“Protagonistkinja:
žena” ciklus je španjolskih filmova koji tematizira ženu, poput Lucie koja
se suočava s negativnim stranama veze nakon smrti ljubavnika u filmu “Lucia
i seks” redatelja Julia Medema.

U ožujku ćemo gledati i Ciklus novog švedskog filma,
koji problematici adolescencije pristupa s radikalnijim stavom, a između
ostalih stiže i “Nesvjesno” Rubena Östlunda, nagrađen
najboljim filmom na brojnim festivalima.

Dani frankofonije donose
brojne zanimljive naslove, poput filma “Bez panike” Denisa
Rabaglie
gdje ćemo upoznati Ludovica koji pati od straha od odgovornosti, a
koji će na grupnoj terapiji sklopiti prijateljstva sa ostalim fobičarima iz
grupe.

Ciklus iranskog filma između
ostalog donosi izvrsne filmove Majida Majidija poput
“Djece raja” i “Boje raja”,
gdje je u centru zbivanja
(siromašno) iransko dijete u preživljavanju kroz svakodnevne situacije, ali
i filmovi koji se bave ženom i njezinim položajem u društvu – poput “Sasvim
jednostavno” Seyyede Reze Mir-karimija
i “Leptira na
vjetru” Abbasa Rafeija
.

Iz Irana idemo u Makedoniju, naime na Dane makedonske
kinoteke
stižu filmovi poput nagrađivanogPrije kiše” redatelja Milča Mančevskog, ali i
Majko” Stole Popova, poetična vizija života
posljednjih nomada snimljena u autentičnu miljeu romskog kampa.

Tu je i nagrađivani film “Machan” Uberta Pasolinija, a
za one kojima nije dosta, tu su i dvije eksperimentalne poslastice: dva Eksperimentalna
utorka
pod nazivom “Kratki utorak predstavlja 5 filmova
iz produkcije Kinorame te ”Kratki utorak predstavlja Bonobostudio”.

 

 

 

PROGRAM  ZA  ožujak 
2010.

 

 

1. ožujka, ponedjeljak

 

18h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE
AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

20h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE
AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

2. ožujka, utorak

18h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE
AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

20h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE
AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

 

3. ožujka, srijeda

 

18h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

20h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE
AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

4. ožujka, četvrtak

 

18h GONZO:ŽIVOT I RAD DR. HUNTER S. THOMPSONA (GONZO: LIFE
AND

       WORK OF DR.
HUNTER S. THOMPSON, SAD, redatelj: Alex Gibney,2009. 

       ,90min)

 

DORF u Rijeci

20h BOŽE ČUVAJ  LE
ZBOR (Hrvatska, redateljice: Dalija Pintarić,Lora Šunjić ,2009.,30min)

 

 

 

5. ožujka, petak

 

DORF u Rijeci

19h VEČNI ŠTUDENT (Slovenija ,redatelj: Siniša Gačič
,2009.,30min)

20h ETERNAL CHILDREN (Nizozemska, redatelj: David
Kleijwegt,2006.,70min)

21.30h 4DEATHSOFPUNK (Hrvatska, redatelj:Raul
Jereb,2009.,20min)

22h RADIO APOKALIPTIKO (Slovenija, redatelj: Marko Cvejić
,2008.,25min)

 

6. ožujka, subota

 

DORF u Rijeci

18h PRIČA O
DOBROM LUDILU (Hrvatska,redatelj:Tomislav Zorić ,2009.,37min)

19h VLADA  (Slovenija, redatelj: Rudi Uran ,2009.53min)

20h BOYE  – Prvi pravi ženski zvuk
(Srbija,redateljica:Brankica Drašković

                     ,2009.,78min)

 21.30h OVER THE AIR
(Njemačka,redatelj:Peter Braatz ,1999.,60min)

 

7. ožujka, nedjelja

 

DORF u Rijeci

19h LOW, You may need a murderer (Nizozemska, redatelj:
David

       Kleijwegt,2008.,70min)

21h RIP! A REMIX MANIFESTO (Kanada, redatelj: Brett
Gaylor,2009.,80min)

 

8. ožujka, ponedjeljak

 

       protagonistkinja:Žena

20h LUCIA I SEKS (LUCÍA Y EL SEXO, Španjolska,
redatelj: Julio Medem,

       uloge:Paz Vega
,Javier Cámara,Najwa Nimri,Tristán Ulloa, Elena Anaya

       ,Daniel Freire
,Silvia Llanos,2001.,128min)

 

9. ožujka, utorak

 

         Eksperimentalni utorak

 16h Kratki utorak predstavlja 5 filmova iz
produkcije Kinorame (102min) 

