Kao studentica diplomskog studija kiparstva na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, Maravić se u ovoj izložbi bavi pitanjem pozicije i percepcije žene kroz različite životne faze, istražujući kako ona, unatoč društvenim pritiscima, ostvaruje vlastiti identitet prihvaćanjem ili odbacivanjem sociokulturnih stereotipa.

Izložbu je otvorio Dominik Višnjić, donedavni voditelj Galerije SKC, a novu voditeljicu i kustosicu izložbe, Doru Križnik, predstavio je kao ključnu osobu u realizaciji ovog projekta.

“Ženski vrt” sastoji se od kiparskih, audiovizualnih radova i predmeta primijenjene umjetnosti koji na razne načine problematiziraju kompleksnost ženskog postojanja – od uma i tijela do društvenih stereotipa s kojima se žene suočavaju. Različiti mediji na izložbi odražavaju različite životne faze žene, stvarajući paralelu između individualnih iskustava i univerzalnih tema poput sazrijevanja, mentalnog zdravlja i društvenih pritisaka. Ova izložba ne samo da istražuje osobnu introspekciju, nego i kolektivni narativ, prikazujući višedimenzionalnost ženskog života kroz osobne priče i povezane radove.

Jedan od ključnih trenutaka izložbe bio je performans “Kontrola” u kojem su Mare Šimić, Sara Bunić i Tea Sekelj istraživale teme kontrole i frustracija koje žene često doživljavaju. Kustosica Dora Križnik objašnjava kako održavanje kontrole u društvu može biti samo privid, dok stvarna frustracija često ostaje nevidljiva, skrivajući se iza savršeno dotjeranih vanjskih maski. Ova frustracija može biti i kočnica u napretku, ali i pokretač promjena. “Ženski vrt” stoga postaje simbol ženske tjelesnosti i uma, odnosno misli koje žene razvijaju kroz svoje sazrijevanje, filtrirajući informacije iz okoline.

Lea Maravić objašnjava kako izložba “Ženski vrt” odražava njezine osobne izazove, kao žene u četrdesetima koja ulazi u perimenopauzu. Kroz radove, Maravić istražuje različite društvene pojave i probleme s kojima se žene suočavaju, poput mentalnog zdravlja i prehrambenih problema. Kako dodaje, mnoge žene mogu se poistovjetiti s temama izložbe, dok je muškarcima često teško razumjeti te priče jer se one često prešućuju. Izložba također uključuje radove mlađih umjetnica, što omogućava zanimljiv uvid u to kako žene u dvadesetima doživljavaju izazove koje donosi starenje i promjene poput perimenopauze.