U Gradskoj knjižnici Rijeka 2. lipnja 2025. održan je završni događaj projekta „Ne sudi knjigu po koricama“ udruge Pariter, nastalog u sklopu programa Impact4Values, ali i još jedna Živa knjižnica.

Priručnik predstavljen u šest županija

Kako navode iz PaRitera, događaj je označio završetak projekta koji je rezultirao izradom Priručnika za zajednicu, namijenjenog organizaciji Žive knjižnice – formata u kojem umjesto knjiga Čitateljice slušaju osobna iskustva marginaliziranih osoba, tzv. Živih knjiga. Ovo je prvi takav priručnik izrađen na hrvatskom jeziku, prilagođen domaćem kontekstu. Predstavljen je u šest hrvatskih županija – Koprivničko-križevačkoj, Ličko-senjskoj, Sisačko-moslavačkoj, Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Vukovarsko-srijemskoj – a projekt je zaokružen upravo događajem u Rijeci u kojoj je ova priča i započela. Zajednica koja je godinama s Pariterom gradila ovu priču imala je priliku sudjelovati u Živoj knjižnici kojom je završen cijeli događaj.

U Gradskoj knjižnici Rijeka okupile su se članice udruge Pariter, vanjski suradnici koji su radili na priručniku, Žive knjige i posjetiteljice. Razgovaralo se o suradnji s institucijama, inkluzivnom volontiranju, radu sa zajednicom, ali i o važnosti osvještavanja privilegija te stvaranja prostora za identitete i inkluziju marginaliziranih osoba.

Inkluzivno volontiranje ključno za uključivanje Žive knjižnice u kurikule

Na početku događanja, autorica Priručnika Petra Čargonja, Sandra Nuždić iz Sveučilišnog savjetovališnog centra i Tino Vodanović, stručni suradnik na publikaciji, osvrnuli su se na proteklu godinu, izazove s kojima su se susretali tijekom pisanja i važnost suradničkog pristupa koji je omogućio da priručnik bude inkluzivan i pristupačan.

Korištenjem metode World Caffea raspravljalo se o razlikama između rada sa zajednicom i rada za zajednicu, mogućnostima suradnje s institucijama te o važnosti uključivanja Žive knjižnice u kurikule odgojno obrazovnih ustanova. Posebno je naglašena tema inkluzivnog volontiranja, ključna za održivost i osnaživanje ovog modela.

Prije same Žive knjižnice, volonteri i volonterke Paritera te Žive knjige podijelili su svoja iskustva – kako pozitivna, tako i izazovna – te govorili o pripremi učenika i učenica srednjih škola na susret s pričama koje potiču empatiju, razumijevanje i nenasilnu komunikaciju.

Živa knjižnica održana je u drugom dijelu dana, i to u Rasadniku – odjelu za mlade, gdje su Čitateljice imale priliku razgovarati s osobama koje žive s depresijom, cerebralnom paralizom, graničnim poremećajem ličnosti ili su preživjele rak.

“Živa knjiga i Pariter – uvijek i ponovno. Punog srca i iskrenog divljenja na hrabrosti i iskrenosti ljudi koji dijele svoje priče, razbijaju društvene tabue i čine ih razumljivima”, riječi su kojima je jedna od Čitateljica opisala ovo iskustvo, dok je druga dodala: “Uvijek je korisno i ugodno proširiti svijest kroz osobne priče drugih ljudi. I prevladati predrasude.”

(Izvor: udruga Pariter, foto: Tanja Kanazir)

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom programu isključiva su odgovornost Paritera i ne odražavaju stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.