana dodale stup, promijenile znak na pješačkom južnije (kod kbr 65), dodale treptač i floruscentnu podlogu oko znaka.
Tako je i ovaj pješački bolje označen nego prije, doduše opet je stavljen uz desni rub ceste da se manje primjeti.

Međutim, znak je stavljen uz desni rub prometnice, primjeti se kada se dođe na 10-15m od pješačkog prijelaza, a mogao bi se primjetiti i na većoj udaljenosti da nema invazivnog stabla pajasena od kojeg se ne vidi.
Navedena stabla pajasena su samoizrasla prije nekoliko godina (na Google Street View prije nisu ni bila).

Bi li Čistoća mogla odrezati navedeno stablo pajasena koje blokira pogled na pješake koji stoje na pločniku i znak?
Krošnja stabla će uskoro prekriti/udarati i prometnicu obilaznice iznad gdje se vozi 100km/h pa svakako nije potrebno.

Po ovom upitu “za džunglu” se isto nije poduzelo od 10 mjeseca a čestica je u vlasništvu Grada:

Džungla uz čvor Škurinje – nadležnost Grada

Pa ako bi Čistoća uz sanaciju pokosa mogla i ovo stablo odrezati?
Sada je vrijeme da se to uredi, jer je zima pa nema lišća i puno lakše i brže je odrezati.

Inače sve pohvale Hrvatskim cestama i Gradu Rijeci na dosad učinjenom.

lasi / 13.01.2025.

Poštovani,

uz ispriku što nenamjernim propustom nismo odgovorili na tužibabu, vjerujemo da ste se i sami imali priliku uvjeriti da su nadležne gradske službe u proteklom su razdoblju učinile sve što su mogle kako bi se na opisanom dijelu Osječke ulice osigurala maksimalna sigurnost svih sudionika u prometu, uređenjem pokosa i raslinja.

S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite