Četvrtu generaciju timova riječkog Startup
inkubatora pozdravio je u ime Grada Rijeke pročelnik Odjela za
poduzetništvo, Andrija Vitezić sa suradnicama iz Odjela koje operativno
prate aktivnosti Startup inkubatora. Vitezić je pozdravljajući članove
timova naglasio kako je kroz riječki Startup inkubator, u tri generacije
prošlo 47 timova sa 122 učesnika kojima su, uz besplatnu infrastrukturu
Startup inkubatora, svojim savjetima i iskustvom pomagali partneri u
projektu, a to su Sveučilište u Rijeci, Veleučilište, Visoka poslovna
akademija PAR i Riječka razvojna agencija Porin, koja će na koncu
besplatno izraditi i njihov poslovni plan.

U veljači 2013. godine Grad Rijeka otvorio je vrata
Startup inkubator Rijeka s ciljem da mladim ljudima pruži poduzetničku
infrastrukturu za razvoj njihovih poslovnih ideja. U Startup inkubatoru
osigurana im je besplatna mentorska i savjetodavna pomoć za razvoj
poslovnih modela kojima se nude inovativni načini rješavanja problema. 
Osnovni
cilj Startup inkubatora je stvaranje poticajnog okruženja za
samozapošljavanje mladih kroz realizaciju vlastitih poslovnih ideja,
podizanje radnih kompetencija za zapošljivost mladih te utjecaj na
razvoj poduzetničke kulture mladih.

Timovi koji su danas ušli u Startup inkubator
odabrani su putem javnog poziva na koji je stiglo 20 prijava, od kojih
je Povjerenstvo odabralo 15. Pred timovima je tri mjeseca rada tijekom
kojeg će se osposobljavati za poslovne procese, poput istraživanja
tržišta, planiranja i sl. Prvi korak je upoznavanje s mentorima, nakon
čega slijedi plan edukacije o proizvodnom procesu, a po isteku prva tri
mjeseca morat će pred povjerenstvom pokazati napredak u razvijanju ideje
s kojom su se prijavili i Startup inkubator.

Više o Startup inkubatoru na http://startup.rijeka.hr/

 

Prihvaćene poslovne ideje i njihovi podnositelji koji će sljedećih 6 mjeseci raditi u Startup inkubatoru su : 
 

  1. Ivor Turčin
    Broj članova tima: 1
    Područje: tehničko područje
    Ideja: Lokot za ženske torbice 
  2. Damir Hadžić, Dario Smirčić, Enrico Buić, Leon Juretić
    Broj članova tima: 4
    Područje: IT
    Ideja:
    River City eSports – web stranica koja će se baviti za promicanje i
    razvoj informatičke i gaming (eSports) kulture u Hrvatskoj i šire

  3. Luka Brumnić i Viktor Jurčić
    Broj članova tima: 2
    Područje: IT, fotografija
    Ideja: SyPhoS – sustav za dijeljenje i prodaju fotografija te e-učenje fotografije.
  4. Nela Dunato
    Broj članova tima: 1
    Područje: produkt dizajn
    Ideja:
    Archetypes – je kolaborativna društvena igra s igraćim kartama s
    elementima RPG-a (role playing game, igra uloga) inspirirana Jungovom
    teorijom arhetipova i pripovjedačkom tehnikom “Hero’s journey”
    (putovanje junaka).

  5. Luka Filipan, Damjan Marković i Filip Stojanac
    Broj članova tima: 3
    Područje: IT, mobilna aplikacija
    Ideja: Edukativna aplikacija za trčanje, računarstvo – mobilne aplikacije
  6. Maja Ogrizović i Edin Blažević
    Broj članova tima: 2
    Područje: produkt dizajn
    Ideja: Hundset – kuća za ljubimce
  7. Filip Petrović, Alena Miljanić i Andrea Bukša
    Broj članova tima: 3
    Područje: biotehnologija – uzgoj gljiva, održiva ekonomija i ekologija
    Ideja:
    ReShroom – mali pilot pogon za iskorištavanje celuloznog             
    otpada, koji će se obraditi na takav način da postaje izuzetno
    prihvatljiva podloga za razvoj jestivih gljiva.
  8. Rebeka Posavec i Mateo Perčinić
    Broj članova tima: 2
    Područje: IT, mobilna aplikacija
    Ideja:
    „Meal deal“ – mobilna aplikacija koja će sve „ponuđače hrane“
    (ugostiteljske objekte, lance restorana brzom hranom itd.) staviti na
    listu kao članove aplikacije prema lokaciji korisnika i odabranoj
    količini sredstava za pojedinačni obrok.

