Nakon prvog predavanja o Orionu, koje je pobudilo veliki interes građana, ovaj četvrtak čeka nas nastavak priče o ovom najprepoznatljivijem zimskom zviježđu.

U prvom dijelu imali smo prilike saznati puno informacija o tome kako su različite kulture u povijesti čovječanstva interpretirale pojavu Oriona na noćnom nebu, a na ovotjednom predavanju usredotočit ćemo se na moderna astrofizička saznanja o različitim nebeskim objektima koji se nalaze u ovom zviježđu. Predavanje će obuhvatiti karakteristiku i evoluciju prividno najsjajnijih zvijezda, dotaknut ćemo se i Betelgeuzove sudbine i pokušati dati odgovor na pitanje hoćemo li svjedočiti spektakularnoj eksploziji supernove za vrijeme naših života, i hoće li jedna takva kozmička kataklizma imati utjecaj za život na Zemlji.

Uz veliki raspon šarolikih zvijezda, Oriona krasi i pregršt nebeskih maglica, od koje se svakako ističe Velika Orionova nebula, poznata i kao M42. Ova maglica jedan je od najfotografiranijih objekata na nebu zbog svoje iznimne ljepote i sjaja. M42 je također i pod budnim okom astronoma jer se u njoj odvijaju procesi formiranja zvijezda i planeta.

Više o spomenutim objektima, fotografijama Oriona koje su izradili članovi Akademskog astronomskog društva – Rijeka i suradnici, kao i o ostalim zanimljivostima o Orionu, možete čuti ovaj četvrtak 29. veljače u Astronomskom centru Rijeka s početkom u 20:00 sati.

U slučaju vedrog vremena bit će organizirano promatranje nebeskih objekata u Orionu.

Ulaz je besplatan.

Kada?

29.02.2024.
20:00