Književne promocije, razgovori i paneli u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti započinju također u 18 sati „Emigrantskim pričama“, na kojim Ena Katarina Haler sa Srđanom Gavrilovićem razgovara o knjizi priča „Nemoj ići u Anderlecht“ (V.B.Z., 2022.) te sa Zoranom Žmirićem o romanu „Hotel Wartburg“ (Fraktura, 2022.). Emigrantske priče nastavljamo u 21 sat razgovorom Davora Mandića i Roberta Međurečana o Međurečanovu romanu „Domovina to go“ (Sandorf, 2022.).

Sve ove knjige na različite načine, iz perspektive drugačijih pripovjedača i drugih država, promatraju poziciju emigranta, pišu o onome što nova zemlja pojedincu donosi, a što on odnosi iz države koju ostavlja iza sebe.

U 19 sati program „U fokusu“ predstavlja književnika Karla Rühmanna, kojeg domaća publika najbolje poznaje po romanu „Pikule ciglene boje“ (V.B.Z., 2020.). Na ovogodišnjem Vrisku Rühmann u razgovoru s Nikolom Petkovićem predstavlja svoj novu knjigu „Heroj“ (V.B.Z., 2022.), švicarski roman o ratu u bivšoj Jugoslaviji u prijevodu Dalibora Jolera.

Na programu „Knjiga ispod čekića“ u 20 sati bit će održana promocija novog romana Ivice Ivaniševića „Kao pakao“ (V.B.Z., 2022.). O čovjeku koji je nezadovoljan tretmanom u raju, Ivanišević razgovara s Dunjom Matić.

Program 15. Vriska nastavlja se do 18. rujna u art-kvartu „Benčić“, gdje posjetitelje čeka preko 40 književnih i kulturnih programa. Ulaz na sve programe je besplatan, a večernji razgovori i promocije moći će se pratiti i preko live stream na V.B.Z.-ovu YouTube kanaluFacebook stranici.

Ulaz na sve programe je besplatan.

Cjelokupni program dostupan je na webu 15. Vriska .

Vrisak se održava pod pokroviteljstvom Grada Rijeke, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, programa Kreativna Europa Europske unije, Tradukija i zaklade Pro Helvetia, te u suradnji s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti, Dječjom kućom, Dnevnim boravkom, Gradskom knjižnicom Rijeka i Hrvatskom gospodarskom komorom – Zajednicom nakladnika i knjižara.

(Foto: Tanja Kanazir, Vrisak)