Europski tjedan kretanja

Program nudi bogati tjedan događanja, uz izuzetak da ove godine na posljednji dan tjedna 22. rujna, neće biti održan Dan bez automobila, niti će se dijelovi grada zatvarati za promet automobilima, već će se naglasak staviti na edukaciju građana.

Grad Rijeka i ove će se godine pridružiti akciji Europski tjedan kretanja koja se vodi u okviru Kampanje Europske komisije te državnim i lokalnim (regionalnim, gradskim) vlastima koja ima za cilj jačanje svijesti o održivom gradskom prometu.  

Središnja tema Europskog tjedna kretanja 2010. godine “Putuj pametnije, živi kvalitetnije” usmjerena je na zdravlje i mobilnost.

Tako je svaki dan u tjednu posvećen jednoj temi održivog gradskog prometa: javnom prijevozu, biciklizmu, kretanju i zdravlju, odgovornom korištenju automobila, trgovima kao središtima okupljanja i zbivanja, zelenim površinama ili planiranju i provođenju mjera održivog prometa, dok je posljednji dan tjedna 22. rujna Dan bez automobila kada se dijelovi grada zatvaraju za promet automobilima. No to se ove godine u Rijeci neće dogoditi, jer će se, kako je naglasio Srđan Škunca, pročelnik Odjela za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, naglasak staviti na edukaciju građana.
 
Znanstvena istraživanja pokazuju da je redovita tjelesna aktivnost ključna za naše zdravlje i ublažavanje stresa dok je sjedilački, neaktivan način života povezan s pretilošću. Hodanje i vožnja bicikla kao održivi oblici prijevoza mogu igrati važnu ulogu u promicanju tjelesne aktivnosti, koje se mogu lako i uz minimalan trošak uključiti u svakodnevnu rutinu.

Prvo obilježavanje ove manifestacije održano je 22. rujna 1998. godine kao “Dan bez automobila” uz sudjelovanje 35 gradova. Od 2002. godine  program je prerastao u Europski tjedan kretanja koji se svake godine obilježava od 16. – 22. rujna. Prošle godine 2178 gradova obilježilo je Tjedan kretanja. Ove godine gradovi sudionici u sklopu teme “Putuj pametnije, živi kvalitetnije” trebaju promovirati aktivno putovanje kako bi pokušali riješiti pitanje tjelesne neaktivnosti, prekomjerne tjelesne težine i pretilosti, te istovremeno poboljšali fizičko i mentalno zdravlje građana. Zdravlje i održivo kretanje treba naglašavati kao kombinaciju koja jasno poboljšava kakvoću života u gradovima, pomažući da se smanji onečišćenje zraka, zagađenje bukom, prometne nezgode i zagušenja te da se osigura više prostora za život, a ne za vožnju.
 
Grad Rijeka član je udruge europskih Gradova Eurocities i sudjeluje u obilježavanju Europskog tjedna kretanja od početka 2002. godine te su ova događanja postala sastavni dio Ekološkog kalendara Grada Rijeke.
 
Program obilježavanja Europskog tjedna kretanja je iznimno bogat i obuhvaća radionice za učenike likovnih sekcija osnovnih škola, označavanje Riječkih šetnica, promociju električnih bicikala, oslikavanje autobusnih stajališta, brojanje motornih vozila i putnika u automobilima, mjerenja tlaka i šećera, oslikavanje rashodovanih i adaptiranih kontejnera za smeće u koje će se posaditi stabla, trčanje sprinta na 50 metara od zgrade Grada Rijeke do Gradske ure, otvorene sate aerobika te demonstraciju penjanja po umjetnoj stijeni.

Informacije o aktivnostima i provedbi Europskog tjedna kretanja 2010. u Rijeci bit će dostupne na web stranici Grada Rijeke.  

Detaljne informacije o Europskom tjednu kretanja,  upute i pomagala mogu se naći na web stranici: www.mobilityweek.eu.

Izvor: Rijeka.hr.

Kalendar događanja