Abeceda kapitala

Kome su namijenjena sredstva iz programa IPARD, prema Mjeri 302 ? Prema pravilniku sredstva su namijenjena sektoru ruralnog turizma, sektoru tradicijskih obrta, sektoru izravne prodaje, sektoru slatkovodne akvakulture, sektoru usluga, sektoru pogona za preradu na farmama, sektoru proizvodnje gljiva i sektoru obnovljivih izvora energije.
Prema pravilniku o provedbi Mjere, a objavljenom na portalu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ( www.apprrr.hr), cilj ovog projekta je stvaranje boljih životnih uvjeta u ruralnim područjima promicanjem poslovnih aktivnosti. Da ne bi kasnije bilo da netko nije znao, po ovom programu EU prati projekte do 150.000 EUR po pojedinom projektu, no ne više od tri projekta po jednom korisniku. Kod ulaganja u obnovljive izvore energije praćenje je ograničeno na 675.000 EUR.

Uz trenutno vrlo aktivne diskusije po svim medijima da li smo ZA ili PROTIV zaboravili smo ono osnovno. A to je rad. Bez rada nema napretka. Pojaviti će se oni koji će pričati o tome da je potrebno puno novaca za pokretanje nekog programa, da novaca nema, no to mi sve zvuči kao loša isprika. Ili isprika osobe koja radi po pravilu : «Ideja moja, novac vaš.» Kako bi na to rekli naši stari: «Lako je tuđim po koprivi mlatiti». No, pustimo poslovice po strani i uhvatimo se posla.

Imate poljoprivredni teren ili trošnu kućicu na selu, a nemate novaca? Pokrenuli bi posao u turizmu ili uzgoju gljiva, puževa, lavande, maka? Pa preuzmite rizik. Pokrenite se iz vašeg udobnog naslonjača i krenite kod poslovnog savjetnika. Za dobivanje novaca iz ovog Programa (a i iz svih ostalih), treba vam Poslovni plan. Da vam u početku olakšam dobivanje ideje o tome što sve možete tražiti navesti ću samo iz programa ruralnog turizma što Mjera pokriva:

Izgradnja
Izgradnja i/ili rekonstrukcija apartmana i/ili soba
Izgradnja i/ili rekonstrukcija objekata za sportsku rekreaciju (vanjski i unutarnji sportski tereni)
Izgradnja i/ili rekonstrukcija plivaĉkih bazena
Izgradnja i/ili rekonstrukcija objekata za jahanje i držanje konja
Izgradnja i/ili rekonstrukcija objekata za slatkovodni sportski ribolov
Izgradnja i/ili rekonstrukcija prodajnih prostora unutar vinarije/prostora za kušanje vina
Izgradnja i/ili rekonstrukcija kampova
Izgradnja i/ili rekonstrukcija prostora za pripremu i/ili usluživanje hrane i pića
Izgradnja i/ili rekonstrukcija objekata za držanje životinja u turistiĉke svrhe
Označavanje staza i putova (vinske ceste, jahačke staze i biciklističke staze)
Izgradnja i/ili rekonstrukcija starih tradicionalnih kuća i gospodarskih zgrada u skladu s izvornom tradicionalnom  arhitekturom
Izgradnja i/ili rekonstrukcija sanitarnih ĉvorova
Izgradnja i/ili rekonstrukcija sanitarnih ĉvorova i pristupa za osobe s invaliditetom
Izgradnja i/ili rekonstrukcija parkirališta

Oprema
Oprema za apartmane i sobe – namještaj, TV oprema, satelitski prijemnici, radio,
audio oprema (iskljuĉujući posteljinu, ruĉnike i ukrasne predmete)
Oprema za vanjske i unutarnje sportske  terene
Opremanje prostorija za pripremanje i/ili usluživanje hrane i pića (iskljuĉujući pribor za jelo)
Jahaĉka oprema
Hranilice i pojilice za životinje
Platforme za ribolov
Brodice za ribolov
Oprema za kampove
Biciklistiĉka oprema
Raĉunalna oprema ukljuĉujući software za administraciju ruralnog turizma, ugostiteljske kapacitete, spajanje na internet, elektronski sustav rezervacija
Oprema za opskrbu vodom i elektriĉnom energijom, grijanje, ventilacijski sustav,
kanalizaciju i klimatizaciju
Oprema kojom se omogućava pristup invalidima u vanjske i unutarnje prostore
(dizala i liftovi) i posebna sanitarna oprema
Sanitarna oprema

Voila. Jeste li dobili ideju za pokretanje ili proširenje posla? A sad ono bitno. Za ulaganja do 27.000 EUR nema potrebe da radite potpuni Poslovni plan odnosno investicijsku studiju. Dovoljno je priložiti uz ostalu dokumentaciju jednostavniji Poslovni plan. A za izradu jednog ili drugog dobro će vam doći pomoć savjetnika koji već imaju iskustva u izradi ovakvih dokumenata.

Da vas malo ohrabrim spominjem činjenicu da je po ovom programu u prvom natječaju u 2011. godini odobreno 18 projekata u ukupnom iznosu od bespovratnih 8,8 milijuna kuna. Dakle, bez straha, bez isprika, pronađite na webu više informacija o poticajima iz ove Mjere. Natječaj koji vrijedi do kraja mjeseca veljače treći je do sada raspisani natječaj po ovoj Mjeri. Ako mislite da nemate dovoljno vremena za skupljanje papira ne gubite nadu. Po nekim informacijama Mjera če biti raspisana još jednom do kraja godine. Dakle, proučite web, dobro razmislite o svojoj budućnosti, da kasnije ne žalite za propuštenom prilikom, ili da vam netko drugi bude kriv za ovo ili ono, pročitajte dostupne informacije i pokrenite posao koji će sutra na tržištu EU puno značiti. I znajte. Svaki veliki posao krenuo je od male ideje.

Kalendar događanja