 

       protagonistkinja:Žena

18h SRETNA ZVIJEZDA (LA BUENA ESTRELLA,
Španjolska,Italija,Francuska,

       redatelj:Ricardo
Franco, uloge: Antonio Resines ,Jordi Mollŕ ,Maribel Verdú

       Elvira Mínguez ,Ramón Barea ,Clara
Sanchís ,1997.,110min)

20h KAOTIČNA ANA 
(CAÓTICA ANA, Španjolska, redatelj: Julio Medem,

       uloge:Manuela Vellés ,Charlotte Rampling,Asier Newman
       Nicolas Cazalé ,Raúl Pena ,Bebe
,2007.,118min)

 

10. ožujka, srijeda

 

  protagonistkinja:Žena

18h 13.RUŽA (LAS 13 ROSAS, Španjolska, redatelj: Emilio
Martínez Lázaro,,

        uloge: Pilar López de Ayala ,Verónica
Sánchez ,Gabriella Pession ,Marta

        Etura ,Nadia de Santiago ,
2007.,100min)

 

20h MATAHARIS
(Španjolska, redatelj: Icíar Bollaín, uloge:Tristán Ulloa ,María

       Vázquez ,Najwa Nimri,Nuria González
,Diego Martín ,2007.,100min)

 

11. ožujka, četvrtak

 

Ciklus novog švedskog
filma

20h NESVJESNO (DE
OFRIVILLIGA, režija: Ruben Östlund,
uloge: Villmar

        Björkman, Linnea Cart-Lamy , Leif
Edlund, Sara Eriksson , Lola Ewerlund

        ,2008.,98min)

 

12. ožujka, petak

 

Ciklus novog švedskog
filma

20h KAD PADNE MRAK (NÄR MÖRKRET FALLER, režija: Anders Nilsson,

        uloge: Oldoz Javidi , Bahar Pars  César Sarachu , Lia Boysen , Reuben

        Sallmander ,2006.,113min)

 

13. ožujka ,subota

 

Ciklus novog švedskog
filma

18h UTJECAJ KEČAPA (HIP HIP HORA!, režija:Teresa Fabik

        uloge: Amanda Renberg , Björn Kjellman
, Ellen Fjæstad , Linn Persson ,

        Filip Berg ,2004.,90min)

20h KRILA OD STAKLA (VINGAR AV GLAS, režija: Reza Bagher,
uloge: Sara

        Sommerfeld ,
Alexander Skarsgård , Said Oveissi , Rafael Edholm , Aminah

        Al Fakir
,2000.,105min)

 

14. ožujka, nedjelja

 

Ciklus novog švedskog
filma

18h VI ŽIVI (DU LEVANDE, režija: Roy Andersson, uloge:
Jessika Lundberg ,

        Elisabeth
Helander , Björn Englund , Leif Larsson , Olle Olson ,2007.,95min)

20h SANDOR SLASH IDA (režija: Henrik Georgsson, uloge:
Andrej Lunusjkin ,

        André Lidholm
, Adam Lundgren, Aliette Opheim , Matilda

       
Ragnerstam,2005.,93min)

 

15. ožujka, ponedjeljak

 

Ciklus novog švedskog
filma

20h KRALJ PING PONGA (PING-PONGKINGEN, režija: Jens Jonsson, uloge:

       Jerry Johansson
, Hampus Johansson , William Blomfeldt, Ann-Sofie Nurmi,

       Georgi Staykov
,2008.,112min)

 

16. ožujka, utorak

 

Ciklus novog švedskog
filma

20h KLINCI IZ PREDGRAĐA (FÖRORTSUNGAR, režija: Ylva, Edfeldt, Catti & 

      
Gustavsson,uloge: Beylula Kidane Adgoy , Gustaf Skarsgård , Embla

       Hjulström ,
Jennifer Brown , Sanna Ekman ,2006.,98min)

 

17. ožujka, srijeda

 

      Dani frankofonije

18h SMUTNJA (TROUBLE, Belgija, Francuska redateljica: Harry
Cleven, glumci:

       Benoît Magimel,Natacha Régnier,Nathan
Lacroix,Olivier Gourmet, 2005.,

       98 min)

20h KRADLJIVCI
KONJA (VOLEURS DE CHEVAUX, Belgija, Francuska, Kanada,

       redatelj: Micha Wald, glumci:Adrien
Jolivet,Grégoire Colin,François-René

       Dupont,Grégoire
Leprince-Ringuet,Corentin Lobet,Igor Skreblin,Mylène Saint-

       Sauveur,2007.,85min)

 

18. ožujka, četvrtak

 

      Dani frankofonije

18h OD OCA DO
MURJAKA (DE PÈRE EN FLIC, Kanada, redatelj: Émile Gaudreault,

       glumci: Michel Côté,Louis-José
Houde,Rémy Girard,2009.,107min)

