Pod kustoskim vodstvom dizajnera i povjesničara umjetnosti Nikole Bojića, izložba Terra Effluviens nastala je kao rezultat zajedničkog istraživanja brojnih arhitekata, znanstvenika, hakera i umjetnika na temelju fascinantne ali zaboravljene studije hrvatskog arhitekta Branka Petrovića iz 1971. godine. 

Studija Sistematizacija fenomena čovjekove sredine hrvatskog arhitekta Petrovića objavljena je u Jugoslaviji usred hladnoratovske napetosti, brojnih tehnofuturističkih vizija toga vremena i rastućih ekoloških problema. Nastala je nakon Petrovićevog sedmogodišnjeg boravka u Etiopiji, gdje je radio kao međunarodni ekspert za planiranje i prostorni razvoj. Krajem svog boravka u Etiopiji, počinje raditi na studiji koja je prerasla u kompleksnu kibernetičko-sistemsku viziju planetarne budućnosti koja je spletom povijesnih okolnosti ostala zagubljena u arhivima sve do današnjih dana. Gotovo pedeset godina nakon njene objave, izložba Terra Effluviens stavlja studiju i njene originalne dijagrame u suvremeni kontekst.

Kustos Nikola Bojić

Kustos izložbe Nikola Bojić

Na temelju trodnevnog seminara koji je u studenom 2019. godine u Rijeci okupio dvadesetak lokalnih i međunarodnih istraživača (arhitekata, dizajnera, filozofa, biologa), autori su prikupljene podatke i arhivske izvore „ubacili“ u model strojnog učenja. Rezultat je nova forma umjetne inteligencije, odnosno “živog” hibridnog entiteta – Homo Effluviensa – s kojim je moguće komunicirati u realnom vremenu i koji postaje jedan od glavnih aktera izložbe.

Drugi dio izložbe je zvučni krajolik nastao zvučnim snimkama specifičnih riječkih lokacija. Odabir lokacija također se temelji na preklapanju nekoliko izvornih dijagrama iz 1971. sa suvremenim prostornim podacima, što rezultira novom topografijom grada, koju je moguće istražiti kroz interaktivne sonične objekte postavljene na 500 m2 izložbenog prostora u Exportdrvu.

Uz Bojića, autori izložbe su Branko Petrović (dijagrami), Damir Prizmić i Damir Gamulin (dizajn izložbe), Miodrag Galović (sonična instalacija i dizajn zvuka), Miro Roman (koncept i dizajn sintetičke persone) i Ivo Vičić (zvučne snimke).

Otvorenje je u petak 21. kolovoza u 19 sati u Exportu.

Izložba ostaje otvorena do 30. rujna. Moguće ju je posjetiti do 13. rujna svakim danom od 17 do 21 sat, dok će od 14. do 30. rujna biti otvorena svakim danom od 11 do 21 sat.

Ulaz je slobodan. 

Kada?

21.08.2020. – 30.09.2020.
19:00