U sklopu programa Ogledi u vizualnom, Galerija Pasaž u Rijeci ugostit će samostalnu izložbu mlade umjetnice Lucije Maržić pod nazivom „Između nasljeđa i pripadnosti“. Svečano otvorenje zakazano je za utorak, 20. siječnja 2026. godine, s početkom u 19 sati na adresi Križanićeva 1b.

Lucija Maržić, studentica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, ovom se izložbom prvi put samostalno predstavlja riječkoj publici. Postav obuhvaća radove nastale u protekle dvije godine, izvedene u miješanim tehnikama slikarskog izraza, te donosi presjek njezina dosadašnjeg umjetničkog promišljanja i intuitivnog istraživanja vlastitog vizualnog jezika.

Kustos izložbe Ivica Nikolac u predgovoru kataloga ističe kako se u radovima jasno iščitavaju tematske cjeline koje zaokupljaju autoricu, a najčešće su vezane uz otok Pag, portrete bliskih osoba i tradiciju.

"Čipkarice" Lucije Maržić 2025.

“Čipkarice” Lucije Maržić 2025.

„Ciklus portreta, uključujući i autoportrete, otkriva da su mnogi radovi nastali prema fotografijama koje su poslužile kao polazište u procesu stvaranja. No, fotografija je tek temelj; ono što portrete čini snažnima jest emotivna povezanost autorice s portretiranim osobama koje prikazuje s posebnom pažnjom prema neverbalnim izrazima lica i govoru tijela“, piše Nikolac.

Motive paške čipke, karnevala, kamena i ovaca umjetnica interpretira nostalgično i emotivno, izbjegavajući patetiku. Njezina je povezanost s tradicijom duboko osobna jer se i sama od djetinjstva bavi izradom paške čipke, što se posebno očituje u prikazima procesa šivanja koji odišu tišinom i naslijeđenim znanjem.

„U tim radovima Lucija kao da otvara škrinju obiteljskog i kolektivnog pamćenja, nudeći atmosferu nekadašnjih paških kuća. Melankoliju prenosi s lakoćom i realističnom suzdržanošću, kao da u sebi nosi težinu života dviju, možda i triju otočkih generacija žena. To je ogroman teret, ali i snažan emotivni kapital jedne mlade autorice“, dodaje Nikolac.

Osim slika, važan segment njezina likovnog izraza čine i mozaici u kojima koristi kamen, mramor, keramiku i staklo. Nikolac navodi kako se autorica fokusira na izražajnost i emocionalnu istinitost radije nego na tehničku perfekciju, stvarajući djela koja postupno otkrivaju svoju slojevitost. Kao snažan kontrapunkt melankoličnim motivima otoka, izložba donosi i ekspresionističke prizore karnevala koji slave radost života i kolektivno veselje.

Cjelokupni uvodnik Ivice Nikolaca:

Skip to PDF content

Izložba ostaje otvorena do 30. siječnja 2026. godine. Zainteresirani posjetitelji mogu je razgledati radnim danom od 18 do 20 sati te subotom od 10 do 12 sati.

O autorici

Lucija Maržić rođena je 2002. godine, a nakon školovanja u Pagu i Zadru, obrazovanje nastavlja na riječkoj Akademiji primijenjenih umjetnosti gdje je trenutno na diplomskom studiju. Do sada je ostvarila pet samostalnih izložbi, uglavnom na otoku Pagu i u Novalji, a riječki „Ogledi u vizualnom“ predstavljaju nastavak njezinog uspješnog umjetničkog puta.

Kada?

20.01.2026. – 30.01.2026.
19:00

Kalendar događanja