Dokumentarno-igrani film Fiume o morte! Igora Bezinovića, inovativan i raskošan hommage gradu Rijeci, filmski uradak kakav dosad nije snimljen u domaćoj kinematografiji, 8. veljače stiže u kina diljem Hrvatske. Pogledaj prvi video materijal, službeni trailer.

Hrvatska premijera filma održat će se u Rijeci 8. veljače, a potom će uslijediti projekcije u kinima diljem zemlje. Odmah nakon riječke premijere, održat će se niz projekcija u Art-kinu Croatia (9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15. veljače), a ulaznice se već sada mogu kupiti u pretprodaji ovdje

Distribucija filma započet će neposredno nakon svjetske premijere na Međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu. Podsjetimo, Fiume o morte!, koji nastaje u produkciji Restarta,  prvi je hrvatski film koji će biti prikazan u glavnom natjecateljskom programu Tiger ovog prestižnog festivala.

Fiume o morte! originalan je film koji na izrazito inovativan način progovara o fascinantnoj i široj javnosti nepoznatoj povijesnoj epizodi u kojoj je talijanski pjesnik i zagovaratelj rata Gabriele D’Annunzio prije stotinjak godina zauzeo grad Rijeku.

Nagrađivani autor Bezinović, dobitnik Velike zlatne Arene za dugi igrani film Kratki izlet 2017. (koji je također prikazan na Filmskom festivalu u Rotterdamu u popratnom programu Bright Future), u ovom filmu na iznimno kreativan način propituje posljedice okupacije grada na grad i njegove stanovnike. Kako bi pronašao odgovore, autor je angažirao niz građana Rijeke, grada koji Talijani zovu Fiume, koji prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji  njihova grada 1919. godine od strane talijanskog pjesnika, dandyja i propovjednika rata Gabrielea D’Annunzija.

Poezija, kokain, dinamit, puške, nogomet, avioni, pokućstvo koje leti kroz prozor, koncerti, zatvori, sunčanje, tisuće vojnika, milijuni metaka, beskonačni govori i čak jedan čudnovati kljunaš… Sve su to dijelovi jedne od najbizarnijih okupacija u povijesti čovječanstva. Građani Rijeke ovim su filmom, nakon 100 godina, dobili priliku preuzeti povijest u svoje ruke i kroz film ispričati svoju verziju događaja.

Bezinović, inače Riječanin, D’Annunzijevu okupaciju uzima kao polazište za film te na autentičan i originalan način realizira filmsko svjedočanstvo o povijesnoj epizodi koja je uvelike obilježila njegov grad. Naime, nakon Prvog svjetskog rata političari se nisu mogli dogovoriti kome bi grad trebao pripasti – Kraljevini Italiji ili Kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca. “Situaciju pregovora i političkih rasprava iskoristio je zanimljiv lik, Gabriele D’Annunzio, talijanski pjesnik, kicoš i slavna osoba svog vremena, te čovjek opsjednut ratom koji je uz talijanske vojne dezertere okupirao grad i u njemu ostao 16 mjeseci, dok ga službena talijanska vojska nije izbacila. Ta priča jako je poznata u Italiji, uči se u talijanskim školama, a ja sam je pokušao ispričati iz vlastite perspektive i perspektive građana koji danas žive u Rijeci“, pojašnjava autor. Na poziv za sudjelovanje u filmu prijavilo se na stotine Riječana i Riječanki, te je Bezinović odlučio kroz filmske slike oživjeti vrlo bogatu arhivu okupacije koja se sastojala od mnoštva fotografija i filmova rekonstruiravši ih na istim mjestima na kojima su se ti događaji odigrali.

Postoji vrlo bogata arhiva, cijeli taj period pokriven je mnoštvom fotografija i snimki jer je  D’Annunzio bio opsjednut propagandom. U filmu koristim arhivske materijale te ih uz pomoć mojih sugrađana stavljam u suvremeni kontekst. Ideja filma nije samo prikazati ovu priču, već i potaknuti publiku na razmišljanje kako fotografije, videa i filmovi utječu na interpretacije naših sadašnjih života i kako povijesne činjenice utječu na živote naših gradova danas”, dodaje Bezinović. Inovativnim stilom Bezinović uprizoruje ovu fascinantnu povijesnu epizodu napravivši film kakav dosad nije viđen u našoj kinematografiji, nudeći raskošan stilski iskorak, razigranost i kreativnost.

 

Igor Bezinović režirao je filmove Blokada (nagrada Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2012.), Veruda (nagrada Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2015.) i Kratki izlet (Velika zlatna arena za najbolji hrvatski dugometražni igrani film u 2017.), kao i niz kratkih filmova raznih vrsta i trajanja. Njegov je rad bio međunarodno prikazivan na festivalima i događanjima kao što su IFF Rotterdam, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, CPH:DOX, Kurzfilmtage Winterthur, Bijenale mladih umjetnika Europe i Mediterana, Bijenale arhitekture u Veneciji (s Hrvoslavom Brkušić za Pulsku grupu), Museum of the Moving Image, Viennale i Guanajuato IFF. Diplomirao je Filmsku i TV režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu te filozofiju, sociologiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Film je nastao u produkciji kuće Restart, producenti su Vanja Jambrović i Tibor Keser, u koprodukciji s kućom Nosorogi iz Slovenije (koproducentica je Marina Gumzi) te Videomante iz Italije (koproducentica je Erica Barbiani).