Prvo izdanje festivala menstruacije bilo je posvećeno prvoj menstruaciji – menarhi – i stoga ponajviše namijenjeno djevojčicama koje su dobile, ili će ju tek dobiti. Naime, organizatorice festivala iz Udruge za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter smatraju da je izuzetno važno u samim počecima spolnog sazrijevanja graditi zdrav odnos prema tijelu te sa znanjem i razumijevanjem pratiti njegove promjene, jer je to osnova za zdrav psihofizički razvoj.

Razbijanje menstrualne stigme

Namjera festivala bila je otvoriti razgovor o menstruaciji, započeti rad na njenoj destigmatizaciji i detabuizaciji, ali i nastaviti rad na smanjenju menstrualnog siromaštva koji je PaRiter započeo 2020. prvim hrvatskim istraživanjem o menstrualnom siromaštvu, što je posljedično dovelo do smanjenja PDV-a na menstrualne potrepštine s 25 na 13 posto.

Predavanja, radionice i razgovori

Tijekom tri dana tema se sagledala kroz predstavljanje društvenog utjecaja navedenog istraživanja o menstrualnom siromaštvu, geštalt psihološku radionicu o emocionalnim procesima tijekom menstrualnog ciklusa, predavanje za roditelje čije djevojčice počinju menstruirati, ali i radionicu detabuizacije za same djevojčice, radionicu izrade fanzina na temu objektivizacije ženskog tijela, okrugli stol i predavanje o menstrualnom diskursu, filmski program, kreativne radionice za najmlađe, razgovore o klitorisu i ženskoj seksualnosti te glazbeno-klupski program.

Glavne su lokacije festivala bile su Zdravstveni studiji u Rijeci, Korzo, Klub Manual, Galerija SKC, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Dječja kuća te prostori PaRitera.

Kalendar događanja