U drugoj polovici 19. stoljeća veslački sport postaje sve popularniji pa se u zapadnoj Europi osnivaju brojni veslački klubovi i međusobno se natječu, a formiraju se i prva veslačka udruženja i savezi.

Prvi spomen veslanja u Primorju nalazimo u novinama La Bilancia (broj 88, od 18. travnja 1877.), koje donose vijest o prvom pojavljivanju veslača u riječkoj luci. Iako se u tekstu spominje Primo Club dei Rematori a Fiume (Prvi veslački klub u Rijeci), stvarnost je bila drugačija. Novinar je tada zamijetio prvi veslački čamac u luci, no, bez dodatnih pojedinosti o tom događaju. Do formalnog osnivanja veslačkoga kluba pod nazivom Nautico Sport Club Quarnero (Nautički sportski klub Kvarner), 1888. godine, proći će više od desetljeća.

Tih godina, u široj regiji već djeluju prva veslačka društva. U Trstu su 1844. godine osnovani Triestiner ruder Club i Hamburger Ruder Club, a do 1880-ih godina već postoji više od 10 veslačkih društava (Ginnastica, Eintracht, Nautilus, Argo, Esperia…). Godine 1885., u Zadru je osnovano talijansko veslačko  društvo Circolo Canottieri Dalmazia (od 1898. naziva se Diadora) i hrvatsko društvo, tj. zadarski odsjek Hrvatskoga sokola iz Zagreba. Iste godine u Poreču je osnovan Club Parentino cannottieri, odnosno Adriaco. U Puli je 1886. godine osnovan Nautico Club Pietas Julija, a 1887. u Piranu se osniva CC Salvore. Godine 1888., u isto vrijeme kad u Rijeci nastaje Quarnero, u Kopru se osniva Circolo Canottieri Libertas. Zanimljivo, 1889. godine u Opatiji se osniva Veslački klub Abbazia, o kojem se malo zna i koji 1899. godine nasljeđuju SC Istro i Adria club (Abbazia).

U ostatku Hrvatske, 1890. godine Split je dobio svoj Rowing and Yachting Club Adria, a 1892. u Osijeku nastaje Drava. Godine 1907., u Rovinju se osniva Arupinum, 1908. Zadar dobiva klub Jadran, a 1912. godine svoje su veslačke klubove utemeljili Vukovar (VK Vukovar), Zagreb (Hrvatski  akademski veslački klub) i Crikvenica (Veslački klub). Godine 1914., Split je dobio svoj drugi klub – Jugoslavenski pomorski sportski klub Gusar.

Nautico Sport Club Quarnero

Godine 1888., u Rijeci je utemeljeno prvo veslačko društvo pod nazivom Nautico Sport Club Quarnero (Nautički sportski klub Kvarner). Klub osnivaju većinom promađarski orijentirani građani. Društvo je imalo svoje spremište čamaca, drvenu baraku na drvenoj plovećoj konstrukciji, vezanoj za današnji lukobran (tada naziva Molo Maria Teresa). Početna aktivnost veslačkoga kluba bila je usmjerena uglavnom na druženje i rekreacijsko veslanje. Prvi važniji nastup Nautico Sport Club Quarnero bilježi 1892. godine, na regati u Trstu, gdje je osvojio pobjednički pehar. To je prvi zabilježeni nastup i prva pobjeda riječkih veslača.

Società Canottieri Fiumani (Società Canottieri Fiumani Eneo, Società Nautica Eneo)

Drugi veslački klub – Società Canottieri Fiumani (Društvo veslača Rijeke) osniva se 29. svibnja 1892. godine, nakon dvije godine pokušaja uvođenja talijanskoga građanstva u veslački sport, na inicijativu Luigija Bataglierinija. Radi poboljšanja tehnike veslanja, već 1895.  i 1896. godine angažiran je i prvi inozemni trener, kojeg je dogovorom ustupio jedan londonski veslački klub. Prvi rezultati njegova rada pokazali su se već iste godine, kada su na regati u Trstu veslači Società Canottieri Fiumani osvojili jedno drugo i jedno treće mjesto.

(Izvor: VK Jadran)

Kalendar događanja