  9. Mateo Stupičić, Marko Pavičić, Antonija Zorić, Davor Pejić, Juraj Zorić, Dejan Mišljenović i Luka Vukas
    Broj članova tima: 7
    Područje: IT, web platforma
    Ideja: StartupChallenge – web platforma
  10. Filip Sironić i Petra Josipović
    Broj članova tima: 2
    Područje: tehničko – fizioterapija/strojarstvo
    Ideja:
    Potporni sustav za kvalitetniji hod – mehanička naprava koja bi
    omogućila pomoć pri ponovnom uspostavljanju obrasca normalnog hoda.

  11. Teo Kos i Tomislav Matić
    Broj članova tima: 2
    Područje: tehničko- elektrotehnika
    Ideja:
    Samoisključivi štedni strujni (AC) adapter za mobilne uređaje i
    prijenosna računala – koristio bi za potencijalno smanjenje potrošnje
    el. energije u „praznom hodu

  12. Ivan Sinčić i Matko Petković
    Broj članova tima: 2
    Područje: Tehničko- elektrotehnika
    Ideja:
    Asistivna igra za rehabilitaciju osoba sa invaliditetom – igra za
    rehabilitaciju razvija motoričke sposobnosti (koordinaciju, preciznost,
    brzinu) osoba s invaliditetom uporabom jednostavne ploče na kojoj se
    nasumičnim paljenjem tipkala zahtjeva korisnikova akcija gornjih
    ekstremiteta.

  13. Damir Batarelo, Tanja Kalčić, Vanja Kauzlarić, Davor Popdankovski, Anja Štefan, Ines Nenadić i Matko Hrvatin
    Broj članova tima: 7
    Područje: društveno poduzetništvo – ekologija, održivi razvoj
    Ideja: „RiUse centar za reciklažu i održivi razvoj“ – samo u dijelu ideje o reciklaži tekstila.
  14. Filip Sokol, Filip Petrović, Marina Ožbolt, Marin Sorić, Barbara Kovačić, Ana Bura i Matea Rob 
    Broj članova tima: 7
    Područje: biotehnologija
    Ideja: Meditrina – inovativne analize biomarkera
  15. Vedran Božićević, Teo Kos i Alen Kapidžić
    Broj članova tima: 3
    Područje: IT, web platforma
    Ideja:
    First Ink Connect – web platforma koja omogućava korisnicima da naprave
    korisnički račun i dobiju pristup digitalnom marketplaceu na kojem, s
    jedne strane, potražnju čine sam izdati, a s druge strane ponudu čine
    urednici, lektori, prevoditelji, dizajneri i drugi stručnjaci vezani za
    rad na rukopisima. Svi korisnici mogu objaviti svoje projekte (npr.
    prevođenje romana na strani jezik, lektoriranje zbirke priča itd.) na
    koje se drugi korisnici prijavljuju sa svojim ponudama.

Kalendar događanja

Izložba
  • 24.10. – 23.01.
  • (10:00)

“51000 Balthazargrad” u riječkom MMSU-u

U Rijeci se otvara velika, vesela i šarena izložba koja će razgaliti srca malih i velikih posjetitelja, svih koji poštuju srce i izumiteljski nerv nezaboravnog Profesora Balthazara...

Detaljnije

Festival
  • 26.11. – 29.11.
  • (18:00)

Međunarodni studentski filmski festival STIFF

STIFF se od 26. do 29. studenog održava u Art-kinu te prvi put i online. Gledatelji iz cijelog svijeta moći će pogledati 40 filmova iz 20 zemalja...

Detaljnije

Koncert
  • 26.11. – 27.11.
  • (19:30)

Večer ruske glazbe – „Musorgski, Prokofjev, Čajkovski“

Simfonijski koncert “Musorgski, Prokofjev, Čajkovski” izvodit će se dvije večeri za redom, s tim što će prve biti dodijeljena i nagrada publike...

Detaljnije

Projekcija
  • 25.11.
  • (19:00)

Premijera dokumentarca “O jednoj mladosti” Ivana Ramljaka

Ulaz na premijeru novog filma Ivana Ramljaka slobodan je za sve posjetitelje, uz obaveznu rezervaciju mjesta....

Detaljnije

Predstava
  • 26.11. – 29.11.
  • (19:00)

Periskop Outro donosi novocirkusku predstavu „Salto Mortale“

Novocirkuska predstava „Salto Mortale“ u Exportu će se izvesti tri puta, u 19, 20 i 21 sat, u sklopu Festivala suvremenog plesa i novog cirkusa – Periskop 2020 ...

Detaljnije

Projekcija
  • 01.12. – 07.12.
  • (17:00)

Riječka premijera filma “Kumek” Darija Juričana

Film o kojem govori cijela Hrvatska konačno stiže na veliko platno Art-kina, 1. prosinca u dvostrukom terminu prikazivanja....

Detaljnije