20h LJUBAVNE
PJESME (CHANSONS D’AMOUR, Francuska, redatelj: Cristophe

        Honoré, glumci: Louis Garre,Ludivine
Sagnier,Clotilde Hesme,Grégoire Leprince-

        Ringuet,Chiara
Mastroianni,2007.,100min)

 

19. ožujka, petak

 

 Dani frankofonije

18h
MAX&CO (Švicarska, redatelj: Samuel Guillaume, Frédéric Guillaume, glasovi:

       Lorànd Deutsch, Amélie Lerma, Virginie
Efira, Patrick Bouchitey, Denis Podalydès,

       Micheline Dax,2007.,76min)

20h BEZ PANIKE
(PAS DE PANIQUE, Švicarska,Francuska, redatelj: Denis Rabaglia,

        glumci: Frédéric Diefenthal, Roland Giraud,
Julie Judd, Natacha Koutchoumov,

        Pierre Banderet, Jean-Pierre Gos, Gaëla
Le Dévéhat, Julien George, Jean-Alexandre

        Blanchet,2006.,94min)

 

20. ožujka, subota

 

    Dani frankofonije

18h NA KOMETI (NA KOMETE, Čehoslovačka, redatelj: Karel Zeman, uloge: Emil

         Horváth ,Magda Vášáryová ,František Filipovský ,Josef Hlinomaz ,Čestmír Řanda

         ,1970.,74min)

20h TAJNA ZAMKA U KARPATIMA (TAJEMSTVÍ HRADU
V KARPATECH,

        Čehoslovačka,
redatelj: Oldřich Lipský, uloge: Michal Dočolomanský ,Evelýna   

        Steimarová ,Vlastimil Brodský ,Rudolf Hrušínský ,Oldřich Velen ,Miloš Kopecký

 

21. ožujka, nedjelja

 

Ciklus iranskog filma

20h DJECA RAJA (BACHEHA-YE ASEMAN, režija: Majid
Majidi,
uloge: Mohammad Amir Naji , Amir Farrokh
Hashemian , Bahare Seddiqi , Nafise Jafar-Mohammadi , Fereshte
Sarabandi,1997.,89min)

 

22. ožujka, ponedjeljak

 

Ciklus iranskog filma

18h BOJA RAJA (RANG-E KHODA, režija:
Majid Majidi, uloge: Hossein Mahjoub , Mohsen
Ramezani, Salameh Feyzi , Farahnaz Safari , Elham Sharifi,1999.,90min)
20h OTAC (PEDAR,
režija: Majid Majidi, uloge:
Hassan Sadeghi ,Hossein Abedini , Mohammad Kasebi, Parivash
Nazarieh,1996.,96min)

23.ožujka,utorak

 

 Eksperimentalni utorak

16h Kratki utorak predstavlja Bonobostudio (87min)

Ciklus
iranskog filma

18h SASVIM JEDNOSTAVNO (BE HAMIN SADEGI,
redatelj: Seyyed Reza  Mir-Karimi, uloge: Hengameh Ghaziani (Tahereh),
Haleh Homapur, Nayere Farahani, Mehran Kashani, Nastaran Ali Hamdam, 2008.,
97min)

 

24.ožujka,srijeda

Ciklus
iranskog filma

18h LEPTIRI
VJETRA (PARVANEI DAR BAAD, redatelj: Abbas  Rafei, uloge: Fariborz Arabnia,
Shaghayegh Farahani, 2004., 90min)

20h HAYAT (redatelj: Gholam Reza Ramezani,
uloge: Ghazaleh Parsafar, Mohammad Sa’eed Babakhanlo, Mehrdad Hassani, 2005.,
97min)

25.ožujka,četvrtak

 

Dani makedonske
kinoteke

20h SELEKCIJA FILMOVA BRAĆE MANAKI  1905.-1911.

       KAO LOŠ SAN
(KAO LOŠ SAN, redatelj: Antonio Mitričeski , uloge: Predrag –

       Miki Manojlović, Ertan
Šaban,2003.,96min)

 

26.ožujka, petak

 

18h MACHAN (Šri Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto
Pasolini, uloge:

       Dharmapriya Dias, Gihan de Chickera,
Dharshan Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

 

Dani makedonske kinoteke

20h RUKA (RAKA,
redatelj: Darko Marković,1980.,11min)

       VRIJEME, VODE (VREME, VODI, redatelj:
Branko Ivanovski Gapo
        uloge: Šišman Angelovski, Petar
Arsovski, Boris Dvornik, Meto Jovanovski,

        Duško Kostovski, Nenad Milosavljević,
Lidija Pletl, Petre Prličko, Milan

        Štrljić,1980.,139min)

