Atletika

Sluga je osvojio broncu s rezultatom 50,31. Prvi je bio Francuz Ludovic Ouceni koji je istrčao vrijeme 48,84, dok je srebro osvojio Ukrajinac Denis Baranov (49,93).

Mladi 16-godišnji atletičar riječkog Kvarnera je u finale ušao s najboljim vremenom polufinala (50,93) i premda je u finalu trčao brže ostao je iza Francuza i Ukrajinca.

“Presretan sam i ponosan na svoj nastup i na osvojenu medalju. Jako mi je drago što sam nastupio na ovim igrama,” kazao je Sluga, koji je završio drugi razred riječke  gimnazije Andrija Mohorovičić. Zanimljivo, Sluga se sedam godina bavio skijanjem, a zatim je jedno vrijeme ‘gurao oba sporta. Na kraju je prevagnula ‘kraljica sportova’.

“Počeo sam sa skijanjem, pa sam paralelno trenirao oba sporta. Atletika mi je bila fora, moji roditelji su se bavili atletikom i ostao sam u ovom sportu,” kazao je Erik koji radi s trenerom Goranom Pekićem.

Sluga je s tribina imao podršku roditelji i prijatelja koji su doputovali u Gyor. Mama Karin nije skrivala ponos nakon osvojenog odličja.

“Jedva sam preživjela utrku,” kazala je sa smiješkom.

“Svi smo iznimno ponosni, naježila sam se od sreće kada sam saznala da je Erik osvojio prvu medalju za Hrvatsku u Gyoru,” dodala je.

Danas smo imali još dva atletska finala. U finalu skoka s motkom je nastupio Sven Salaj i s preskočenih 450 cm je zauzeo šesto mjesto. Tina Šmid je osvojila 16. mjesto na 3,000m s rezultatom 11:35,06,

Veronika Drljačić je izborila nastup u finale utrke na 400m istrčavši osmo vrijeme polufinala – 56.60, dok se Stjepan Jan Cik nije uspio plasirati u finale utrke na 400m s preponama. U polufinalu je istrčao 60,98 osvojivši sedmo mjesto u svojoj skupini.

Rukometaši i košarkaši izborili su plasman u polufinale. Rukometaši su u posljednjem susretu A skupine izgubili od Njemačke 19-28 osvojivši drugo mjesto. Polufinale natjecanja bilo je osigurano i prije same utakmice nakon što je Danska poražena od Mađara pa su momci nešto opuštenije ušli u susret. Najbolji strijelac kod Hrvatske bio je Fran Mileta s pet pogodaka, dok su po tri dodali Ante Ivanković i Ivan Filipović. Nijemce je do slavlja vodio Knorr sa sedam golova, a pet je postigao Loris Kotte.

Polufinale je na rasporedu u petak. 28. srpnja s početkom u 19:55, a protivnika će odlučiti posljednja utakmica dana između Francuske i Slovenije.

Polufinale EYOF-a su izborili i košarkaši koji su u zaadnjem susretu u skupini pobijedili Bosnu i Hercegovinu 82-80. Bio je to izravni dvoboj za prolaz i mladi hrvatski košarkaši su nakon još jedne drame upisali pobjedu.

BiH je osam sekundi prije kraja utakmice imala dva bacanja za izjednačenje, a nakon oba promašaja i loptu za mogući produžetak. No, naši igrači su se uspjeli obraniti. Hrvatsku je predvodio Ivan Perasović sa 19 koševa, dok su Roko Gizdavčić i Sandro Rašić zabili po 14 koševa. U suparničkim redovima najbolji je bio Deni Radak sa 26 koševa, ali je upravo on promašio slobodna bacanja u samoj završnici. Hrvatsku u polufinalu očekuje Turska.

Danas su nastupile i judašice Matea Behin u kategoriji do 48 kg i Matea Brletić u kategoriji do 52 kg.

Brletić je u prvoj borbi izgubila od Turkinje Kubre Senyayle, ali je dobila novu priliku kroz repesaž. Pobijedila je Španjolku Patriciju Martin Gallardo, te Ruskinju Dariju Kašinu. Nažalost, u polufinalu repesaža je izgubila od Francuskinje Lou-Ann Masson koja je potom osvojila broncu. Behin je u prvoj borbi izgubila od Mađarice Brigitte Varge, a potom i u repesažu od Bugarke Gabriele Dimitrove.

Gimnastičarka Ira Benčinić je nastupila u kvalifikacijama na parteru i na gredi. Na parteru je bila 44. dok je nakon pada s grede zaauzela 79. mjesto.

Ana Herceg je na 200 m leđno osvojila 19. mjesto s rezultatom 2:22.12 i nije se uspjela plasirati u finale. Herceg je nastupila i na 400 slobodo osvojivši 33. mjesto s rezultatom 4:37.72. Ana Blažević je u kvalifikacijama utrke na 100 prsno osvojila 37. mjesto s rezultatom 1:17.81.