27.ožujka, subota

 

18h MACHAN (Šri Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto
Pasolini, uloge:

       Dharmapriya Dias, Gihan de Chickera,
Dharshan Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

 

Dani makedonske kinoteke

20h BUBE
(BUBAČKI, redatelj: Igor Ivanov – Izi, 2003.,15 min)

       TETOVIRANJE (redatelj: Stole Popov,
uloge: Stole Aranđelović, Aleksandar

       Čaminski, Dančo Čevrevski, Svetozar
Cvetković, Zoran Cvijanović, Meto

       Jovanovski, Ljiljana Međeši, Jovica
Mihajlovski, Kiril Pop-Hristov,

       1991.,128min)

 

28.ožujka, nedjelja

 

18h MACHAN (Šri
Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto Pasolini, uloge:

       Dharmapriya Dias, Gihan de Chickera,
Dharshan Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

 

Dani makedonske
kinoteke

20h PASJA PJENA (PESJA PENA, redatelj: Blagoja Risteski –
Platnar

       2002.,15 min.)

       ILUZIJA
(redatelj: Svetozar Ristevski,uloge:Vlado Jovanovski,Marko

       Kovačević,
Mustafa Nadarević 2004. 103 min,)

29. ožujka, ponedjeljak

 

18h MACHAN (Šri Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto
Pasolini, uloge:

       Dharmapriya
Dias, Gihan de Chickera, Dharshan
Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

Dani makedonske kinoteke

20h MAJKO (DAE, redatelj: Stole Popov,1979.,16 min)

      PRIJE KIŠE (PRED
DOZDOT ,redatelj: Milčo Mančevski, uloge: Katrin Cartlidge,

      Gregoar Collin,
Josif Josifovski, Labina Mitevska, Kiril Ristevski, Rade Šerbedžija

       1994.,120 min)

 

30. ožujka, utorak

18h MACHAN (Šri Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto
Pasolini, uloge:

       Dharmapriya
Dias, Gihan de Chickera, Dharshan
Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

20h MACHAN (Šri Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto Pasolini, uloge:

       Dharmapriya Dias, Gihan de Chickera,
Dharshan Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

31. ožujka, srijeda

 

18h MACHAN (Šri Lanka,
Italija, Njemačka, redatelj: Uberto Pasolini, uloge:

       Dharmapriya Dias, Gihan de Chickera,
Dharshan Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

20h MACHAN (Šri Lanka, Italija, Njemačka, redatelj: Uberto Pasolini, uloge:

       Dharmapriya Dias, Gihan de Chickera,
Dharshan Dharmaraj,Mahendra

       Perera,2008.,109min)

Kalendar događanja

Predstava
  • 16.10. – 24.10.
  • (18:00)

“Carevo novo ruho” – nova predstava u GKL-u

Gradsko kazalište lutaka Rijeka u koprodukciji s Lutkovnim gledališčem Maribor izvodi predstavu "Carevo novo ruho", prema bajci Hansa Christiana Andersena, u režiji Zorana Petroviča...

Detaljnije

Izložba
  • 20.10. – 11.11.
  • (11:00)

Otvorenje međunarodne izložbe „Nakon Velikog rata. Nova Europa 1918. – 1923.”

Izložba, koju je uz sudjelovanje više od 40 povjesničara iz 18 zemalja pripremila Europska mreža sjećanje i solidarnost, govori o rađanju novog poretka u Europi nakon 1918. godine...

Detaljnije

Predstava
  • 21.10. – 22.10.
  • (20:00)

Premijera predstave “Sjećanje gradova” u režiji Edvina Liverića

Hrvatsko-mađarska suradnja donosi predstavu "Sjećanja gradova" baziranu na turbulentnoj riječkoj povijesti...

Detaljnije

Književni susret
  • 22.10. – 18.10.
  • (00:00)

Predstavljanje knjige „Poštovani kukci i druge jezive priče“ Maše Kolanović

U Gradskoj knjižnici Rijeka gostuje ovogodišnja dobitnica prestižne Nagrade Europske unije za književnost Maša Kolanović...

Detaljnije

Izložba
  • 24.10. – 23.01.
  • (10:00)

Otvorenje izložbe “51000 Balthazargrad”

U Rijeci se otvara velika, vesela i šarena izložba koja će razgaliti srca malih i velikih posjetitelja, svih koji poštuju srce i izumiteljski nerv nezaboravnog Profesora Balthazara...

Detaljnije

Predstava
  • 02.11. – 10.10.
  • (00:00)

25. revija lutkarskih kazališta

Jubilarna 25. revija lutkarskih kazališta, koja će se ove godine održati od 2. do 10. studenog, donosi čak deset predstava...

Detaljnije